Apple

iPad Pro oraz Macbook Air z nowymi ekranami mają trafić do sprzedaży (dopiero) w przyszłym roku

Kamil Świtalski
iPad Pro oraz Macbook Air z nowymi ekranami mają trafić do sprzedaży (dopiero) w przyszłym roku
1

Kolejne urządzenia w portfolio Apple mają doczekać się ekranów mini-LED. Przyjdzie nam jednak zaczekać na nie co najmniej do przyszłego roku.

O wykorzystaniu technologii mini-LED w produktach Apple plotkuje się od co najmniej kilku lat. I choć prawdopodobnie pandemia i problemy z dostępnością podzespołów nieco pokrzyżowały korporacji plany, to według jednego z najpopularniejszych analityków związanego z Apple, Ming-Chi Kuo, mniejsze iPady Pro oraz Macbooki Air miałyby doczekać się takich nowości już w przyszłym roku.

11-calowy iPad Pro z ekranem mini-LED

Tej wiosny Apple wprowadziło do sprzedaży tablety iPad Pro z procesorem M1. Tradycyjnie już — zaserwowali dwa warianty: 11-calowy oraz 12,9-calowy. Jednak oba te sprzęty różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale także technologią ekranu. Większy sprzęt otrzymał ekran mini-LED, w mniejszym zaś... nowości jest jak na lekarstwo (zobacz: Wymieniłem iPada Pro na najnowszy model i… w ogóle tej zmiany nie odczułem). Dlatego też zrozumiałym wydaje się to, że ludzie wyczekują mniejszego tabletu z nowym ekranem. Wcześniej pojawiały się nieśmiałe plotki, że takowy może trafić do sprzedaży jeszcze tej jesieni, ale według Ming-Chi Kuo — nowy sprzęt miałby pojawić się na rynku dopiero w przyszłym roku. Jeżeli to się potwierdzi, to powrót do argumentów Apple dlaczego póki co 11-calowe modele nie otrzymały ekranu nazywanego przez firmę Lidquid Retina XDR będzie dość zabawny. Inżynierowie z Apple argumentowali to kwestią mobilności — i że 11-calowy iPad będzie za ciężki.

Zobacz też: A gdyby tak iPhone potrafił mierzyć temperaturę ludzkiego ciała?

Nowy Macbook Air z ekranem mini-LED

Drugą z nowości nad którą ma pracować Apple jest zupełnie nowy Macbook Air. Ostatni wariant komputera ma już swoje lata — i choć w ubiegłym roku zmieniła się architektura, to sama konstrukcja pozostała bez zmian. Wcześniej już słyszeliśmy o tym, że komputer miałby doczekać się kilku wariantów kolorystycznych — na wzór ostatnich odświeżonych komputerów iMac. Teraz jednak Kuo dodaje, że poza nowymi kolorami, na początku przyszłego roku Macbook Air ma doczekać się także nowego ekranu, który także będzie oparty na technologii mini-LED.

Zobacz też: Macbooki zrezygnują z TouchBara. Apple przywraca fizyczne przyciski

Jeżeli wierzyć dotychczasowym przeciekom — mini-LED ma być technologią przejściową w tabletach Apple

Z jednej strony - fajnie, że mniejszy wariant tabletu także doczeka się nowego ekranu. Z drugiej jednak — od jakiegoś czasu mówi się o tym, że ekrany mini-LED są tylko przejściowym etapem, bo Apple ma wprowadzić panele OLED także do swoich tabletów. Na nie jednak mielibyśmy poczekać aż do 2023 roku, czyli o rok dłużej niż się wcześniej mówiło. Na tę chwilę jednak wszystko to jest w sferze wróżenia z fusów, plotek i analiz które czasem działają lepiej, czasem działają gorzej. Sam jednak wypatruję iPada Pro z ekranem OLED równie mocno, co iPhone'a z odświeżaniem 120 hz...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu