Czasy GG minęły bezpowrotnie. Dziś dzielą i rządzą komunikatory o globalnym zasięgu, z miliardami użytkowników, wspierające wiele platform, umożliwiające na wysyłanie nie tylko wiadomości tekstowych i obrazków, ale także innych multimediów jak wiadomości głosowe, klipy wideo, emoji i GIF-y, a także aktualna lokalizacja. Część z nich oferuje również rozmowy głosowe, które dla wielu użytkowników zastąpiły już połączenia telefoniczne, a coraz większą popularnością cieszą się te posiadające opcję szyfrowania wysyłanych wiadomości.

Zainteresowanie komunikatorami wyrażają najwięksi rynku IT, ale to nie oznacza, że nie istnieją alternatywy tworzone przez mniej rozpoznawalnych graczy. Spośród dostępnych na rynku wybrałem dokładnie 5 – są to w mojej ocenie najlepsze komunikatory, a argumenty przemawiające za każdym z nich znajdziecie w dedykowanych opisach. Kolejność na poniższej liście jest zupełnie przypadkowa – wszyscy zdajemy sobie sprawię, że żaden z komunikatorów nie spełni oczekiwań każdego z użytkowników.

Messenger

Budowany od 5 lat produkt można już śmiało określić mianem platformy. Z Messengera skorzystają obecnie nie tylko użytkownicy Facebooka, a do rozbudowywania listy kontaktów skorzystać można z generowanych wewnątrz aplikacji kodów, które można wygodnie zeskanować. Aktualny Messenger nie przypomina komunikatora z 2011 roku – obecnie umożliwia na wymianę wiadomości tekstowych, obrazków, wideo, naklejek, piosenek, lokalizacji i wielu innych – wszystko za sprawą integracji innych aplikacji z komunikatorem. Rozmowy głosowe oraz wideo czaty zyskują na popularności, a w drodze są także prywatne konwersacje, których zawartość nie będzie synchronizowana z serwerami i innymi urządzeniami.

Jako jedyny na Androidzie oferuje tak zwane dymki czatu umożliwiające prowadzenie rozmowy bez opuszczania innych aplikacji. Niemal równomiernie wspierane są obydwie najpopularniejsze platformy: iOS i Android, zaś Windows 10 Mobile jest już tylko krok za nimi, ponieważ do Sklepu Windows trafia teraz port aplikacji z iOS-a. Z komunikatora komfortowo skorzystamy na komputerze – czy to za sprawą czatu na Facebooku, serwisu Messenger.com, nieoficjalnych aplikacji jak Messenger for Desktop, a także oficjalnej aplikacji dla Windows 10. Warto dodać, że od pewnego czasu może posłużyć użytkownikom Androida jako aplikacja do SMS-ów.

Przejdź na Messenger.com | Wszystko o Messenger

WhatsApp


WhatsApp nie jest w Polsce tak popularny jak chociażby w krajach zachodniej Europy, lecz trudno nie zauważyć rosnącej grupy użytkowników tego komunikatora nad Wisłą. Za najważniejszą zaletę WhatsAppa uznałbym prostotę nawiązywania kontaktu – do rejestracji wykorzystywany jest nasz numer telefonu, dlatego lista kontaktów jest zapełniania naszymi znajomymi w mgnieniu oka, a wszystko za sprawą skanowania książki telefonicznej.

WhatsApp pozwala na prowadzenie rozmów tekstowych oraz głosowych, wymianę multimediów, zaś wszystkie konwersacje są domyślnie szyfrowane – o ile obydwie strony ją obsługują (problematyczne są starsze wersje aplikacji, niewspierane platformy, zwykłe telefony – aplikacje Java). Niestety, takie zasady działania usługi nie pozwalają na bezproblemowe używanie aplikacji na wielu urządzeniach. Jedynym dostępnym rozwiązaniem jest wersja webowa komunikatora, która nie zadziała, gdy nasz smartfon będzie offline. WhatsApp jako jedyny może pochwalić się niewiarygodnie obszerną listą wspieranych urządzeń, do których należą także te wyposażone w platformy Nokia S40, Nokia S60, BlackBerry 10 oraz klasyczne BlackBerry i niektóre modele feature phone’ów.

Przejdź na WhatsApp.com | Wszystko o WhatsApp

Telegram


Mój zdecydowany faworyt ze względu na oferowane funkcje, któremu zarzucić mogę jedynie niewielką popularność. Rozwijany od zaledwie trzech lat komunikator posiada fantastyczne aplikacje mobilne (iOS, Android, Windows Phone) oraz desktopowe (Windows, macOS, Linux, wersja webowa), bezbłędnie radzi sobie z obsługą powiadomień na wszystkich wspieranych urządzeniach (zapomnijcie o zaległych lub zdublowanych notyfikacjach), a w przeciągu ostatniego roku otrzymał całe mnóstwo aktualizacji, dzięki którym stał się świetnym narzędziem do rozmów grupowych – między innymi możemy odnosić się do konkretnych użytkowników, cytować ich wiadomości odpowiadając na nie.

Oferuje tajne czaty, wewnątrz których możemy wysyłać widoczne przez określony czas wiadomości. Jestem zachwycony obsługą multimediów – cała historia przesyłanych plików jest przetrzymywana na serwerach komunikatora, a my możemy nawet zdecydować, czy wysyłany obrazek będzie poddany kompresji, czy wolimy zachować jego oryginalny rozmiar i rozdzielczość. Rejestracja odbywa się na podstawie numeru telefonu, co oznacza, że lista kontaktów jest tworzona automatycznie w oparciu o książkę telefoniczną.

Przejdź na Telegram.org | Wszystko o Telegram

Skype

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Skype’a, który pod skrzydłami Microsoftu zaczyna nareszcie wychodzić na prostą. Komunikator będący synonimem wideorozmów przez Internet doczekał się bardzo dobrych aplikacji mobilnych (iOS i Android), jak i desktopowych (Windows, Linux i macOS) – jedynie wersje dla Windows 10 Mobile oraz Windows 10 wciąż potrzebują kilku poprawek. Ze Skype’a skorzystamy w przeglądarce, jest zintegrowany z usługami Microsoftu (aplikacje oraz usługi webowe, np. Outlook.com), a większość naszych znajomych z pewnością posiada już założone konto. Dzięki (długo trwającej i niezwykle “bolesnej”) przebudowie infrastruktury, Skype oferuje teraz synchronizację konwersacji pomiędzy urządzeniami, choć z moich obserwacji wynika, że wciąż nie jest to niezawodny mechanizm.

Przejdź na Skype.com | Wszystko o Skype

Signal

Chęć zachowania prywatności i obawa o przesyłane przez sieć dane to coraz częściej poruszane tematy. Nic więc dziwnego, że powstają rozwiązania mające zapewnić nam poufność prowadzony rozmów. Jednym z nich jest Signal stworzony przez Open Whisper Systems. Twórcom komunikatora przyświecał tylko jeden cel – przygotowanie darmowej aplikacji zapewniającej prywatność rozmów. Dlatego Signal szyfruje przesyłane treści, których nie odczyta nikt poza nami i naszym rozmówcą – a mowa o tekście, obrazkach i plikach wideo, a także rozmowach głosowych. Istnieje możliwość stworzenia lokalnej kopii zapasowej konwersacji. Gdy u jednego z naszych znajomych klucz deszyfrujący zostanie zmieniony, zostaniemy o tym poinformowani – wtedy zalecane jest nawiązanie kontaktu innym kanałem, w celu upewnienia się, że urządzenie nie zostało skradzione i nadal prowadzimy rozmowę z właściwą osobą. Signal dostępny jest na Androida oraz iOS-a.

Przejdź na WhisperSystems.org | Wszystko o Signal

Porównanie