Podczas dzisiejszej zdalnej konferencji poznaliśmy nową-starą usługę Microsoft 365. Niemal wszystkie jej składniki są nam znane, ale otrzymały aktualizacje. Są też nowe aplikacje, a całość to także pakiet dodatkowych korzyści dla konsumentów.
Ten abonament od Microsoftu będzie opłacalny dla każdego. Microsoft 365 to nowy pakiet usług i aplikacji
Starania Microsoftu na rynku biznesowym i tworzenie produktów oraz usług, po które sięgają firmy różnych rodzajów to codzienność. Zupełnie nowym podejściem są pakiety oferowane klientom detalicznym i rodzinom. Widzimy to w subskrypcji Office 365 dla klientów domowych, a Microsoft 365 przenosi tę usługę poziom wyżej. Oprócz aplikacji pakietu Office, użytkownicy otrzymują dostęp do nowych aplikacji jak Family Safety oraz Teams for Consumers.
Polecamy: Myślałem, że nie porzucę Google Chrome, a Edge Chromium to chyba jedyna rozsądna alternatywa
W konferencji wziął udział Satya Nadella, CEO Microsoftu, który określił misję firmy jako first responders to first responders, czyli pierwsi wspomagający dla służb ratowniczych. Misją Microsoftu ma być dostarczanie narzędzi i opieki, tym którzy jej potrzebują w takich dziedzinach życia jak sektor publiczny, edukacja czy medycyna. Wspomniał o tym, jak istotny jest Skype dla użytkowników, podobnie jak Office 365, Teams czy Minecraft w obecnej sytuacji.
Microsoft 365 od 21 kwietnia 2020 roku
Wśród nowości w aplikacji Word warto wyszczególnić automatyczne poprawki całych zdań, które można sformułować w inny sposób. Aplikacja ma też rozpoznawać stronniczość wypowiedzi i podpowiadać inne słownictwo czy strukturę, by tego uniknąć. Pokaz dotyczył angielskiej wersji aplikacji i nie wiadomo, czy to samo będzie dostępne w języku polskim - zapowiedziano wsparcie dla 20 języków. Nowa funkcja będzie dostępna nie tylko w Wordzie, ale także będzie pracować natywnie w Outlooku oraz na wszystkich stronach www dzięki wtyczce do przeglądarki Edge.
Zobacz też: Office 365 logowanie
W PowerPoincie zostaną dodane nowe szablony, które rozpoznają zawartość slajdu sugerując linie czasowe, wykresy i inne wizualne formy odpowiadające treści. W trybie prezentacji aplikacja nasłuchuje występującego i podpowiada mu, by mówił bardziej żywiołowo, szybciej, spokojniej, nie powtarzał się, nie czytał treści ze slajdów słowo w słowo i unikał przerywników typu "yyyyy". Po prezentacji otrzymamy nawet podsumowanie tego, jak nam poszło zdaniem algorytmów.
W przypadku Excela imponująco prezentuje się funkcja logowania do bankowości wewnątrz aplikacji, dzięki czemu program będzie mógł pobrać informacje na temat wydatków prosto do nowego szablonu, który posłuży nam do panowania nad domowy/prywatnym budżetem. W Outlooku otrzymujemy możliwość dodania wielu kont i kalendarzy, by móc dać znać naszym współpracownikom, że jesteśmy zajęci o konkretnych porach. Podobnie ma to działać w przypadku szkół.
Nowa aplikacja Family Safety
Zupełnie nową aplikacją jest Family Safety, czyli aplikacja mobilna pozwalająca czuwać nad bezpieczeństwem członków rodziny. Oferuje takie funkcje, jak informowanie o nagłym zmianie lokalizacji, np. niezgodnym z kalendarzem, a także o zbliżaniu się do placówek szkolnych czy do domu. Dodatkowo, dzięki integracji z pozostałymi platformami jak Xbox i Windows, aplikacja pozwoli zarządzać ograniczeniami czasowymi, wiekowymi itd. na wszystkich innych urządzeniach dzieci. Aplikacja będzie udostępniona w tym roku.
Microsoft Teams dla zwykłych użytkowników
Niejako na fali rosnącej popularności Microsoft Teams, firma zaprezentowała nową odsłonę aplikacji dla konsumentów. Pomimo faktu, że Skype'a używa dzisiaj aż 200 mln osób, Microsoft ewidentnie widzi potencjał w Teams, jako czymś więcej niż komunikatorze. Teams dla konsumentów pozwala na prowadzenie rozmów, aktualizowanie wspólnego kalendarza oraz wymianę plików, informacji, dokumentów w ramach konkretnych... zespołów, czyli grup. Teams mogą być nawet na bieżąco z naszą lokalizacją i poinformować pozostałych uczestników imprezy, że zbliżamy się do miejsca spotkania.Wyraźnie zaznaczono, że Microsoft nie sprzedaje nikomu danych, które zawierają się w tych zespołach i może służyć innym grupom, niż tylko rodzinne. Już tego lata otrzymamy wstępny i zapewne ograniczony dostęp do usługi.
Nowości w Edge Chromium - wygodniej i bezpieczniej
Microsoft podał, że około 60% czasu, gdy używamy komputerów, spędzamy w przeglądarce internetowej. To naprawdę sporo, dlatego nic dziwnego, że firma stara się nadrobić stracony czas i wyposażyć Edge Chromium w nowe funkcje. Wśród nich pojawiają się Kolekcje, czyli możliwość gromadzenia linków do stron www w ramach konkretnych kategorii - listy zawierają wyciągnięte obrazki z tekstów, tytuły, a kolejność może być dowolnie organizowana. Wszystko będzie synchronizowało się pomiędzy urządzeniami w czasie rzeczywistym. Warto dodać, że wkrótce ta funkcja pojawi się także w Edge na iOS-a i Androida.
Ponadto Edge Chromium pozwoli lepiej zarządzać otwartymi kartami. Wybrane karty będzie można przenieść do pionowej listy, gdzie łatwo widoczne będą tytuły stron. Bez problemu możliwe jest wyciągnięcie jednej lub kilka kart z powrotem na górny pasek, jeśli uznamy to za potrzebne. Edge Chromium będzie też wyposażone w funkcje inteligentnego kopiowania, na przykład tabelek (z wybranymi kolumnami i wierszami bez naruszania struktury).
Najciekawiej brzmi jednak chyba funkcja mająca zadbać o nasze bezpieczeństwo - Password monitor będzie monitorował tak zwany dark web i sprawdzał, czy nie wyciekły do niego nasze dane logowania do stron. Działa to tylko jeśli będziecie korzystać z funkcji autouzupełniania w Edge i będziecie zapisywać w niej swoje loginy oraz hasła. W przypadku zagrożenia otrzymamy odpowiedni alert, będziemy mogli zapoznać się ze szczegółami sytuacji i przejść szybko do podstrony w usłudze, gdzie zmienia się hasło do konta.
Ceny Microsoft 365
Office 365 zostanie przekształcony w Microsoft 365 i przy takich samych cenach, które obowiązywały do tej pory (ok. 30 zł miesięcznie), użytkownicy mają otrzymać dodatkowe benefity, jak dostęp do aplikacji Teams i Family Safety. W ramach opłaty Microsoft wraz z partnerami będzie też oferował rozszerzone okresy próbne produktów u innych partnerów (grafika poniżej).
Dotychczasowi subskrybenci Office 365 będą automatycznie przełączeni na nową usługę Microsoft 365 w odpowiadającym pakiecie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu