Microsoft ma za 16 mld dolarów kupić firmę Nuance, która zajmuje się rozpoznawaniem mowy i kóra pomogła wprowadzić na rynek chociażby asystenta Siri.
Microsoft ostatnio chyba wpadł w szał zakupów. Najgłośniejsze transakcje ostatnich lat to oczywiście LinkedIn, Bethesda i platforma Github. Ostatnio głośno było także o planach przejęcia chociażby Discorda za 10 mld dolarów. Na tym jednak najwyraźniej plany firmy się nie kończą, ponieważ po sieci krążą już informacje o kolejnym dużym zakupie. W poprzednich przypadkach jasne było jednak, do czego Microsoft chce wykorzystać nabyte platformy oraz know-how osób za nimi stojących. Tym razem jednak ciężko stwierdzić po co Microsoftowi firma, która odpowiada za... tworzenie asystentów głosowych.
Microsoft chce kupić Nuance za 16 mld dolarów
Nuance to firma znana w Polsce niewielu osobom. Korporacja ta zajmuje się tworzeniem technologii rozpoznawania mowy i transkrypcji mowy na tekst. Oprogramowanie Nuance wykorzystywane jest w szeregu branż, m.in. w medycynie. W tym wypadku ważniejsze jest jednak to, że to właśnie technologia Nuance pomogła w 2011 w stworzeniu asystenta głosowego Siri i jego rozwój w pierwszych latach istnienia. Korporacja radzi sobie na rynku całkiem nieźle, notując w zeszłym roku 91 millionów dolarów zysku, co w jakiś sposób uzasadnia olbrzymią kwotę, jaką Microsoft miałby za nią zapłacić. 16 mld dolarów za firmę byłoby drugim najdroższym zakupem przedsiębiorstwa z Redmond, zaraz po LinkedIn (27 mld) a przed chociażby Discordem (10 mld) czy Bethesdą (7,5 mld). Powstaje jednak pytanie - po co Microsoftowi oprogramowanie które służy do obsługi funkcji głosowych.
Microsoft wygasza Cortanę. Chyba, że wcale nie...
Jak wiemy, Microsoft, który na rynek asystentów głosowych wszedł jako jedna z pierwszych firm ze swoją Cortaną, obecnie rakiem się z niego wycofuje. Pomimo tego, że Cortana dalej jest obecna w Windowsie, jej funkcjonalność jest bardzo mocno ograniczona, a asystent wciąż jest niedostępny w większości języków, w tym w Polskim. Oprócz tego, Microsoft wygasza Cortanę na innych platformach, takich jak Android. Sama firma dawała też znać, że raczej nie planuje dalej mocno inwestować w rozwój swojego asystenta. Dlatego uzasadnione jest pytanie, po co Microsoftowi tak duży zakup z dziedziny właśnie obsługi urządzeń za pomocą głosu. Anurag Rana z Bloomberga, który jako pierwszy poinformował o całej sprawie, mówi:
[Zakup] może naprawdę pomóc firmie Microsoft przyspieszyć cyfryzację branży opieki zdrowotnej, która pozostaje w tyle w stosunku do innych sektorów, takich jak handel detaliczny i bankowość. Największą krótkoterminową korzyścią, jaką widzę, jest obszar telezdrowia, w którym oprogramowanie do transkrypcji Nuance jest obecnie używany z Microsoft Teams.
Według tych przewidywań technologia Nuance nie ma za zadania podratować Cortany w obecnej formie, ale znaleźć zastosowania w propozycjach Microsoftu dla biznesu. Osobiście jednak nie byłbym tego taki pewien. Jeżeli asystenci głosowi zaczną odgrywać znacznie bardziej kluczową rolę niż obecnie, nie jest wykluczone, że Cortana, podobnie jak Microsoft Edge, powstanie z popiołów.
Aktualizacja
Jak donosi XDA Developers, transakcja finalnie doszła do skutku i Nuance zostało kupione za jeszcze większą kwotę niż początkowo zakładano, ponieważ na konto twórców firmy trafiło prawie 20 mld dolarów.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu