Google

3 ciekawe funkcje zmierzają do Google Chrome 89

Krzysztof Rojek
3 ciekawe funkcje zmierzają do Google Chrome 89
10

Nowy sposób udostępniania, odblokowanie komunikacji przez NFC i nowe narzędzia prywatności to funkcje, z których już teraz mogą korzystać użytkownicy Google Chrome 89 beta.

Google bardzo mocno pacha do przodu rozwój swojej najpopularniejszej przeglądarki, aby ta nie straciła nic z dominującej pozycji na rynku. Tydzień temu mieliśmy premierę wersji 88, a już dziś pokazała się beta wersji 89, która prowadza jeszcze więcej zmian. Oto, 3 najciekawsze funkcje, z któych użytkownicy Chrome mogą już korzystać:

Privacy Sandbox

Kwestie prywatności stają się ostatnio bardzo palące, zwłaszcza dla firm których źródłem dochodu jest monetyzacja danych użytkowników. Jak się okazuje, Google również szuka w tym aspekcie nowych rozwiązań. Jednym z nich jest Privacy Sandbox, pozwalający na zastąpienie indywidualnego namierzania użytkowników po plikach cookies. Zamiast tego Google proponuje wykorzystać system Federated Learning of Cohorts (FLoC), który grupuje użytkowników w grupy na podstawie zainteresowań. Ma to zapewnić podobne wyniki reklamodawców (95 proc. konwersji w stosunku do tradycyjnego systemu z ciasteczkami) jednocześnie nie przekazując tak wiele informacji o użytkownikach. Póki co jeszcze żadna ze stron internetowych nie wspiera tego standardu, ale to może się już wkrótce zmienić

Nowy sposób udostępniania

Jeżeli przeglądamy jakąś stronę na smartfonie, to przeglądarka pozwala nam w prosty sposób udostępnić ją w prawie wszystkich zainstalowanych komunikatorach - Messengerze, WhatsUppie, Telegramie i innych. Możemy też wrzucić ją na Facebooka czy zapisać sobie w notatkach. Ta współpraca znacznie przyspiesza wiele zadań, jednak do tej pory była obecna tylko na telefonach. Wraz z Chrome 89 zmierza ona w końcu także na komputery osobiste . Dzięki tej funkcji będziemy mogli m.in przesłać od razu stronę przez GMail czy Google Duo.

Odblokowanie NFC API

NFC jest szeroko używane jako medium do płatności zbliżeniowych, ale też - jako narzędzie do szybkiego parowania urządzeń (np. audio). Jednak NFC może być też wykorzystywane do wielu innych rzeczy, jak chociażby bezprzewodowe ładowanie. Google widzi jednak przyszłość tego standardu także m.in. w turystyce, logistyce czy w sektorze MICE. Pomimo, że API to zostało po raz pierwszy dodane w wersji 81, obsługa  NFC była domyślnie zablokowana. W wersji 89 jest ona odblokowana dla wszystkich smartfonów z NFC.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu