Komunikatory

Wideorozmowy w WhatsApp - wszystko, co musisz wiedzieć

Konrad Kozłowski
Wideorozmowy w WhatsApp - wszystko, co musisz wiedzieć
17

Nabyty przez Facebooka komunikator nie cieszy się w naszym kraju taką popularnością jak chociażby Messeger, ale globalnie mówimy o ponad 1 miliardzie użytkowników! W ich ręce trafia kolejna nowość - wideorozmowy - z których skorzystają już dzisiaj (wybrani) posiadacze urządzeń z Androidem.

Zawsze zastanawiała mnie obecność słuchawki w ikonie WhatsAppa. Przecież jeszcze przed pierwszym kwartałem 2015 roku ten komunikator nie umożliwiał prowadzenia rozmów głosowych. Podstawą do wyboru takiej ikony mogły być dwie kwestie: 1) numer telefonu będący jednocześnie nazwą użytkownika w usłudze 2) chęć postawienia się WhatsAppa na równi z aplikacjami telefonu i SMS-ów na smartfonach. Mimo wszystko, brak rozmów głosowych a później wideorozmów, gdy oferowała to konkurencja, był dosyć dziwny...

Piszesz, rozmawiasz, przesyłasz pliki? Oto nasze TOP 8 komunikatorów

?

Do konfiguracji wideorozmów w WhatsApp nie są potrzebne dodatkowe działania poza posiadaniem aplikacji, zalogowaniem się na nasze konto z użyciem numeru telefonu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, może być potrzebne udzielenie dostępu aplikacji do mikrofonu oraz kamery, by rozmowy mogły się odbyć. Nasz kontakt jest od razu dostępny dla innych do rozmów audio i wideo, jeśli posiadamy aplikację na telefonie. W ustawieniach nie można zablokować żadnego rodzaju rozmów, ani kontaktu - rozmowy można wyczyścić, wyeksportować, usunąć.

?

Po wprowadzonych w marcu 2015 roku rozmowch głosowych rozwój komunikatora nie zostaje zatrzymany. Pomimo ogromnej konkurencji, ze strony takich marek jak Skype, Viber, Hangouty czy nawet Messenger, WhatsApp rozpoczął walkę o użytkowników pragnących przeprowadzić wideorozmowę ze swojego urządzenia mobilnego. Dziś jest to możliwe z poziomu aplikacji mobilnych na iOS-ie oraz Androidzie. W przypadku systemu operacyjnego Apple zintegrowane jest nawet z systemowym mechanizmem rozmów, więc odbieranie i ponowne inicjowanie rozmowy jest możliwe nawet z poziomu aplikacji Telefon.

Wideorozmowy na Androidzie - 5 najlepszych aplikacji

Takie rozszerzenie listy funkcji komunikatora dla użytkowników WhatsAppa było ważnym krokiem, ponieważ do tej pory duża część z nich musiała korzystać z innych programów w celu rozmowy twarzą w twarz. Musieli wybierać alternatywne aplikacje i instalować je na swoich urządzeniach. Nie było to ani przyjemne, ani komfortowe, ale należący do Facaebooka WhatsApp dość szybko wprowadził tę funkcję na obydwie platformy. W pierwszej kolejności pojawiła się na Androidzie, co testowaliśmy od razu po wdrożeniu nowości, a w późniejszym czasie dodano na iOS-a.

?

Co ciekawe, wcześniej WhatsApp ukrył funkcję wideorozmów pod ikoną słuchawki na ekranie konwersacji. Po tapnięciu na nią wyświetlane były dwie opcje - połączenie głosowe oraz połączenie wideo. Krążące po sieci zrzuty ekranu pokazywały, że istnieje także inna wersja aplikacji, w której na górnym pasku obecne są dwa przyciski, wyraźnie sugerujące rodzaj połączenia. W późniejszym czasie taki wariant pojawił się u wszystkich i dziś można bez przeszkód inicjować każdy rodzaj rozmowy (audio i wideo) za pomocą dedykowanego przycisku. To zdecydowanie lepsza opcja, ponieważ w mgnieniu oka można do kogoś zadzwonić w żądany sposób.

Wideorozmowy w Telegramie już dostępne

Same wideorozmowy nie różnią się niczym od tego, co znajdziemy w innych komunikatorach. Opcja zmiany kamery, wyłączenia obrazu czy wyciszenia dźwięku - to wszystko jest do naszej dyspozycji. Na liście połączeń (skrajna lewa karta) każda pozycja posiada konkretną ikonką informującą o typie przeprowadzonej rozmowy z dodatkowymi informacjami na ten temat.

?

Tworzenie wideoczatów dla wielu użytkowników jest możliwe. Aby to zrobić, należy utworzyć najpierw konwersację dla danej grupy osób, by później zainicjować wideorozmowę. Robimy to w ten sam sposób, jak dzwonienie do pojedynczego użytkownika - poprzez naciśnięcie na ikonę słuchawki (rozmowa audio) lub kamerki (wideorozmowa).

WhatsApp = SMS, telefon,...

WhatsApp zastąpił wielu osobom wiadomości SMS, a kompresowane dane podczas rozmów audio pozwalają skutecznie rozmawiać ze znajomymi niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Potrzebne jest naturalnie połączenie z internetem, ale te bez problemu uzyskamy nawet podczas bardziej odległych podróży. Dla ogromnej bazy użytkowników WhatsAppa wprowadzenie wideorozmów jest to bardzo funkcją, tym bardziej, że są one dostępne nie tylko 1:1, ale także dla grup osób (grupowe konwersacje).

WhatsApp Web - jak włączyć i skonfigurować?

Dla pozostałych, w tym dla mnie, jest to interesująca funkcja, ale zmieniająca niewiele. Możliwość czatowania z poziomu komputera  (za pośrednictwem połączenia) smartfona nareszcie jest dostępna, ale nie możemy zalogować się na to samo konto na wielu urządzeniach - choć WhatsApp nad tym pracuje. Dlatego osobiście pozostanę przy Telegramie (i Messengerze). Co pojawi się w należącym do Facebooka komunikatorze jako następne? Świetny interfejs i szyfrowanie wiadomości już przecież są.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu