Apple

Porównujemy Spotify i Apple Music - co jest lepsze?

Konrad Kozłowski
Porównujemy Spotify i Apple Music - co jest lepsze?
1

Spotify i Apple Music to dwie najpopularniejsze usługi muzyczne na świecie. Która z nich jest dziś lepsza, ile kosztują i jakie możliwości oferują? Oto porównanie Spotify vs. Apple Music.

c

Wygląd Apple Music zmieniał się wielokrotnie, a co za tym idzie niektóre funkcje pojawiały się i znikały, natomiast te cały czas aktywne działały w różny sposób. Obecnie Apple jest chyba ukontentowane aktualnymi możliwościami Apple Music, które znacząco nie odstają od standardów na rynku usług streamingowych. W ofercie usługi znajduje się 70 milionów utworów i wspierane są wszystko najpopularniejsze platformy: macOS, Windows, iOS oraz Android.

W przypadku własnych systemów, Apple udostępnia dedykowaną aplikację Muzyka, która integruje lokalną muzykę oraz tę streamowaną z Sieci. Tworzona biblioteka może więc zawierać piosenki z obydwu źródeł, co jest sporym udogodnieniem. W przypadku Windowsa nadal oferowana jest aplikacja iTunes, która oprócz Apple Music posiada wbudowany sklep iTunes ze wszystkimi rodzajami treści (muzyka, filmy, książki) - jej główną rolą jest odtwarzanie lokalne muzyki, ale całkiem nieźle sprawdza się też do streamowania piosenek z Apple Music. Dla osób, które posiadają obszerną lokalną kolekcję muzyki i pragną ją uzupełnić kawałkami z Apple Music jest to całkiem wygodne rozwiązanie, niestety sam program jest ociężały w działaniu od wielu lat.

Oto nowy rywal Spotify i Apple Music – muzyczna usługa dla wybranych

Apple Music to także miejsce na nasze pliki z muzyką

Apple Music na Androida skupia się natomiast jedynie na muzyce z chmury i nie pozwala odtwarzać lokalnych plików muzycznych. Stosunkowo niedawno zaprezentowano również Apple Music w przeglądarce, która wciąż określana jest mianem bety - najważniejsze funkcje jednak działają bez zarzutu. Apple Music działa także na zegarku Apple Watch (do którego słuchawki Bluetooth podłączymy bezpośrednio), a sama usługa umożliwia streamowanie muyzki albo pobierać ją do pamięci urządzenia.

Na oddzielny akapit zasługuje funkcja wgrywania naszej własnej muzyki na serwery Apple, jeśli iCloud nie dopasuje posiadanego przez nas utworu do tego obecnego w bazie. Można więc bardzo szybko przenieść obecne na innych urządzeniach utwory (maksymalnie do 100 000) za pośrednictwem chmury.

Apple Music pozwala tworzyć własne playlisty, oznaczać albumy, piosenki i artystów, jako ulubione, słuchać radia internetowego (w formie prawdziwej internetowej stacji oraz układanych za pomocą algorytmów playlist). W usługę włączono rozbudowaną opcję wyświetlania tekstów piosenek z opcją wyszukiwania po słowach, a katalog zawiera także teledyski oraz nagrania na żywo. Na każdej z platform Apple Music wspiera oczywiście tryb offline pozwalając na pobieranie kawałków do pamięci urządzenia i odtwarzanie ich bez połączenia z Internetem. Przy pierwszym uruchomieniu usługi zostaniecie poproszeni o wskazanie ulubionych gatunków oraz wykonawców, by rekomendacje były jak najlepiej spersonalizowane. Później będziecie mogli oczekiwać informacji o nowych wydaniach Waszych ulubieńców.

y

Spotify to najpopularniejsza usługa muzyczna na świecie i w odróżnieniu od większości konkurentów, w tym właśnie Apple Music, posiada w swojej ofercie pakiet freemium pozwalający użytkownikom słuchać muzyki za darmo, co jest przerywane reklamami, a w aplikacjach widoczne są też bannery marketingowe. Występują też inne ograniczenia, jak limit pomijania utworów.

Spotify zmieniało się na przestrzeni lat wielokrotnie i każda aplikacja otrzymywała nowy wygląd wraz z dodatkowymi funkcjami. Usługa nie zmieniała się jednak u podstaw i do dziś Spotify pozostaje poza zasięgiem konkurencji, jeśli chodzi o bazę playlist z utworami. Te przygotowywane są nie tylko przez algorytmy czy zespół Spotify w konkretnej tematyce, nastroju lub w odpowiedzi na trendy, ale także tworzy je również społeczność.

Czekaliśmy na to latami! Spotify odtworzy Wasze MP3 z telefonu

Każdą z playlist można upublicznić, a wtedy będzie dostępna w wyszukiwarce usługi. Dzięki temu jedna osoba może zebrać np. utwory występujące w danym serialu, grze, filmie czy listę o innej tematyce, a inni mogą ją po prostu dodać do własnej biblioteki. Spotify pozwala także na współtworzenie playlist oraz dodawanie kawałków do wspólnej kolejki odtwarzania w ramach grupy użytkowników.

Innym ogromnym atutem tej usługi jest funkcja Spotify Connect zapewniająca synchronizację odtwarzania na innych urządzeniach. Niezależnie od tego, czy muzyka jest odtwarzana na głośniku, komputerze, telefonie czy telewizorze, wszystkim możemy sterować w aplikacji na pozostałych platformach (smartfonach, tabletach, komputerach).

Spotify podsumowuje rok w Polsce i na świecie. Oto najpopularniejsi artyści 2020

Do wspieranych platform należą oczywiście najpopularniejsze systemy, jak Windows, macOS, Linux, Android oraz iOS. Na każdej z nich można słuchać muzyki online oraz pobierać ją do pamięci urządzenia. Niestety, Spotify nie wspiera odtwarzania offline na smartzegarkach Apple Watch oraz tych z Wear OS.

e

Oferty Apple Music i Spotify różnią się przede wszystkim brakiem darmowego pakietu w usłudze Apple oraz obecnością pakietu dla dwójki osób w Spotify. Poza tym pakiety się na siebie nakładają, a ich ceny są takie same w przypadku oferty indywidualnej, studenckiej czy rodzinnej.

m

  • Individual - 19,99 zł miesięcznie
  • Duo - dla dwóch osób - 24,99 zł miesięcznie
  • Rodzina - do 6 osób - 29,99 zł miesięcznie
  • Student - 9, 99 zł miesięcznie

c

  • Indywidualny - 19,99 zł miesięcznie
  • Studencki - 9,99 zł miesięcznie
  • Rodzinny - do 6 osób - 29,99 zł miesięcznie

Apple One już dostępne! Oto najtańsza opcja na usługi Apple Music, Arcade i TV+. Pierwszy miesiąc gratis!

u

Jakość muzyki na Apple Music

Apple Music korzysta z jakości AAC 256 kbit/s, ale w przypadku wolniejszych połączeń będzie ona minimalnie ograniczana przez aplikację mobilną, jeśli zajdzie taka potrzeba. Można wymusić odtwarzanie muzyki w najwyższej jakości w ustawieniach iOS-a, ale na pozostałych platformach Apple takiej opcji nie oferuje.

Wyszukiwanie utworów na Spotify nigdy nie było tak łatwe – dogonili YouTube i Apple Music

Jakość muzyki na Spotify

Sytuacja w przypadku Spotify jest dość zawiła, dlatego w poniższej tabelce znajdziecie wszystkie informacje na temat jakości muzyki oferowanej przez Spotify na wszystkich urządzeniach. Podcasty oferują jakość 96 kbit/s na każdym urządzeniu, poza Spotify w przeglądarce, gdzie posiadają bitrate  128 kbit/s. Po zmianie ustawień na "niska" w aplikacji mobilnej podcasty odtwarzane są w 24 kbit/s.

Spotify free Spotify Premium
Web player AAC 128kbit/s AAC 256 kbit/s
Aplikacja na komputer, tablet, telefon Automatyczna: zależna od wydajności łącza Automatyczna: zależna od wydajności łącza
Niska: Odpowiednik około 24 kbit/s Niska: Odpowiednik około 24 kbit/s
Normalna: Odpowiednik około 96 kbit/s Normalna: Odpowiednik około 96 kbit/s
Wysoka: Odpowiednik około 160 kbit/s Wysoka: Odpowiednik około 160 kbit/s
Bardzo wysoka: Odpowiednik około 320 kbit/s

a

Pod tym względem Spotify bije na głowę swojego konkurenta, oferując aplikacje na konsole, telewizory, zegarki i nawet samochodowe platformy innych firm. Lista jest naprawdę obszerna i znajdują się na niej m. in. Xboxy, PlayStation, smart TV Samsunga, LG oraz z Android TV, zegarki z Wear OS, głośniki Sonos, Amazon Echo i Google Home/Nest. Spotify wspiera także Chromecasta i AirPlay. By być na bieżąco ze wspieranymi platformami warto odwiedzać podstronę Spotify poświęconą temu zagadnieniu.

W przypadku Apple Music sytuacja jest mniej optymistyczna, gdyż niedostępne są aplikacje na konsole, a wśród smart TV jedynie na Samsungach. W pełni wspierana jest też przystawka Apple TV w wbudowaną aplikacją w tvOS, a spośród dwóch najpopularniejszych standardów obsługiwany jest tylko AirPlay, więc zapomnijcie o odtwarzaniu muzyki na głośnikach z Chromecastem. Apple Music jest natomiast dostępne na głośnikach Homepod, Google Home/Nest oraz Amazon Echo.

?

Spotify od dłuższego czasu oferuje w swojej ofercie podcasty i choć w kontekście dodawania nowych treści polityka firmy zmieniła się, to oferta Apple Podcasts jest o wiele szersza i bardziej różnorodna. Jest to jednak odrębna usługa i odrębne aplikacje na każdą z platform i obecnie na Windows wciąż wbudowana jest w iTunes, a na Androida w ogóle nie powstała. Poza tym usługę Apple Podcasty znajdziemy tylko na platformach firmy Apple oraz od niedawna w przeglądarce.

e

Wybór usługi muzycznej sprowadza się oczywiście do osobistych preferencji i indywidualnych potrzeb. Nie wydaje mi się, by dla osób nieposiadających urządzeń firmy Apple usługa Apple Music była atrakcyjną propozycją, ale argument o możliwości wgrania własnych utworów do chmury i słuchania ich na wszystkich urządzeniach jest dość silny. Spotify natomiast oferuje ogromną bazę playlist, Spotify Connect i większą liczbę obsługiwanych urządzeń. Na papierze Spotify wypada więc lepiej, choć w teorii oferuje tylko 50 milionów utworów, podczas gdy Apple Music deklaruje katalog z 70 milionami piosenek. Zdecydujcie, które atuty są dla Was ważniejsze, ponieważ finansowo obydwie usługi wypadają identycznie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu