Felietony

Jak wylogować się z konta Google? Poradnik dla wielu urządzeń

Błażej Wojciechowski
Jak wylogować się z konta Google? Poradnik dla wielu urządzeń
4

Jeśli zmieniasz telefon lub zwracasz urządzenie zastępcze, to ze względów bezpieczeństwa konieczne będzie wylogowanie się z usług Google. Doradzamy jak to zrobić. 

Google oferuje wiele przydatnych usług i aplikacji, które ułatwiają codzienną pracę i rozrywkę. Jeśli jesteś użytkownikiem Androida, to zapewne wiesz, że posiadanie konta Google jest niezbędne do prawidłowego działania telefonu. Użytkownicy iOS mogą konta Google używać m.in. w serwisie YouTube czy skrzynce pocztowej. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz wylogować się z konta Google na telefonie lub przeglądarce, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Jak wylogować się z konta Google na telefonie z systemem Android?

Wylogowanie z konta Google na telefonie z Androidem może być problematyczne dla nowych użytkowników. Na samym początku należy wspomnieć, że telefony z Androidem różnią się wersjami systemu oraz nakładkami producenta, dlatego pewne szczegóły przedstawianych ustawień mogą się różnić. Wylogowanie z konta Google nie jest zatem takie proste, jak może się wydawać.  Aby zatem wylogować się w prosty sposób z konta Google na telefonie z systemem Android, należy najpierw wejść w ustawienia główne telefonu oznaczone zazwyczaj kołem zębatym. Następnie odszukać i kliknąć pozycje Konta lub Użytkownicy i konta. Po wybraniu opcji wyświetli się lista kont, które zostały powiązane z telefonem. Wybierz konto Google i kliknij je. Zobaczysz listę wszystkich kont Google, przypisanych do urządzenia. Wybierz ten adres mailowy, z którego chcesz się wylogować, a następnie kliknij kropki widoczne w prawym górnym rogu. Po wybraniu tej opcji i kliknięciu Usuń konto pojawi się komunikat ostrzegający o konsekwencjach w postaci usunięcia powiązanych wiadomości i kontaktów. Nastąpi wylogowanie ze wszystkich aplikacji oraz usług związanych z kontem Google.

Sprawdź też: Jak usunąć konto Gmail

Jak wylogować się z konta Google na telefonie z systemem iOS?

Telefony od Apple działające na systemie iOS nie wymagają konta Google do działania. Dalej jednak masz możliwość korzystania z chmury, zdjęć czy kontaktów. Jeśli chcesz wylogować się z konta Google na telefonie z iOS, to w tym miejscu się tego dowiesz. Pierwszym krokiem jest wejście w aplikację poczty Gmail. Gdy znajdziesz się na ekranie głównym poczty, przejdź do ustawień konta, klikając w zdjęcie lub awatar znajdujący się w prawym górnym rogu. Wybierz opcję Zarządzaj kontami na tym urządzeniu znajdującą się na samym dole. Wyświetlona zostanie lista powiązanych kont. Pod każdym z adresów znajdować się będzie kafelek Usuń z tego urządzenia. Kliknij go, a następnie potwierdź, wybierając opcję Usuń na wyświetlonym komunikacie. I tyle! Konto zostało usunięte z urządzenia. Pamiętaj, że jeśli posiadasz swoje konto Google na tablecie iPad, to możesz wylogować się, stosując te same kroki.

Jak założyć konto Google

Jak wylogować się z konta Google ze sklepu Play?

Jeśli nie chcesz wylogować się z konta Google, a jedynie wylogować się ze sklepu z aplikacjami to niestety nie mam dobrych wieści. Nie ma możliwości ręcznego wylogowania się tylko ze sklepu Google Play. Aby to uczynić, należy całkowicie wylogować się z konta Google z poziomu ustawień telefonu. Jeśli chcesz to zrobić, wykonaj dokładnie te czynności, które opisane zostały w akapicie „Jak wylogować się z konta Google na telefonie z systemem Android”.

Polecamy również: Jak usunąć konto na Instagramie

Jak wylogować się z konta Google na Gmail?

Sprawdź: Jak usunąć konto Google z telefonu

Jeśli chcesz po prostu wylogować się z poczty Gmail, to sprawa jest prosta. Przejdź do aplikacji poczty Gmail. Następnie kliknij swoje konto w prawym górnym rogu i wybierz opcje Zarządzaj kontami na tym urządzeniu. Wybierz konto, które chcesz wylogować i kliknij opcję Usuń konto. Jest to dość mylące stwierdzenie ze strony Google. Nie musisz obawiać się o trwałe usunięcie konta. Czynność ta skutkuje jedynie wylogowaniem z aplikacji powiązanych z kontem.

Jak wylogować się z konta Google w przeglądarce?

To najłatwiejsza metoda ze wszystkich. Wystarczy, że z poziomu przeglądarki (np. Chrome) klikniesz awatar swojego konta w prawym górnym rogu. Następnie wybierz opcje Wyloguj ze wszystkich kont i gotowe! Możesz także zdalnie wylogować się z konta Google, wchodząc w ustawienia bezpieczeństwa. Wybierz kolejno Zarządzaj kontem Google, Bezpieczeństwo i przejdź do zakładki Twoje urządzenia. Znajdziesz tam listę wszystkich urządzeń, które zostały powiązane z twoim kontem Google. Po wybraniu opcji Zarządzaj urządzeniami będziesz mógł wylogować wybrane telefony, komputery lub tablety bez konieczności posiadania tych urządzeń przy sobie.

Polecamy również: Jak się wylogować z konta Google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu