Polska

Konfederacja wraca na Facebooka z nowym kontem. Na jak długo? [Aktualizacja]

Piotr Kurek
45

Usunięcie Konfederacji z Facebooka wywołało w Polsce niemałe zamieszanie. Posłowie nie zamierzają się jednak poddawać i już stworzyli nowe konto. Tym razem Koła Poselskiego. Tłumaczą to koniecznością utrzymywania kontaktów z wyborcami.

Nie milkną echa po sprawie usunięcia konta Konfederacji na Facebooku. Profil, który przed zniknięciem posiadał ponad 670 tys. obserwujących i miał spory wpływ na kierunki internetowych dyskusji o ważnych dla Polski tematach, wielokrotnie ostrzegany był przez administrację Facebooka. Najwyraźniej z tych ostrzeżeń nie robiono sobie nic i konto zostało usunięte. W ostatnim czasie głos w sprawie zabierali przedstawiciele nie tyko zainteresowanej partii, ale także rządzący, dla których sprawa wymaga niezwłocznego wyjaśnienia. Powrócił też temat "Rady Wolności Słowa", nad którą ma pracować Ministerstwo Sprawiedliwości. Rada miałaby zajmować się m.in. niesłusznymi banami w mediach społecznościowych.

Konfederacja się nie poddaje i znalazła sposób na powrót do mediów społecznościowych. Na Facebooku powstał właśnie profil Konfederacja - Koło Poselskie, który w zaledwie kilka godzin zyskał ponad 15 tysięcy obserwujących.

Konfederacja wraca na Facebooka. A przynamniej Koło Poselskie tego ugrupowania

Choć na chwilę obecną trudno doszukiwać się na profilu rzeczowych wpisów, wszystkie obecne posty wskazują kierunek, jaki obrali posłowie Koła. "Rusza oficjalny profil Koła Poselskiego Konfederacja!" - można przeczytać na nowym profilu ugrupowania na Facebooku. Pierwszym materiałem opublikowanym na nowej stronie jest krótka informacja, w której przedstawiciele KPK przekonują, że chcą docierać do milionów wyborców dlatego zdecydowali się na założenie profilu niezależnego od partii politycznych. Tak argumentuje to Jakub Kulesza, przewodniczący koła poselskiego Konfederacja.

Posłowie w każdym nowym wpisie na portalu społecznościowym podkreślają, że nowo powstały profil jest niezależny od profilu partyjnego. A ten jest przedmiotem sporu między partią Konfederacja Wolność i Niepodległość, a Facebookiem. Konkretnie firmą Meta, która za Facebooka odpowiada. Posłowie zachęcają, by obserwujący stanęli wraz z nimi "po stronie wolności słowa".

Pytanie jak na nowe konto zareaguje Facebook. Na chwilę obecną profil Koła Poselskiego Konfederacja jest nadal dostępne.

Aktualizacja 18:00

Na odpowiedź na pytanie "na jak długo?" nie trzeba było długo czekać. Profil Koła Poselskiego Konfederacja został zablokowany na Facebooku po kilku godzinach działalności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu