8

Jakie firmy w Polsce najbardziej korzystają na imigrantach zarobkowych z Ukrainy?

imigranci z Ukrainy
Pracownicy z Ukrainy to już spory kawałek siły roboczej w naszym kraju, ułatwienia w podjęciu zatrudnienia zachęcają naszych wschodnich sąsiadów do podjęcia pracy w Polsce. Jak wynika z raportu z badania „Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018” autorstwa Personnel Service, pracownicy z Ukrainy korzystają z usług firm w Polsce w znikomej liczbie, ale szczególnie upodobali sobie trzy rodzaje usług.

Szacuje się obecnie w Polsce przebywa i pracuje około miliona Ukraińców, którzy bez przeszkód i utrudnień mogą podjąć pracę w Polsce przez pół roku. To łakomy kąsek dla firm w Polsce, nie ma się co oszukiwać ze względu na mniejsze koszty zatrudnienia imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy.

Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service:

Wiele firm usługowych, w momencie pojawienia się na polskim rynku pracy aż miliona osób z Ukrainy, zobaczyło dla siebie szansę na przyciągnięcie nowej grupy klientów. Zaczęły przygotowywać specjalne oferty skrojone z myślą o potrzebach pracowników z Ukrainy, tłumaczyć dokumenty na język ukraiński, a w wielu miejscach pojawili się ukraińskojęzyczni konsultanci. Wszystko po to, żeby właśnie po ich usługi sięgnęli pracownicy zza wschodniej granicy.

Imigranci z Ukrainy pracują w Polsce, ale również korzystają z usług innych firm w Polsce. Jakie są najpopularniejsze? Okazuje się, że najczęściej Ukraińcy korzystają z usług naszych telekomów – 72,3%, na drugim miejscu są dostawcy internetu – 49,8%, a podium zamykają usługi telewizji – 32%. Osobiście połączyłbym te wszystkie usługi, wydaje mi się, że jak już wykupują dostęp do sieci, to wybierają dostęp mobilny, skoro są tu czasowo, a mieszkania wynajmują, więc w cały komplet zaopatrują się u naszych telekomów, ewentualnie wykupują dostęp w sieci, na przykład WP Pilot.

imigranci z Ukrainy w Polsce

Zaskakująco niską popularnością cieszą się usługi bankowe, zaskakująco o tyle, że to właśnie banki jako pierwsze w Polsce zaoferowały ofertę dedykowaną Ukraińcom. Najchętniej wybieranym bankiem przez imigrantów zza wschodniej granicy jest obecnie Bank Zachodni WBK z 75 tys. klientów z Ukrainy, którzy korzystają z konta osobistego założonego w tym banku.

Cały raport dostępny jest do pobrania ze strony Personnel Service (pdf), obrazujący w dość szerokim zakresie obecność Ukraińców w Polsce.