Felietony

Windows Twój Telefon - aplikacja spóźniona dla mnie o co najmniej 10 lat

Krzysztof Rojek
Windows Twój Telefon - aplikacja spóźniona dla mnie o co najmniej 10 lat
49

Aplikacja, która pozwala na połączenie telefonu z komputerem z Windows, odbieranie połączeń czy wysyłanie SMS'ów z poziomu pulpitu? 10 lat temu to brzmiałoby jak spełnienie snu użytkowników PC. Teraz może powodować co najwyżej wzruszenie ramion

Do dziś pamiętam, jak na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku z zazdrością patrzyłem w kierunku użytkowników iPhone'ów. Nie chodziło mi jednak o podzespoły tych telefonów, czy też ich wygląd, ale o jedną funkcję, którą wtedy wydawała mi się niezwykle "cool". Chodziło mianowicie o możliwość bezprzewodowego połączenia telefonu z komputerem w taki sposób, że ten przejmował część funkcji smartfonu. Dla wielu użytkowników Macbooków odbieranie połączeń i odpisywanie na SMS'y z poziomu komputera jest bowiem dziś tak naturalne, że nie wyobrażają sobie pewnie, że można to robić inaczej. Przez te wszystkie lata zastanawiałem się, co powstrzymuje Microsoft przed stworzeniem takiej funkcji w Windows. Jak się okazuje - nic, ponieważ wprowadzony bez wielkich fanfar program "Twój Telefon" jest już od jakiegoś czasu dostępny dla wszystkich korzystających z Windows 10. Jak najbardziej doceniam to i uważam, że znajdzie się jakaś grupa osób która z jego funkcjonalności skorzysta. Dla mnie niestety pojawił się on 10 lat za późno.

Co potrafi "Twój telefon"?

Dla osób, które nigdy z tego programu nie korzystały, pozwolę sobie pokrótce wyjaśnić na co on pozwala. Przede wszystkim, jak już wspomniałem, łączy on smartfon z komputerem. Konfiguracja wymaga pobrania na smartfon aplikacji o wdzięcznie brzmiącej nazwie "Pomocnik aplikacji Twój Telefon" ze Sklepu Play i przyznania jej większej liczby uprawnień niż bym sobie tego życzył. Od tego momentu konfiguracja jest już bezbolesna i program prowadzi użytkownika "za rączkę". Po jej przeprowadzeniu wyświetli nam się menu główne aplikacji, w którym na chwilę obecną możemy wykonać 4 rodzaje akcji - sprawdzenie powiadomień, odebranie i wysyłanie SMS'ów, zadzwonienie i odebranie połączenia oraz przejrzenie galerii zdjęć w telefonie. Można więc powiedzieć - nie jest źle.

To, jakie funkcje są dostępne do jedno, a to, jak wygodnie się z nich korzysta - to drugie. Jeżeli chodzi o obsługę powiadomień, to jeżeli nie dostanie ona szybko jakiegoś usprawnienia, to w moim mniemaniu można ją spisać na straty. Dlaczego? Tak jak w przypadku telefonu, jeżeli odpiszemy na wiadomość (jak na powyższej grafice), to powiadomienie zniknie, uniemożliwiając nam napisanie np. drugiej wiadomości bądź przesłanie grafiki. W tym celu musimy albo uruchomić desktopową aplikację Messengera, albo wejść na Facebooka. W telefonach jest to rozwiązane w taki sposób, że jeżeli klikniemy na powiadomienie, to przenosi nas ono do pełnej konwersacji w aplikacji. W programie Twój Telefon możemy klikać ile chcemy i nie przeniesie nas to nigdzie. Dlatego korzystanie z tego jest raczej mało wygodne.

Co do połączeń telefonicznych i SMS'ów - tutaj nie mam zastrzeżeń. Wykorzystanie pełnowymiarowej klawiatury do pisania znacznie usprawnia i przyspiesza cały proces. Rozmowy telefoniczne również przebiegają bez zakłóceń. Ja słyszałem moich rozmówców głośno i wyraźnie na słuchawkach, natomiast oni ocenili to doświadczenie jako "coś pomiędzy trybem głośnomówiącym a zwykłą rozmową". Może to jednak być w pełni wina mojego mikrofonu, który ma swoje lata i nie jest najwyższej jakości.

Jeżeli chodzi natomiast o galerię zdjęć, to cóż.. jest to po prostu galeria. Żadnego podziału na foldery (jak w telefonie) oznacza, że wszystkie zdjecia, screeny i pobrane grafiki przedstawiane są w jednym ciągu. Brakuje tez funkcji zarządzania fotografiami - zaznaczanie wielu, usuwania ich z pamięci telefonu czy też podstawowej nawet edycji. Jedyne, co możemy zrobić, to zapisać zdjęcie na komputerze.

Dlaczego moim zdaniem funkcja Twój Telefon pojawiła się za późno?

Omawiana aplikacja to na pewno krok w dobrą stronę, jeżeli chodzi o rozwój Windows, ale obawiam się, że w moim przypadku jest to już tylko "sztuka dla sztuki". Czemu? No cóż. Każdy musi sam sobie odpowiedzieć, jak często wykonuje w domu połączenia telefoniczne i pisze do znajomych SMS'y. Ja - praktycznie w ogóle. Jeżeli chodzi o rozmowy głosowe, to dużo częściej używam programów takich jak Skype czy Discord. W przypadku wiadomości tekstowych - nie pamiętam kiedy z własnej woli zdecydowałem się wysłać do kogoś SMS. Nie jestem w tym chyba osamotniony, bo np. Plus ogłosił właśnie wyłączenie swojej bramki SMS. Naturalnie tę rolę przejęły bowiem komunikatory - Slack, Messenger czy Hangout. Każda z tych platform oferuje więcej funkcjonalności i działa po prostu lepiej niż SMS. Przesyłanie zdjęć na komputer? O ile prościej jest zaznaczyć wiele zdjęć w galerii i przerzucić je na peceta z użyciem OneDrive czy Google Cloud. Innymi słowy - można używać aplikacji Twój Telefon, tylko po co, jeżeli dostępne są alternatywy oferujące znacznie większą wygodę i lepszą funkcjonalność.

Nie zrozumcie mnie źle - bardzo dobrze, że program Twój Telefon zyskuje nowe funkcje, ale szkoda, że dzieje się to w momencie, w którym praktycznie już z nich nie korzystam.  Nie znaczy to jednak, że nie widzę dla tego programu zastosowania. Dla przykładu - przez długi czas pracowałem w agencji PR, gdzie wykonywało się całkiem sporo połączeń telefonicznych. Myślę, że możliwość pracy na wygodnych słuchawkach byłaby całkiem sporym usprawnieniem. Jednak w przypadku użytku osobistego parowanie smartfonu z komputerem tylko po to, by móc z poziomu programu zadzwonić do rodziców (jedyne znane mi osoby nie używające komunikatorów internetowych) wydaje mi się nieco bezcelowe.

Z tego, co udało mi się przeczytać, Microsoft wierzy w rozwój tego programu i niedługo aplikacja ma zyskać kilka dodatkowych umiejętności jak np. możliwość kopiowania za jej pomocą plików do pamięci telefonu. Pozostaje więc trzymać kciuki i wrócić do tego tekstu za parę lat, aby ocenić, co się zmieniło.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu