Microsoft

Nowe Menu Start i odświeżony interfejs nadchodzą - Windows 10 dostanie solidną aktualizację!

Konrad Kozłowski
Nowe Menu Start i odświeżony interfejs nadchodzą - Windows 10 dostanie solidną aktualizację!
23

Po noworocznej przerwie Microsoft wraca do pracy i dzieli się pierwszymi nowościami w Windows 10. Na horyzoncie pojawia się solidna aktualizacja interfejsu o nazwie "Sun Valley".

Pierwsza testowa wersja Windows 10 z 2021 roku przyniosła ciekawą nowość, ponieważ na pasku zadań znalazła się sekcja poświęcona informacjom i prognozie pogody. To nie pierwsza taka sytuacja, gdy Microsoft próbuje czynić pasek zadań bardziej użytecznym, bo wcześniej wprowadzono możliwość dodawania awatarów konkretnych kontaktów, które pozwalały na szybkie nawiązanie kontaktu - na przykład rozpoczęcie konwersacji na Skype.

Windows 10 dostanie coś na kształt Google News w smartfonach

W zasobniku systemowym również umieszczono coś podobnego, ale bardziej ogólnie działające narzędzie do szybkiej organizacji spotkań online. Takie nowinki nie zawsze się przyjmują i szczerze mówiąc sam nie wiem, na ile przydatna byłaby dla mnie sekcja z najnowszymi wiadomościami ze świata oraz prognozą pogody, ale być może coś takiego na co dzień mogłoby okazać się użyteczne.

Na znaczące nowości w Windows 10 poczekamy do 2. połowy 2021

Zanim jednak przyjdzie nam się o tym przekonać, może minąć kilka miesięcy, ponieważ Microsoft nie będzie spieszył się z przygotowaniem nowej dużej aktualizacji - według nowego harmonogramu, to bardziej znaczące uaktualnienie będzie pojawiało się w drugiej połowie roku, co oznacza, że będziemy niecierpliwie wypatrywać zapowiedzi i wdrożenia aktualizacji 21H2 dla Windows 10.

Kochany Windows – gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o aktualizacje

Według tego, co powiedział Panos Panay z Microsoftu, firma ma zamiar przyspieszyć wprowadzanie innowacji w dziesiątce, a opis stanowiska, na które można było aplikować, zawierał zapowiedź odmłodzenia wyglądu Windowsa. Mamy więc chyba na co czekać.

Co przyniesie redesign "Sun Valley" w Windows 10?

W świetle takich zapowiedzi nie może więc zabraknąć mniej oficjalnych informacji - przecieków, plotek, domysłów i mockupów. Zac Bowden z Windows Central podzielił się takowymi nawiązując do projektu o nazwie kodowej "Sun Valley". Tak bowiem ma brzmieć wewnętrzne nazewnictwo nowego interfejsu dla Windows 10. Na ile możemy inspirować się taką etykietką w odniesieniu do rzeczywistych zmian? Czyżby Windows 10 miał nabrać więcej kolorytu, a interfejs będzie znacznie jaśniejszy?

Wdrożenie białego motywu uznaję za lepszą z decyzji firmy w kontekście designu Windows 10, dlatego z wielką przyjemnością ujrzałbym kolejne działania w tym kierunku. macOS Catalina to spora przemiana dla platformy Apple również pod względem wizualnym, a jasny i ciemny motyw prezentują się w nowej odsłonie bardzo atrakcyjnie.

Windows 10 21H2 - co nowego?

Wśród nowinek, które ma przynieść "Sun Valley" wymienia się pływające Menu Start z zaokrąglonymi rogami. Niepołączone z pozostałymi elementami interfejsu Menu Start, wręcz oderwane od paska zadań, to ciekawa idea i być może potrzebna, by nadać Windows 10 trochę nowoczesności.

Tak powinien zmienić się najbardziej zaniedbany element Windows 10

Dodatkowo, mówi się, że Windows 10 dostanie nowe udogodnienia w działaniu funkcji przypinania okien aplikacji, gdzie karty z przeglądarki Microsoft Edge mają być traktowane, jako oddzielne byty. Pojawić ma się też uproszczony pasek zadań, na wzór tego z Windows 10X, a także nowe wykresy użycia baterii w ustawieniach. W widoku zadań prawdopodobnie zostaną dodane informacje na temat kont użytkownika, ostatnio używane dokumenty oraz nadchodzące wydarzenia w kalendarzu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, najbliższe miesiące zapowiadają się bardzo interesująco, ponieważ przed nami premiera Windows 10X dedykowanego laptopom pokroju Chromebooka, a także znaczący redesign Windows 10, wraz z którym pojawi się sporo nowości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu