Apple

15 lat na rynku i 16 wersji. iOS na przestrzeni lat zmienił się nie do poznania

Błażej Wojciechowski
15 lat na rynku i 16 wersji. iOS na przestrzeni lat zmienił się nie do poznania
Reklama

iOS to system, który znają wszyscy - nawet ci, którzy nie są użytkownikami iPhone'ów. System jest z nami od pierwszego jego modelu, który na rynku zadebiutował ponad 15 lat temu. Na przestrzeni tych lat iOS zmienił się nie do poznania.

W czerwcu tego roku Apple oficjalnie zaprezentowało iOS 16 - najnowszą odsłonę systemu operacyjnego napędzającego iPhone'y od modelu 8 i nowsze (w tym SE 2. i 3. generacji). Zanim mieliśmy możliwość dostosowania ekranu blokady, wygodnego zarządzania aplikacjami, wielozadaniowości, rozmów głosowych i wideo czy wiadomości iMessage, użytkownicy pierwszych telefonów Apple mieli bardzo ograniczone możliwości. iOS, a raczej iPhone OS, bo tak brzmiała jego pierwsza wersja, zadebiutował na rynku w 2007 r. wraz z premierą iPhone'a 1. generacji.

Reklama
Pierwszy iPhone z iPhone OS 1.0

Rewolucyjnego telefonu do którego część podchodziła z wielkim entuzjazmem, część dziwiła się firmie, że wchodzi na zupełnie nieznany sobie rynek i oferuje coś zupełnie odmiennego od konkurencji. Choć z perspektywy czasu iPhone OS 1 nie zachwyca, bo nie oferował zbyt wielu funkcji, dał podwaliny pod to, z czym mamy obecnie do czynienia. Telefon, Wiadomości, Safari i Odtwarzacz muzyki. Tylko tyle.

Zobacz również: iOS 16

Dopiero późniejsze wersje iPhone OS wprowadziły wsparcie dla sklepu z muzyką iTunes Store. Przy okazji Apple chciało przetestować, czy użytkownicy są chętnie płacić za aktualizacje. Posiadacze iPodów touch by zainstalować iPhone OS 1.1.3 musieli zapłacić 20$. Firma szybko zdała jednak sobie sprawę, że to bardzo zły pomysł i kolejne aktualizacji były już bezpłatne. I bezpłatne pozostały do dzisiaj.

od iPhone OS do iOS. Krótka historia systemu Apple

iPhone 3GS z iPhone OS 3.0

Na przestrzeni kilku lat doczekaliśmy się jeszcze dwóch wydań iPhone OS. Wersja 2.0 wprowadziła wsparcie dla sklepu App Store, a 3.0 rozszerzała dalej możliwości systemu wprowadzając m.in. takie funkcje jak kopiuj, wklej i wytnij dla wszystkich aplikacji. iPhone OS 3.2.2 był ostatnim systemem z tą nazwą. W 2010 r. Apple zaprezentowało iOS w wersji 4.0 - to pierwsze wydanie dla iPhone'a 4, dające możliwość szybkiego przełączania aplikacji (wielozadaniowość), obsługę e-booków w aplikacji Książki, i wiele, wiele innych.

Sprawdź też: iOS 15

iPhone 4 z iOS 4

Rok później, krótko po śmierci Steve'a Jobsa premierę miał iOS 5. System zrewolucjonizował komunikowanie się użytkowników iPhone'ów. iMessage wykorzystując połączenie internetowe eliminowało całkowicie potrzebę wysyłania tradycyjnych SMS-ów i MMS-ów - pod warunkiem, że odbiorca również posiadał iPhone'a z zainstalowanym systemem iOS 5.

Przez 8 lat Apple rozwijało kolejne odsłony iOS zmieniając system od strony wizualnej i wprowadzając nowe funkcjonalności, które towarzyszą nam do dzisiaj. System ten nie był już wyłącznie domeną iPhone'ów. To pod jego kontrolą działały także wszystkie wypuszczone na przestrzeni minionych lat tablety Apple - iPady. Apple kolejnymi odsłonami iOS zbliżało do siebie różne urządzenia działające w jednym ekosystemie. iOS 10 wprowadził uniwersalny schowek rozszerzający możliwości funkcji Continuity pozwalającej na kontynuowanie pracy na różnych urządzeniach i Handoff. i Tak do 2019 r. gdzie doszło do prawdziwej rewolucji.

Reklama

Dowiedz się więcej: iOS 15.5

iPhone 6s z iOS 10

iPadOS. Z iOS powstaje dedykowany iPadom system

W tym roku zadebiutował na rynku iOS 13. W tym czasie Apple zdecydowało się rozdzielić systemy działające na iPhone'ach i iPadach i zaprezentowało światu iPadOS 13. Stworzony na podstawie iOS, jednak dostosowany do dużych ekranów tabletów z funkcjami, których na iPhonie nie znajdziemy. Od tego czasu firma rozwija dwa osobne systemy operacyjne wraz z rozwiązaniami zarezerwowanymi wyłącznie dla poszczególnych urządzeń.

Reklama

Zobacz również: iOS 16 beta

Apple od kilku lat prowadzi też program otwartych testów beta, w którym mogą wziąć udział wszyscy niezarejestrowani jako deweloperzy użytkownicy. Tzw. Public Beta udostępniana jest kilka dni po tym, jak testowa wersja oprogramowania trafia do testerów. Oferuje te same rozwiązania wraz z aplikacją Feedback pozwalającą na wysyłanie zgłoszeń znalezionych błędów czy dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat działania iOS i iPadOS. Choć sugestie użytkowników nie zawsze są uwzględniane w kolejnych wersjach, zdarza się, że Apple słucha tych komentarzy i zmienia niektóre funkcje, które nie spodobały się publiczności.

Polecamy również: Android vs iOS

iOS na przestrzeni ostatnich 15 lat. 16 wersji i wizja na przyszłość

Dziś iOS nie przypomina tego, co jeszcze 15 lat temu oferowała pierwsza wersja systemu. Miliony aplikacji dostępnych w App Store, popularne aplikacje VOD i muzyczne, gry - również te, które kojarzone są z komputerami i konsolami - i rozwiązania, które programistom pracującym nad iPhone OS się nie śniły. I choć Apple ma jeszcze sporo do nadrobienia jeśli chodzi o personalizację, to obecnie jest to zupełnie inne doświadczenie. Co przyniesie iOS 17? Przekonamy się w przyszłym roku.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama