Google

Google i polskie SMSAPI walczą z SMS-owymi oszustami. Nadciąga koniec podszywania się

Weronika Makuch
Google i polskie SMSAPI walczą z SMS-owymi oszustami. Nadciąga koniec podszywania się
2

Google pracuje właśnie nad funkcją Verified SMS (vSMS) dla systemu Android. Pomoże ona weryfikować nadawcę przychodzącej do nas wiadomości.

Walka o nasze bezpieczeństwo oraz wygodę zawsze powinna być doceniana. Wraz z upływem lat dostawcy masowych SMS-ów faktycznie starają się utrudniać życie oszustom, którzy mogliby się pod nich podszywać. Dobre praktyki ze strony nadawcy to jedno. Nie zapominajmy jednak kwestii samej reakcji odbiorcy. Google pracuje nad technologią, która ułatwi nam weryfikacje podejrzanych wiadomości. Jednym z lokalnych partnerów giganta w tym projekcie jest polska firma SMSAPI.

Google oraz SMSAPI pracują nad funkcją Verified SMS

Od pewnego czasu obserwowaliśmy, jak ze sklepu Google Play usuwane są podejrzane aplikacje. Cieszy nas, że teraz właściciel Androida, najpopularniejszego systemu operacyjnego w Polsce i na świecie, podejmuje temat bezpieczeństwa natywnej funkcji telefonów, czyli SMS-ów. Dzięki kolejnym rozwiązaniom technologicznym będziemy mogli wprowadzić jeszcze wyższe standardy weryfikowania zaufanych nadawców, pozwalając samym użytkownikom na ich rozpoznawanie. Zależy nam, aby ten kanał stał się w pełni wolny od naciągaczy, ponieważ często SMS jest używany do przekazywania ważnych informacji i nie powinno być w nim miejsca na oszustwa

wyjaśnia Maja Wiśniewska, PR & Content Marketing Manager w SMSAPI.

Tysiące wysłanych wiadomości, tona nerwów i mnóstwo wspomnień. Bramki SMS znikają

Kojarzycie niebieską odznakę, która pojawia się przy oficjalnych i zweryfikowanych kontach w mediach społecznościowych? Na pewno tak. Google doskonale wie, że jesteśmy już z nią oswojeni i chce ją wykorzystać również tutaj. Odznaka pozwoliłaby odróżnić oryginalne profile nadawców od oszustów. To dzięki współpracy z SMSAPI uzyskanie takiej odznaki stanie się proste.

Każdy chętny do wysyłania vSMS, będzie musiał dać się zweryfikować jako firma faktycznie operująca pod daną nazwa czy marką. My będziemy w tym pośredniczyć, ale to Google będzie miał ostatnie słowo. Procedura akceptacji będzie odbywać się ręcznie, ale nie powinna trwać dłużej niż tydzień. Po jej przejściu firmę będzie można zarejestrować w naszym panelu jako nadawcę Verified SMS. Przy wysyłce klientowi pojawi się opcja zmiany zwykłej wiadomości na Verified SMS

opowiada Jakub Kluz, Product Manager w SMSAPI. Na początku nowa funkcja dodana zostanie w aplikacji Google Messages. Trwają testy m.in. w USA, Indiach, Brazylii czy Wielkiej Brytanii. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie mechanizmów na telefonach z systemtem Android, korzystających z googlowskiej aplikacji do obsługiwania SMS-ów.

Powrót fizycznych klawiatur? Chcę to!

Walka o nasze bezpieczeństwo trwa. Google wobec SMS-ów przyjmuje podobną strategię, co wobec fałszywych stron WWW. Z sieci powoli znikają niebezpieczne witryny oferujące wygranie iPhone'a czy inny wyjazd na Seszele. Brak certyfikatu bezpieczeństwa SSL oraz przyzwyczajenie użytkowników do sprawdzania, czy serwis jest godny zaufania poprzez „https” na początku adresu URL oraz symbolu kłódki robią swoje. Być może dzięki vSMS już wkrótce także w wiadomościach tekstowych zrobi się dużo bezpieczniej.

Źródło: Verified SMS

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu