Apple

ChatGPT na komputerach Apple już jest. To musisz wiedzieć

Kacper Cembrowski
ChatGPT na komputerach Apple już jest. To musisz wiedzieć
Reklama

Komputery Apple otrzymały właśnie aplikację ChatGPT, co naprawdę sporo ułatwia. Oto, co musicie o niej wiedzieć.

Apple i OpenAI coraz bardziej się lubią

Apple wreszcie postanowiło otwarcie pójść w AI i podczas tegorocznego WWDC zaprezentowało Apple Intelligence, czyli nowy system sztucznej inteligencji dla iPhone’a, iPada i Maca. Ten osobisty asystent AI łączy wiedzę o użytkowniku z możliwościami zaawansowanych modeli generatywnych, aby oferować wyjątkowo przydatne i spersonalizowane rozwiązania. Apple Intelligence jest głęboko zintegrowane z macOS Sequoia, iOS 18 i iPadOS 18. Wykorzystuje moc układów scalonych Apple do analizy i tworzenia tekstów oraz obrazów, działania w różnych aplikacjach oraz korzystania z osobistych danych kontekstowych, co ułatwia i przyspiesza codzienne zadania.

Reklama
Źródło: Apple

Istotny jest jednak fakt, że podczas WWDC 2024 Apple oficjalnie ogłosiło, że współpracuje z OpenAI. Siri będzie połączona z ChatGPT, więc możemy dawać Siri polecenia, które potem zrobi narzędzie od firmy Sama Altmana. Do tego firma zaznaczyła, że nie będziemy musieli tworzyć konta u OpenAI, żeby mieć dostęp do ChatGPT (w wersji GPT-4o). Jeśli jednak płacimy za abonament u OpenAI, to łącząc konta, Siri będzie miała dostęp do wszystkich płatnych funkcji.

Oczywiście na te rewelacje musimy jeszcze poczekać, ale dziś wreszcie na Macach pojawiła się aplikacja ChatGPT. Wcześniej musieliśmy korzystać z wersji webowej w przeglądarce, a aplikacja była tylko na iOS. Z dniem dzisiejszym jednak się to zmienia — i całe szczęście.

ChatGPT na macOS. To świetna wiadomość!

Aplikacji ChatGPT nie znajdziemy w App Store, ale bezproblemowo można ją pobrać ze strony OpenAI — o tutaj. Aplikacja pozwala dokładnie na to samo, co wersja webowa (zresztą, co ciekawe, w Stage Managerze przeglądarka i ChatGPT stackują się wspólnie), więc możemy do niej mówić, pisać, przeglądać historię poprzednich rozmów z chatbotem oraz załączać wybrane pliki czy robić screenshoty lub zdjęcia, z których ChatGPT pobierze dane. Tak samo jak w przeglądarce, w darmowej wersji mamy dostęp do GPT-4o... no, chyba że wykorzystamy limit darmowych poleceń, to wtedy automatycznie wracamy do GPT-3.5.

Do tego po pobraniu aplikacji w systemie pojawi się nowy skrót klawiszowy. Kiedy w jednym czasie naciśniecie przycisk option oraz spację, od razu uruchomi się małe okno chatu właśnie z ChatemGPT. Po wpisaniu pytania czy wydaniu polecenia poszerza się ono do standardowych rozmiarów. Jest to bardzo fajna sprawa, która również bezpośrednio pokazuje, że OpenAI i Apple wspólnie działają.

Całość działa świetnie, ale…

Całość działa naprawdę płynnie i nie ma na co narzekać. Jest jednak jeden mały „haczyk”. Aplikację ChatGPT można pobrać wyłącznie na komputery Mac z systemem macOS Sonoma (macOS 14) i działające wyłącznie na Apple Silicon, czyli procesorach od M1 w górę. Jeśli macie komputer na Intelu, to niestety nadal musicie zostać przy webowej wersji chatbota.

Źródło: OpenAI

Co z Windowsem?

Jest to również o tyle zabawne, że system operacyjny Microsoftu (firmy, która — przypomnijmy — zainwestowała miliardy dolarów w OpenAI) jest jedynym dużym OS, który nie ma jeszcze aplikacji ChatGPT. To dość ciekawe, że współpraca z Apple stała się dla OpenAI bardziej priorytetowa, niż z Microsoftem — i jeszcze kilka miesięcy temu wszyscy uznalibyśmy to za coś niemożliwego. Firma Sama Altmana na ten moment nie zabiera głosu w sprawie tego, kiedy taka aplikacja się pojawi, ale najprawdopodobniej będzie to miało miejsce jeszcze w tym roku. Tak czy siak, użytkownicy Windowsa muszą uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: OpenAI

Reklama

Grafika wyróżniająca: Kamil Świtalski

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama