Google

Android TV dostaje solidną aktualizację, ale nie na jaką liczyliście

Konrad Kozłowski
6

Google przygotowało aktualizację dla Android TV, która kompletnie zmienia interfejs ekranu głównego, ale... to nadal nie jest najnowsze Google TV. O co tu w ogóle chodzi?

Google zaprezentowało Google TV przy okazji debiutu nowego Chromecasta. Ten tylko nazwą nawiązuje do swoich poprzedników, bo zamiast opcji Castowania obsługuje także klasyczne aplikacje. Pod spodem znajduje się bowiem Android TV z nakładką/launcherem Google TV, który reorganizuje ekran główny. Ten zawiera skróty aplikacji, ale skupia się przede wszystkim na treściach, które konkretne aplikacje zawierają. Dzięki temu już z ekranu głównego możemy przejść do danego filmu czy serialu, do którego skrót zarekomendowała nam jedna z aplikacji. Trzeba przyznać, że taki widok (z zakładkami u góry ekranu) wygląda nieco przejrzyściej i jest bardziej czytelny.

Nowe Google TV może być lepsze od Android TV, ale powstał ogromny bałagan

Najnowszy Android TV - jak wygląda po aktualizacji?

Problem w tym, że Google TV trafiło do tej pory tylko na nowego Chromecasta oraz będzie obecne na nowych telewizorach Sony . Wszystkie pozostałe urządzenia otrzymają klasyczną aktualizację systemu, a dzięki dzisiejszym wieściom wiemy, czego się po niej spodziewać. Nie, Google nie wprowadzi na wszystkie urządzenia Google TV, lecz pozostawi Android TV. Platforma otrzyma uaktualnienie, które zmieni układ elementów i wygląd systemu, przybliży go nawet do Google TV, ale nie jest jego kopią 1:1.

Sprawdziłem Google TV, które może zastąpić Android TV. [poradnik jak zainstalować]

Nowe Android TV zawiera czwartą zakładkę (oprócz Wyszukiwarki, Home, Aplikacji) o nazwie "Discover". To tam znajdą się sugerowane nam treści z aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Nie sposób nie dostrzec podobieństwa do sekcji "For You" w Google TV, ale różnic - oprócz nazwy -  jest więcej, bo wprowadzono też podział na seriale, filmy i treści na żywo, zamiast wrzucania ich do jednego worka.

Android TV jest bardzo podobny do Google TV

Android TV zbliża się więc wyglądem do Google TV, ale nazewnictwo pozostaje oddzielne, a więcej różnic pomiędzy platformami prawdopodobnie znajdziemy w późniejszym czasie. Google planuje udostępniać nowinkę Google TV tylko na nowych urządzeniach i pozostawia Android TV na swoim miejscu na wszystkich pozostałych. Nowe Android TV trafia do użytkowników tylko w kilku krajach (Australia, Kanada, Niemcy i Francja), ale Google obiecuje, że w kolejnych pojawi się w nadchodzących tygodniach.

Android TV w wersji na procesory x86, tchnij życie w stary komputer

Oczywiste jest, że największą bolączką nowych interfejsów Android TV są braki polecanych treści z aplikacji multimedialnych, czego następstwem jest niezagospodarowana, pusta przestrzeń na ekranie głównym. Nie wypada to zbyt korzystnie, więc Google będzie starało się najpierw upewnić, że aktualizacja trafia tam, gdzie do takiej sytuacji nie dojdzie.

Czy Android TV stanie się Google TV?

Mimo wszystko jestem zdziwiony, że Google wprowadza taki nieporządek na rynku i będzie nadal oferować dwie różne platformy. Być może ograniczenia techniczne nie pozwalają aktualizować poprzedniej wersji Android TV do Google TV, ale równoczesne wspieranie, rozwijanie i promowanie dwóch systemów dla smart TV i przystawek to nie jest strategia, która na pierwszy rzut oka wygląda obiecująco. Być może celem jest w pewnym momencie zastąpienie Android TV przez Google TV, gdy na rynku nie będą znajdować się już starsze urządzenia, ale zanim to nastąpi firma generuje delikatny chaos (także komunikacyjny).

Co mnie wkurza w webOS, Tizenie i Android TV? W poszukiwaniu idealnego smart TV

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu