Apple

Znamy daty premier iOS 14, iPadOS 14 i watchOS 7 - gotowi na aktualizację?

Konrad Kozłowski
Znamy daty premier iOS 14, iPadOS 14 i watchOS 7 - gotowi na aktualizację?
24

Apple ogłosiło termin aktualizacji iOS, iPadOS, watchOS i tvOS. Jesteście gotowi na nową wersję systemu?

Co nowego w iOS 14?

iOS 14 przynosi sporo nowości, w tym widżety na ekranie wśród ikon aplikacji, Bibliotekę Aplikacji (gdzie pojawią się wszystkie zainstalowane aplikacje), a także App Clips, które pozwalają na uruchamianie tylko niezbędnej do wykonania danego zadania części aplikacji (zakup, rezerwacja i inne). Wszystkie nowości w iOS 14 opisaliśmy wcześniej.

Co nowego w iPadOS 14

Tablety Apple zyskują wraz z iPad OS 14 nowy wygląd systemowych aplikacji Zdjęć, Muzyka czy Notatki. Pojawia się także nowy moduł wyszukiwania oraz minimalistyczny interfejs Siri. Chyba największą nowością jest rozpoznawanie pisma odręcznego, co pozwala wypełniać wszystkie formularze z tekstem. Tutaj również pojawiają się widżety, grupowe zdjęcia w iMessage i inteligentne zaznaczenie tekstu. Poznaj wszystkie nowości w iPadOS 14.

watchOS 7 - co przynosi aktualizacja?

watchOS 7 to zestaw zupełnie nowych tarcz, nowości w trybach sportowych (tryb automatyczny dla całego treningu oraz taniec) oraz wsparcie dla Map Apple, gdzie pojawia się nawigacja dla rowerzystów. watchOS 7 to także funkcja monitorowania snu, która pozwoli zmierzyć jego długość i efektywność. Nowa funkcja umożliwi także odliczanie czasu w trakcie mycia rąk - ta czynność jest automatycznie wykrywana. Wszystkie nowości w watchOS 7 opisaliśmy wcześniej.

Data premiery iOS 14, iPadOS 14 i watchOS 7

Podczas dzisiejszej niezwykle dynamicznej konferencji Apple ogłosiło, że już jutro, 16 września pojawią się nowe wersje iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 i tvOS 14.

iOS 14 - te smartfony mogą liczyć na aktualizację

Apple zaskoczyło chyba wszystkich nowiną, że iOS 14 będzie dostępny dla wszystkich tych urządzeń, które otrzymały wcześniej aktualizację do iOS 13. Lista urządzeń jest więc bardzo obszerna i znalazły się na niej także takie klasyki jak iPhone 6s i iPhone 6s Plus. W przypadku nowszych urządzeń nikogo nie zaskoczyła deklaracja Apple, ponieważ od dawna Apple ma w zwyczaju wspierać kilkuletnie urządzenia (iPhone 6s jest z 2015 roku!), dlatego takie modele jak iPhone 7 czy iPhone 8 mają przed sobą jeszcze kilka lat pracy na najnowszej wersji iOS-a. Warto nadmienić, że zapowiedziane urządzenia, jak iPad 8. generacji czy iPad Air będą posiadały już zainstalowaną najnowszą wersję iPadOS 14.

Lista urządzeń, na które możecie zainstalować iOS 14:

  • iPhone SE (2016 oraz 2020)
  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone Xr
  • iPhone XS i XS Max
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max
  • iPod touch 7. generacji

iOS 14 a prywatność - jakie zmiany na horyzoncie

iOS ponownie zwiększa kontrolę nad danymi użytkownika, na przykład lokalizacją, zdjęciami i zawartością schowka. Jeśli jakaś aplikacja sprawdzi jego zawartość, to u góry ekranu ukaże się niewielki komunikat, który nas o tym fakcie poinformuje. Taka zmiana dość szybko pokazała, jak wiele aplikacji i usług bez wiedzy użytkownika sięga po zawartość schowka, dlatego deweloperzy i użytkownicy ruszyli do boju o swoje prawa. Ze strony deweloperów usłyszeliśmy, że nowe regulacje w iOS 14 utrudniają działanie usług, a użytkownicy zgłosili chęć o jeszcze więcej kontroli. Kolorowe ikonka (zielona dla aparatu, pomarańczowa dla mikrofonu) informują w każdej sytuacji o korzystaniu z dźwięku lub obrazu z sensorów w iPhonie.

iOS 14 wprowadza także opcję wybiórczego przyznawania dostępu do zdjęć. Jeśli nie życzymy sobie, by dana aplikacja mogła uzyskać dostęp do wszystkich zdjęć w rolce aparatu, to można to ograniczyć wskazując jej konkretne fotografie, którymi będzie mogła dysponować. W przypadku lokalizacji zyskujemy możliwość zadecydowania o tym, na jak długo aplikacja będzie mogła używać naszego położenia i czy będą to dokładne koordynaty, czy tylko ogólnikowe informacje pozwalające znaleźć coś w okolicy czy sprawdzić pogodę. Rolę odgrywają tu też widżety, którym można przyznać i zabrać dostęp do lokalizacji, co może pozytywnie wpłynąć na przykład na czas pracy na baterii, ponieważ w tle nie będzie działać funkcja lokalizowania urządzenia.

Czy iOS 14 i widgety to kalka rozwiązania, jakie znamy z Androida?

Widżety, które pojawiły się w iOS 14 są w pewnym stopniu tym samym rozwiązaniem, które jest dostępne w Androidzie od wielu lat. To po stronie twórców aplikacji znajduje się odpowiedzialność ich przygotowania, ale na iOS 14 mogą one oferować tylko 4 rozmiary, podczas gdy na Androidzie większość widżetów może przyjąć prawie dowolny kształt, który regulujemy na głównym ekranie. Ich zasada działania jest zbliżona, ale do tej pory dostępne były tylko systemowe widżety, które głównie służą do wyświetlania informacji - nie wchodzimy z nimi w interakcję na dłuższą metę, a to jest cechą charakterystyczną widżetów z Androida, gdzie duża część z nich oferuje pewne funkcje na ekranie głównym lub jest skrótem do bardziej zaawansowanych sekcji w aplikacjach (np. Ustawień).

Przed premierą iOS 14 nie było możliwe sprawdzenie widżetów z aplikacji firm trzecich, ponieważ takowe w ogóle nie były dostępne. Można śmiało zakładać, że w najbliższych tygodniach i miesiącach aplikacje otrzymają widżety, które miejmy nadzieję będą bardziej przydatne, niż te od Apple. Potencjał jest całkiem spory, ponieważ udowodniły to widżety na Androidzie, gdzie stopień personalizacji głównego ekranu jest kompletnie inny, niż na iOS-ie.

Warto dodać, że dzięki widżetom można dokonać czegoś niemożliwego do tej pory, czyli przenieść ikony naszych ulubionych aplikacji na dół ekranu. Wystarczy umieścić widżety na w górnych partiach ekranu i zmusić ikony do tego, by zajęły miejsce na dole. Co istotne, widżety nie zniknęły z bocznego panelu na lewo od ekranu głównego, co mnie bardzo cieszy, ponieważ wolę na głównym ekranie mieć więcej skrótów, a kilka używanych przeze mnie regularnie widżetów mieści się we wspomnianym panelu, który jest łatwo dostępny.

Przeczytajcie więcej o konferencji Apple:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu