Apple

iOS 14 - oficjalna lista nowości. Trochę fajne, trochę śmieszne

Konrad Kozłowski
79

Apple zaprezentowało właśnie nową wersję systemu. To nie iOS 14, lecz powrót do pierwotnej nazwy platformy iPhoneOS 14. Jakie nowości wprowadzono i jakie modele urządzeń iPhone i iPad są wspierane?

iOS 14 - wspierane urządzenia

iOS 14 będzie dostępny dla wszystkich iPhone'ów i iPadów, które działały pod kontrolą iOS 13. Oto lista:

  • iPhone SE (2016 oraz 2020)
  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone Xr
  • iPhone XS i XS Max
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max

iOS 14 - beta i data premiery

Jak zawsze, wersja beta dla deweloperów stanie się dostępna lada moment, a publiczna beta wystartuje już w lipcu. Oficjalny debiut iOS 14 w stabilnej i publicznej wersji już jesienią. Dokładne daty nie zostały podane.

iOS 14 - domyślne aplikacje i powiadomienie o połączeniu

Zgodnie z oczekiwaniami Apple wprowadza możliwość zmiany domyślnej aplikacji w iOS 14 w przypadku klienta poczty e-mail i przeglądarki internetowej. Nareszcie pojawia się też minimalistyczne (klasyczne można by nawet rzec) powiadomienie w przypadku przychodzącego połączenia, gdy korzystamy z iPhone'a. To koniec z pełnoekranowym widokiem, którego nie mogłem znieść.

Nowa organizacja ekranów, biblioteka aplikacji

Biblioteka aplikacji gromadzi wszystkie aplikacje w jednym widoku, po którym o wiele łatwiej się nawiguje. Wszystkie aplikacje są automatycznie zorganizowane, a strony z niepotrzebnymi skrótami można schować.

Widżety w iOS 14

Widżety w iOS 14 oparto na tym, co Apple wdrożyło na Apple Watchu. Na iPhonie będą pozwalać na wyświetlanie większej dawki informacji i to na to dowolnym z ekranów. Widżety mogą mieć różne rozmiary i mogą być udostępniane w dowolnym miejscu. Są aktualizowane w tle przez cały czas, więc pogoda, aktywność czy wiadomości są zawsze aktualne.

Obraz w obrazie

Apple wprowadza obsługę funkcji obraz-w-obrazie, dzięki której można oglądać wideo przez cały czas, nawet podczas powrotu na ekran główny. Wideo można schować do boku i słuchać audio, by później przywrócić element z wideo z powrotem na wierzch.

Siri

Interfejs Siri nie zmieniał się do tej pory znacząco, a teraz większość komend będzie się kończyć wyświetleniem typowego powiadomienia zamiast pełnoekranowego wyglądu. Siri pozwoli na wysyłanie wiadomości głosowych, czy tłumaczyć frazy z jednego języka na drugi - do tego posłuży nowa aplikacja Tłumacz, która będzie działać offline, by nasze rozmowy były zupełnie prywatne. Rozmowa będzie tłumaczona na bieżąco. W widoku poziomym zyskujemy nowe spojrzenie na rozmowę z wypowiedziami obok siebie.

Wiadomości

Nowość w Wiadomościach (iMessage) to nowe funkcje w rozmowach, memoji i grupy. Wprowadzono opcję przypinania rozmów na szczycie listy. Pojawiają się też nowe memoji, a w grupach dodano opcję rozmów w wątkach oraz wspomnień. Wybrane wątki mogą być wyciszone (zamazane) jeśli nas nie interesują. Dla grup można też wybierać emoji lub grafiki główne.

CarPlay

Apple dodaje opcję zmiany tapety, a także nowe kategorie aplikacje dla parkingów, punktów z jedzeniem. Wprowadzono też cyfrowy klucz NFC, który będzie otwierał auto poprzez zbliżenie iPhone'a do drzwi. Możliwe jest zdalne wyłączenie klucza, a także udostępnienie klucza przez iCloud innym użytkownikom, którzy będą mogli skorzystać z naszego auta. CarKey będzie dostępne nie tylko w iOS 14, ale także w iOS 13.

App Store

Wprowadzane są AppClip, które są niewielką częścią głównej aplikacji pozwalającej skorzystać z usługi. AppClips korzystają ze wszystkich możliwości typowych aplikacji, więc można w nich używać logowania i płacenia z Apple. Skróty do nich nie zaśmiecają telefonu. Są łatwe do znalezienia za pomocą skrótów w aplikacjach - linki czy kody QR, a także moduły NFC. Kod AppClip przygotowane przez Apple będą uruchamiać cząstki aplikacji, a więc tak - Apple przygotowało własną wersję kodu QR. AppClip używają natywnego SDK i nie mogą ważyć więcej niż 10 MB.

Sprawdź inne nowości Apple z WWDC 2020:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu