Microsoft

Nowa wersja Windows 10 już dziś, ale Microsoft zmienia plany na Windows 10X i Surface Neo

Konrad Kozłowski
Nowa wersja Windows 10 już dziś, ale Microsoft zmienia plany na Windows 10X i Surface Neo
5

Ci, którzy pamiętają Windows Vista i boczny pasek na pulpicie z pewnością skojarzą z nim ostatnią nowość w Windows 10. Oprócz tego, dziesiątka doczekała się lepszej integracji z Linuksem, a premiera Surface Neo i Windows 10X oddala się w czasie.

Co nowego w aktualizacji Windows 10?

Microsoft wydał Windows 10 Insider Preview Build 19603

Najnowsza wersja systemu Windows 10 dla betatesterów z grona Insiderów to Preview Build 19603. Użytkownicy z szybkiego kręgu mogą zainstalować to wydanie już dzisiaj, a spośród nowości, które się pojawiły warto wymienić nową aplikację News Bar (Pasek wiadomości), integrację eksploratora Windows 10 z plikami otwartego systemu Linux, a także automatyczne czyszczenie dysku.

News Bar (do pobrania ze Sklepu Windows) to próba Microsoftu na spopularyzowanie własnej aplikacji agregującej newsy z ponad 4,5 tysiąca źródeł w wielu językach. Nie jestem może stałym czytelnikiem tej aplikacji, ale niejednokrotnie otrzymałem z niej powiadomienie o ważnych wydarzeniach, po czym mogłem błyskawicznie zapoznać się ze szczegółami informacji. Dla tych, którzy lubią być na bieżąco, takie rozwiązanie będzie z pewnością pomocne, tym bardziej że istnieje możliwość dostosowania wyglądu newsów, a w przyszłości mają tu się pojawić także wiadomości z kategorii sportu i pogody. Jeśli dodany zostanie także zegarek, to skojarzeń z Windows Vista nie będzie się dało już uniknąć.

Polecamy: Nie instalujcie tej aktualizacji Windows 10 – powoduje poważne problemy

Oczyszczanie dysku komputera to często czasochłonne zadanie, ponieważ samodzielnie musimy przejrzeć jego zawartość i zdecydować, które dane nie będą już potrzebne. Nie jest też tajemnicą, że system Windows oraz popularne aplikacje gromadzą naprawdę mnóstwo plików tymczasowych, z których większego użytku później nie będzie. Windows 10 posiada już mechanizm oczyszczania dysku, ale Microsoft zapewnia, że od teraz będzie działał jeszcze dokładnie i sprawniej w usuwaniu zbędnych danych.

Użytkownicy, którzy na jednej maszynie korzystają z kilku systemów, a wśród nich znajduje się Linux, będą mogli od teraz uzyskać szybki dostęp do plików z poziomu Windowsa 10. Obok pozostałych lokalizacji na komputerze (Ten komputer, Sieć, OneDrive) znajdzie się także skrót podpisany "Linux" z ikoną pingwina. Kliknięcie w tym miejscu przeniesie nas listy wszystkich dostępnych na komputerze plików danej dystrybucji.

Windows 10X i Surface Neo opóźnione

Osoby wyczekujące na premierę nowej wersji Windows 10X obsługującej urządzenia dwuekranowe oraz Surface Neo - nowy produkt tego rodzaju prosto od Microsoftu będą musiały uzbroić się w cierpliwość. Według nieoficjalnych doniesień firma opóźnia premierę obydwu projektów, mimo że była ona zaplanowana na końcówkę 2020 roku. Aktualna sytuacja z pewnością ma na to spory wpływ, ale bardzo ciekawą informacją jest ta dotycząca zmiany strategii Microsoftu.

Według niej, gigant z Redmond skupi się na przygotowaniu Windows 10X do pracy na urządzeniach z jednym ekranem, co ma przełożyć się na zwiększenie pozycji firmy w walce z kokurencją typu Chromebooków. Do tej pory o Windows 10X mówiło się tylko i wyłącznie w kontekście urządzeń dwuekranowych, lecz znane tylko wewnętrznie plany na udostępnienie platformy dla klasycznych laptopów mają sięgać wiele miesięcy wstecz.

Zobacz też: Windows 10 z głębokimi zmianami w interfejsie

Jednym z największych wyzwań inżynierów Microsoftu ma być wdrożenie wsparcia dla klasycznych aplikacji Win32 na Windows 10X, gdzie uruchamiane byłby w osobnych kontenerach ze względów bezpieczeństwa. Pojawienie się nowej edycji systemu Windows bez obsługi tradycyjnych aplikacji uznałbym za popełnienie trzeci raz tego samego błędu przez Microsoft, ponieważ wszyscy pamiętamy, jaki los spotkał Windows RT i Windows 10S.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu