To już czwarta część naszego cyklu, traktującego o stanie wdrożenia technologii eSIM u naszych operatorów. Jak na razie każdy z operatorów czymś się wyróżnia w tym temacie, jak to wygląda w przypadku eSIM w Plusie?
Tekst aktualizowany 4 marca 2024.
W pierwszej części przybliżaliśmy Wam w przystępny sposób tę technologię - co to ten eSIM w ogóle jest, a w kolejnych pokazujemy w jakich ofertach jest dostępna. Zaczynaliśmy od eSIM w Orange, wczoraj był eSIM w Play, dziś sprawdzimy w jakich ofertach dostępna jest ta technologia u operatora Plus.
Co to jest eSIM?
Karta eSIM to nowoczesna technologia zastępująca tradycyjne fizyczne karty SIM w urządzeniach mobilnych. Z tym rozwiązaniem nie musisz się już martwić o ten mały kawałek plastiku z mikroczipem, który zazwyczaj trzeba było umieścić w telefonie lub tablecie, aby móc skorzystać z usług operatora. W przeciwieństwie do tradycyjnych kart, eSIM jest wbudowany bezpośrednio w urządzenie, co eliminuje konieczność wymiany fizycznej karty SIM. Dzięki eSIM możesz łatwo zmieniać operatorów telekomunikacyjnych bez konieczności wymiany karty SIM. To taka mała rewolucja w świecie telefonii komórkowej, która sprawia, że korzystanie z naszych urządzeń staje się jeszcze wygodniejsze i bardziej elastyczne, szczególnie jeśli często wyjeżdżamy za granicę i korzystamy z usług tamtejszych operatorów.
Jak włączyć eSIM w Plusie?
Podobnie jak w Play, w Plusie możemy tylko wymienić tradycyjną kartę SIM na eSIM, z jednym wyjątkiem, o którym za chwilę. Możemy to zrobić tak samo w Plus Online (zakładka Usługi - Wymiana karty eSIM), jak i w salonie operatora. eSIM, podobnie jak 5G dostępny jest w każdej ofercie Plusa - na abonament komórkowy, na kartę czy w ofertach MIX. W każdym z tych przypadków, w celu wymiany posiadanej karty SIM na eSIM, dostaniemy kod QR na adres e-mail, który to później skanujemy naszym urządzeniem wspierającym technologię eSIM.
eSIM w Plusie: Android oraz iOS
W większości smartfonów z Androidem ścieżka dostępu do właściwej opcji wygląda następująco: Ustawienia - Sieć komórkowa - Zarządzanie kartami SIM - Dodaj kartę eSIM, a dla telefonów z iOS: Ustawienia - Sieć komórkowa - Dodaj plan sieci komórkowej.
Najnowsze model urządzeń, zarówno z Androidem - Samsungi, jak i iOS - iPhone pozwalają na automatyczne rozpoczęcie procesu wgrania profilu eSIM, poprzez zeskanowanie zwykłym aparatem otrzymanego kodu QR. Po zeskanowaniu kodu QR, pozostaje jeszcze wprowadzenie kodu PIN, który również otrzymamy z kodem QR. To wszystko.
Startery eSIM tylko w Plusie
Wspomniany wyjątek w Plusie, to możliwość zakupienia od razu wirtualnej karty eSIM w postaci startera eSIM, dostępnego w salonach Plusa i salonikach Relay.
Nie mamy tu w ogóle już fizycznej karty SIM, kupując starter eSIM, wewnątrz kartonika mamy dostępny kod QR wraz z wymaganym PIN-em, a procedura jego wgrania do naszego urządzenia jest taka sama, jak w przypadku wymiany tradycyjnej karty SIM.eSIM w Plusie – co jeszcze warto wiedzie
Dostępność eSIM w sieci Plus otwiera nowe możliwości dla użytkowników, jednak istnieje kilka ważnych kwestii, o których warto wiedzieć. Przed przystąpieniem do instalacji profilu eSIM zalecana jest aktualizacja oprogramowania telefonu do najnowszej wersji. Warto także pamiętać, że po zakończeniu instalacji numer seryjny karty eSIM zostaje przypisany wyłącznie do urządzenia, na którym został wykonany ten proces. Oznacza to, że nie będzie możliwe przeniesienie profilu na inne urządzenie.
Po instalacji, większość telefonów automatycznie aktywuje nowy profil eSIM, wyłączając równocześnie inne zainstalowane profile. Zanim jednak zaczniesz korzystać z nowego profilu, warto sprawdzić ustawienia telefonu, aby upewnić się, że aktywny jest właściwy profil.
eSIM na smartwatchu
Jeśli chcesz używać eSIM także w swoim zegarku, takim jak na przykład smartwatch marki Samsung, musisz mieć na swoim smartfonie odpowiednią aplikację producenta. Dla zegarków tej marki jest to Galaxy Wearable. W aplikacji znajdziesz funkcję "Konfigurator planu taryfowego", która umożliwia skanowanie kodu QR dla profilu eSIM i dokonywanie niezbędnych potwierdzeń. Warto pamiętać, że proces ten może się różnić w przypadku innych marek zegarków, ale zwykle podstawą jest skanowanie kodu QR za pomocą aplikacji producenta.
Technologia eSIM w sieci Plus jest zgodna z zegarkami: Huawei Watch 3 Active, Huawei Watch 3 Pro Elite, Samsung Galaxy Watch 5 44mm LTE, Samsung Galaxy Watch 5 40mm LTE, Samsung Galaxy Watch 5 PRO 45mm LTE, Samsung Galaxy Watch 4 classic 42mm LTESamsung Galaxy Watch 4 LTE 44mm, Samsung Galaxy Watch 4 LTE 40mm, Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm LTE.
Urządzenia obsługujące eSIM w Plusie
Plus dość ogólnie określa listę urządzeń obsługujących eSIM w swojej sieci, aczkolwiek zaznacza, że nie ma tu żadnych wyjątków.
Technologia eSIM obsługiwana w sieci Plus jest zgodna z specyfikacją GSMA, więc także wszystkie telefony zgodnie z tą specyfikacją powinny działać z eSIMem od Plusa. Informacja o obsłudze technologii przez poszczególne modele znajduje się w opisie telefonów na naszej stronie.
Wymienia przy tym przykładowe modele, takie jak:
Urządzenia | Modele |
Smartfony | Samsung Galaxy Z Flip 4 5G, Samsung Galaxy Z Fold 4 5G, Hammer Blade 3, iPhone 11, iPhone SE 2022, Oppo Reno7 5G, Oppo Reno6 Pro 5G, iPhone 12, iPhone 13 mini, Samsung Galaxy S22 5G, iPhone 13, Samsung Galaxy S22+ 5G, iPhone 14, Samsung Galaxy S22 Ultra 5G, iPhone 14 Plus, Oppo Find X5 Pro 5G, Motorola razr 2022 5G, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max |
Smartwatche | Huawei Watch 3 Active, Huawei Watch 3 Pro Elite, Samsung Galaxy Watch 5 44mm LTE, Samsung Galaxy Watch 5 40mm LTE, Samsung Galaxy Watch 5 PRO 45mm LTE, Samsung Galaxy Watch 4 classic 42mm LTESamsung Galaxy Watch 4 LTE 44mm, Samsung Galaxy Watch 4 LTE 40mm, Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm LTE. |
Jak widać, brakuje tu na przykład najnowszych modeli Samsunga Galaxy S23 czy iPhone 15, no ale siłą rzeczy też i one wspierają eSIM, więc można to spokojnie przełożyć też na najnowsze pozycje w ofercie pozostałych marek, czy to smartfonów czy smartwatchy.
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu