Microsoft

Już niedługo jeżeli Windows się zawiesi, to przynajmniej nie cały

Krzysztof Rojek
Już niedługo jeżeli Windows się zawiesi, to przynajmniej nie cały
38

Microsoft oddziela pasek zadań od eksploratora plików, aby w przypadku awarii użytkownik miał więcej kontroli nad systemem.

System Windows 10, najpopularniejszy system operacyjny na świecie, nie jest zdecydowanie pozbawiony wad. Jednak przy ocenie tego, jak działa, trzeba pamiętać, ile procesów musi zajść "w tle" aby mógł on działać bez konfiguracji na praktycznie każdej konfiguracji sprzętowej. Dlatego też nie ma co obrażać się na to, że co jakiś czas Windows lubi dłużej pomyśleć nad jakąś komendą, bądź też któryś z programów przestanie odpowiadać. Nieco gorzej robi się, gdy takim programem będzie Explorer.exe, odpowiedzialny nie tylko za manager plików systemowych - Windows Explorer - ale też za część UI systemu, w tym - pasek zadań. Chyba każdy z nas znalazł się w tej nieprzyjemnej sytuacji, w której, jeżeli zawiesi się explorer, to nie można temu zaradzić z poziomu taskbara, ponieważ on też zwyczajnie nie działa. To na szczęście już niedługo się skończy.

Microsoft rozdziela taksbar i eksplorator plików

Według informacji pochodzącej od insiderów, którzy właśnie testują kolejną aktualizację Windowsa, czyli 21H2, w plikach systemowych istnieje nowa biblioteka, której wcześniej nie było taskbar.dll. Pomimo tego, że ta biblioteka póki co jest niefunkcjonalna, jest bardzo prawdopodobne, że jej istnienie ma być podłożem do rozdzielenie managera plików i paska zadań, aby problemy z tym pierwszym nie wpływały na działanie tego drugiego i nie blokowały użytkownikowi całkowicie możliwości korzystania z komputera.

Mimo tego, jest to dosyć ważna zmiana, która może nie sprawi, że dla wielu korzystanie z Windowsa będzie przyjemniejsze, ale z pewnością obsługa systemu stanie się mniej frustrująca, ponieważ w przypadku awarii nie zostaniemy kompletnie bez możliwości zrobienia czegokolwiek. Wychodzi też na to, że 21H2 będzie dosyć sporą aktualizacją i dojdzie w niej nieco nowości. Obok oddzielonego paska zadań zobaczymy w niej m.in. nowe ikony, pływające menu start czy klienta pogody wbudowanego w system.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu