Microsoft

Nowy Xbox bez opłat za granie online? Microsoft rozwiewa wątpliwości

PK
Piotr Kurek
3

Bez Xbox Live Gold, czy PlayStation Plus nie zagracie z przyjaciółmi w Call of Duty, czy inne popularne gry multiplayer. Abonament za dostęp usług sieciowych stał się integralną częścią kończącej się generacji konsol. Wygląda na to, że tak samo będzie po starcie Xbox Series X i PlayStation 5, choć były informacje, że Microsoft zrezygnuje z pobierania tych opłat.

O nowej generacji konsol wiemy już całkiem sporo. Zarówno Microsoft, jak i Sony zaprezentowało swoje konsole, które do sprzedaży trafią jeszcze w tym roku. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. Za ile? To też wielka niewiadoma, choć w przypadku PlayStation 5 mieliśmy już „wyciek” ceny w jednym z polskich sklepów — ta miałaby kosztować, za wersję z napędem, 2499 zł. A jak będzie wyglądać to w przypadku Xbox Series X? Mam nadzieję, że dowiemy się tego już niebawem. Jednak specyfikacje techniczne, wygląd, czy akcesoria to nie wszystko. Najważniejsze są gry i usługi, z których będą mogli korzystać gracze. W przypadku tej drugiej kwestii wciąż nie wiemy zbyt wiele. Obie firmy zapewne szykują szereg niespodzianek, jednak z pewnych rozwiązań nie zrezygnują.

Zobacz też: Oto zupełnie nowy i szybszy Sklep na Xbox. Microsoft szykuje się na premierę Xbox Series X

Od kilku tygodni w sieci panuje poruszenie spowodowane zmianami regulaminów związanych z konsolami Xbox. Microsoft zmienił zapisy o „Xbox Live Gold” nazywając je zwyczajnie „Usługami online Xbox” (Xbox online service). Z połączania tej zmiany i z wycofaniem ze sprzedaży możliwości zakupu 12-miesięcznego dostępu do usługi zrodziła się teorią sugerująca, że nowa generacja pożegna się z płatnym trybem online, który miałby być dostępny dla wszystkich. O takim ruchu informowali też ci, którzy w ostatnich czasach odpowiadali za trafne przecieki. Np. Jeff Grubb był przekonany, że Microsoft rezygnuje z Xbox Live Gold, oddaje multiplayer za darmo i nie będzie go narzucał w najdroższym planie Xbox Game Pass Ultimate. W tym planie pojawia się za to xCloud, który pozwoli na zdalne granie w ponad 100 tytułów — także na urządzeniach mobilnych z Androidem. Posiadacze iPhone’ów, czy iPadów będą musieli obejść się ze smakiem. Oliwy do ognia dolali także twórcy Halo Infinite zapowiadający, że multiplayer w ich najnowszej produkcji będzie działać na zasadach free-to-play.

Xbox Live Gold zostaje, czy znika? Microsoft odnosi się do plotek i przecieków

Sierpniowa rozpiska gier Games With Gold
Sierpniowa rozpiska gier Games With Gold w ramach abonamentu Xbox Live Gold

I teraz robi się małe zamieszanie. The Verge zapytał Microsoft o te zmiany i czy rzeczywiście Xbox Live Gold odchodzi w zapomnienie. Firma zareagowała dość szybko i odcięła się od tych plotek. Xbox Live Gold ma się bardzo dobrze i nie zamierzają rezygnować z tej usługi. Zmiany w regulaminie dotyczyły wyłącznie nazewnictwa, by móc łatwo rozróżnić usługi online od samego Xbox Live Gold — fragmenty zmienionych zapisów dotyczyły poszczególnych elementów usług sieciowych, jak cross-save, czy wysyłanie zaproszeń do znajomych. Microsoft nie ma na ten moment żadnych planów związanych z gruntownymi zmianami w Xbox Live Gold, a tym bardziej z rezygnacji z usługi. Xbox Live Gold stanowi ważny element ekosystemu Xbox i nadal nim pozostaje.

Nie dziwi mnie to specjalnie. Utrzymanie infrastruktury online dla milionów graczy z pewnością kosztuje sporo. Sony również nie rezygnuje z PlayStation Plus, ale liczę, że firma podejdzie do tematu nieco bardziej kreatywnie i zaoferuje coś, co będzie mogło konkurować z Xbox Game Pass — i nie, nie chodzi mi o PlayStation Now.

Źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Wszystko o Xbox Series X