Sprzęt do grania

Tańszy Steam Deck? To możliwe. Valve sprzeda ci sprzęt w niższej cenie

Piotr Kurek
Tańszy Steam Deck? To możliwe. Valve sprzeda ci sprzęt w niższej cenie
4

Zeszłoroczna premiera Steam Deck OLED namieszała nieco w ofercie Valve, tym bardziej, że w oficjalnym sklepie pojawiły się modele odnawiane, cieszące się tak dużą popularnością, że często są niedostępne. Warto więc się spieszyć, by kupić ten sprzęt w dużo niższej cenie.

Steam Deck sprawił, że "pececiarze" pokochali granie przenośne. Sprzęt stworzony przez Valve nieustannie zajmuje czołowe miejsce na liście bestsellerów platformy. Wraz z premierą Steam Deck OLED firma zmieniła nieco swoją ofertę, a najtańszy model wyposażony w 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor AMD w architekturze Zen 2 wspierany przez grafikę z 8 jednostkami obliczeniowymi w architekturze RDNA 2 o częstotliwości 1-1,6 GHz, 16 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci eMMC na dane kosztuje obecnie 1899 zł.

Wydając 2599 zł możecie kupić model OLED z 7,4-calowym ekranem o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli z obsługą HDR. Do tego nowe APU produkowane w procesie 6 nm, wsparcie dla Wi-Fi 6E, akumulator o pojemności 50 Wh; od 3 do 12 godzin rozgrywki (zależnie od uruchamianych treści) i ładowarka o mocy 45 W z kablem o długości 2,5 m. Steam Deck OLED za 3099,00 zł to 1 TB pamięci wewnętrznej, futerał z wyjmowaną wkładką, zestaw profilu Steam, ekskluzywny film przy uruchamianiu, ekskluzywny motyw wirtualnej klawiatury.

Choć Valve oficjalnie zapowiedziało wycofanie ze sprzedaży modeli LCD z 64 i 512 GB pamięci na dane, wciąż są one dostępne – do wyczerpania zapasów. Pierwszy z nich kosztuje 1699 zł, drugi 2099 zł. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup, warto rozważyć nabycie tańszego Steam Decka - z oficjalnej sprzedaży prowadzonej przez Valve i w ramach tzw. certyfikowanego odnowienia.

Steam Deck w wersji odnowionej. Taniej i z gwarancjami Valve

Każdy Steam Deck po certyfikowanym odnowieniu został dokładnie przetestowany zgodnie z tymi samymi wysokimi standardami stosowanymi dla urządzeń dostępnych w sprzedaży detalicznej. Na każdym urządzeniu jest wykonywane pełne przywrócenie ustawień fabrycznych, aktualizacja oprogramowania oraz obszerne badanie składające się z ponad 100 testów. Wśród nich znajdują się testy wszystkich elementów wejścia, systemu audio, ekranu i komponentów wewnętrznych. Oceniany jest również stan baterii, aby zapewnić jej odpowiednią funkcjonalność i żywotność.

- czytamy na oficjalnych stronach Valve, które do swojej oferty wprowadza odnawiane urządzenia Steam Deck. Firma podkreśla, że wszystkie te "konsole" spełniają, a nawet przewyższają standardy stosowane dla nowych urządzeń dostępnych w sprzedaży detalicznej. Mimo że mogą mieć drobne niedoskonałości pod względem wizualnym, to zapewniają niezawodny i wysokiej jakości komfort rozgrywki – w odpowiednio niższej cenie.

Pomysł na sprzedaż odnawianych sprzętów to bardzo dobry sposób na danie im drugiego życia – po tym, jak wracają one w ramach zwrotów. Wiele firm oferuje tego typu usługi - nawet Apple. W Polsce w nieco niższych cenach kupicie m.in. komputery Mac, iPady oraz akcesoria (w niektórych krajach nawet iPhone'y) z pełną roczną gwarancją Apple.

Ile kosztuje odnawiany Steam Deck?

W oficjalnym sklepie Valve ceny odnawianych Steam Decków prezentują się następująco:

  • Steam Deck w wersji 64 GB - 1349 zł
  • Steam Deck w wersji 256 GB - 1519 zł
  • Steam Deck w wersji 512 GB - 1699 zł

Mowa jest więc o jeszcze większych obniżkach cen względem nowych sztuk. Urządzenia po certyfikowanym odnowieniu to te, które zostały zwrócone przez klientów, a następnie dokładnie wyczyszczone i przetestowane z użyciem tego samego procesu co nowe urządzenia. Specyfikacje techniczne i funkcjonalne nie różnią się między odnowionymi a nowymi urządzeniami, ale mogą występować drobne wady wizualne.

Oprócz odnowionego Steam Decka w pudełku znajdziecie tę samą gwarancję co w przypadku nowego egzemplarza, w pełni przetestowaną odnowioną ładowarkę (może mieć drobne wady wizualne), a także futerał i skróconą instrukcję obsługi. Niestety jest też zła wiadomość. Na ten moment dwa najtańsze modele nie są dostępne w sprzedaży - widnieją jako wyprzedane. Warto jednak śledzić sklep, gdyż dość często wracają do oferty. Warto też rozważyć zakup wersji 512 GB, która dodatkowo wyposażona jest w ekran z antyrefleksyjnym szkłem trawionym.

Warto się jednak pospieszyć, gdyż odnawiane Steam Decki znikają ze sklepu Valve dość szybko – na przestrzeni ostatnich miesięcy mieliśmy kilka takich sytuacji. Widać, że tego typu sprzęt cieszy się sporą popularnością i niższa cena przyciąga nowych klientów. Teraz jest dobry moment by nadrobić zaległości, gdyż firma uzupełniła magazyny i urządzenia są dostępne do kupienia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu