Technologie

Była podwyżka, jest obniżka. Meta walczy o klienta?

Piotr Kurek
Była podwyżka, jest obniżka. Meta walczy o klienta?
3

Ponad pół roku temu Meta podniosła ceny swoich gogli VR Meta Quest. Teraz firma ogłasza ich obniżkę. Jednak nie wszystkie modele doczekają się zaktualizowanego cennika.

Zeszły rok przyzwyczaił nas do podwyżek cen elektroniki. Nowy cennik sprzętów Apple, w szczególności w Europie, jeżył włos na głowie. Nie trzeba było długo czekać, by w ślad za największą firmą technologiczną świata poszli inni. Po wyższe ceny sięgali kolejni producenci sprzętów elektronicznych. Doszło nawet do sytuacji, w której niektóre firmy wydawały oficjalne oświadczenia, że mimo obaw klientów, swoich cen nie podniosą - tak zrobił w oficjalnym komunikacie Microsoft zapewniając, że cena konsol Xbox Series X|S utrzymana będzie na tym samym poziomie. Inni nie mieli takich hamulców - zdrożało PlayStation 5, zdrożały też inne produkty. Niektórzy tłumaczyli to niestabilną sytuacją rynkową. Tak było w przypadku Mety, która pod koniec lipca ubiegłego roku poinformowała, że podnosi ceny swoich gogli do wirtualnej rzeczywistości - w tym dwuletniego już sprzętu w postaci Meta Quest 2.

(...) koszty produkcji i wysyłki naszych produktów wzrastają. Poprzez dostosowanie ceny Quest 2, możemy kontynuować wzrost naszych inwestycji w przełomowe badań i rozwoju nowych produktów, które pchną segment VR na wyżyny

- tak tłumaczono wzrost ceny sprzętu o 100 dolarów. Od początku sierpnia za Meta Quest 2 w wersji 128 GB trzeba było zapłacić w USA 399,99 dolarów. Model z pamięcią wewnętrzną o pojemności 256 GB 499,99 dolarów. Na otarcie łez klienci w bonusie otrzymają jedną z najpopularniejszych gier ze światów VR, Beat Saber. W Europie te ceny również wzrosły. To odpowiednio 449,99 i 549,99 euro. W przeliczeniu na złotówki daje nam to ok. 2121 i 2592 zł - dużo. W 2022 r. do sprzedaży trafiły też dużo bardziej zaawansowane, kosztujące 1499,99 dolarów, gogle VR Meta Quest Pro. Choć kierowane przede wszystkim do firm, deweloperów i najbardziej wymagających użytkowników, tak wysoka cena nie zachęcała do zakupów. Teraz, kilka miesięcy po podwyżkach i premierze modelu Pro, Meta ogłasza, że obniża ceny wybranych gogli VR.

Meta Quest 2 i Meta Quest Pro w niższych cenach

Jak informuje firma, jej celem zawsze było stworzenie sprzętu, który będzie dostępny dla jak największej liczby osób, aby mogły one skorzystać ze wszystkiego, co VR ma do zaoferowania:

Jesteśmy zaangażowani w budowanie dobrze prosperującego rynku VR, na którym będą mogli rozwijać się deweloperzy, firmy i twórcy. VR to potężna platforma społeczna i kreatywna technologia, a im więcej osób ma do niej dostęp, tym lepiej. Podobnie jak wy, działamy na dłuższą metę. I nie możemy się doczekać, aby powitać jeszcze więcej osób na platformie Meta Quest w nadchodzących latach.

Tak więc już dziś, 5 marca, cena gogli Meta Quest 2 w wersji 256 GB ulega zmniejszeniu o 70 dolarów i wynosi 429,99 dolarów. Za model Meta Quest Pro będzie trzeba zapłacić 999,99 dolarów - to o 500 dolarów mniej niż na premierę. Problem w tym, że obniżki nie dotkną wszystkich krajów, w których gogle Mety są dostępne - przynajmniej jeśli chodzi o model Quest 2. Niżą cenę zapłacą mieszkańcy Australii, Austrii, Belgii, Kanady, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Islandii, Włoch, Japonii, Holandii, Norwegii, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i USA. Na rynku europejskim za Quest 2 trzeba teraz zapłacić teraz 479,99 euro. Niestety, obniżka ta nie dotyczy Polski - wciąż musimy zapłacić za gogle VR w wersji 256 GB 549,99 euro. Cena Meta Quest Pro w pierwszej kolejności obniżona zostanie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na pozostałych rynkach nowy cennik obowiązywać zacznie 15 marca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu