Sprzęt do grania

ASUS ROG Ally kontra Steam Deck. Który handheld jest lepszy?

Kacper Cembrowski
ASUS ROG Ally kontra Steam Deck. Który handheld jest lepszy?
Reklama

Czy ASUS ROG Ally jest lepszy od Steam Decka? Porównujemy te dwa sprzęty.

W dzisiejszych czasach branża gier na urządzeniach przenośnych rozwija się w zastraszającym tempie. Zarówno gracze casualowi, jak i prawdziwi gamerzy, pragną mieć możliwość cieszenia się swoimi ulubionymi tytułami w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Dlatego też rynek przenośnych konsol, a właściwie pecetów, rośnie i ewoluuje, wprowadzając na scenę nowe i innowacyjne rozwiązania.

Reklama

Dwa największe urządzenia to ASUS ROG Ally i Steam Deck. Oba te produkty wzbudziły duże zainteresowanie wśród graczy i przez wielu są uważane za bliźniaczo podobne sprzęty. Jednak jakie są różnice między nimi? Który z tych handheldów jest lepszy?

ASUS ROG Ally i Steam Deck — porównanie specyfikacji technicznej

ASUS ROG Ally — specyfikacja techniczna

  • Procesor: AMD Ryzen Z1 Extreme (8 rdzeni/16 wątków)
  • GPU: AMD RDNA 3 (12 CU/2,7 GHz)
  • Rozdzielczość: 1920 × 1080
  • Przekątna ekranu: 7 cali
  • Jasność ekranu: 500 nitów
  • Odświeżanie ekranu: 120 Hz
  • Typ: Full HD Display
  • Pamięć RAM: 16 GB RAM LPDDR5 Dual Channel
  • Pojemność: M.2-2230 512 GB PCIe Gen4
  • System: Windows 11 Home
  • Komunikacja: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2
  • Porty i gniazda: 3,5 mm mini-jack, ROG XG Mobile Interface, USB typu C (DisplayPort 1.4), microSD
  • Bateria: 40 Wh
  • Zasilanie: 65 W
  • Wymiary: 28,0 x 11,3 x 3,9 mm
  • Waga: 608 g
  • Cena: 3799 PLN

Steam Deck — specyfikacja techniczna

  • Procesor: Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (up to 448 GFlops FP32)
  • GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz (up to 1.6 TFlops FP32)APU power: 4-15W
  • RAM: 16 GB LPDDR5 RAM (5500 MT/s)
  • Pamięć wbudowana: 64 GB eMMC (PCIe Gen 2 x1) lub 256 GB NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4) lub 512 GB high-speed NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4)
  • Rozdzielczość: 1280 x 800 pikseli (16:10 aspect ratio)
  • Typ: LCD
  • Przekątna ekranu: 7 cali
  • Jasność ekranu: 400 nitów
  • Odświeżanie: 60 Hz
  • Łączność: Bluetooth 5.0 (wsparcie dla kontrolerów, akcesoriów i audio), Dual-band Wi-Fi radio, 2.4GHz i 5GHz, 2 x 2 MIMO, IEEE 802.11a/b/g/n/ac
  • Bateria: 40 Wh
  • Zasilanie: 45W USB Type-C PD3.0
  • Rozbudowa pamięci: karty microSD (SD, SDXC oraz SDHC)
  • Wymiary: 298mm x 117mm x 49mm
  • Waga: 699 gramów
  • Cena: 1899 PLN lub 2499 PLN lub 3099 PLN

System, czyli Windows kontra Linux

ASUS ROG Ally — system operacyjny

Na ROG Ally mamy do czynienia z normalnym Windowsem, którego przy pierwszym uruchomieniu musimy skonfigurować — dokładnie w taki sam sposób, jak każdy komputer. No, właściwie nie w taki sam sposób, gdyż po systemie absolutnie nieprzystosowanym do obsługiwania przez kontroler czy sterowanie dotykowe na 7-calowym ekranie, musimy się przeklikać przez wszystkie funkcje, zgody i tym podobne. Nawet z klawiatury ekranowej nie można korzystać przy użyciu strzałek czy analoga, tylko jesteśmy skazani na własne palce. To po prostu nie działa. Jeśli chodzi jednak o nakładkę systemową, to mamy tutaj aplikację Armoury Crate, która działa… różnie. ASUS się starał, lecz można było się spodziewać lepszych efektów.

Chociaż konfiguracja systemu i zainstalowanie wszystkich aplikacji i gier trwa kilka dobrych godzin, rozwiązanie to ma jednak ogrom plusów. ROG Ally dzięki temu jest w stanie odpalić gry ze wszystkich aplikacji — od Steama, przez Epic Games czy GOG, aż po Xbox Game Pass, a i z emulacją bez problemu sobie poradzicie. To jest niezwykłe udogodnienie i otwiera przed nami nieskończoną gamę możliwości. Zanim jednak cała ta przyjemność, to musicie swoim palcem przedrzeć się przez instalację sterowników, każdego programu z osobna i każdej gry. Kiedy spędzicie jednak przy tym trzy godziny, możecie każdą produkcję wygodnie odpalić z Armoury Crate.

Dzięki dostępowi do pełnego Windowsa, można jednak na ROG Ally oglądać filmy i seriale na platformach streamingowych, przeglądać Internet, pobrać Messengera, Spotify czy cokolwiek tylko zechcemy, a nawet zainstalować Office 365 i wypełniać arkusze w Excelu. Czy ktoś z tego będzie korzystał? Na pewno nie większość użytkowników — ale jest to niewątpliwie spory plus.

Steam Deck — system operacyjny

Steam Deck działa na systemie SteamOS, który w istocie jest wariacją Linuxa. Dzięki takim narzędziom jak Proton jest jednak w stanie odpalać gry przygotowane wyłącznie pod system Windows. Nawigacja po Steam Decku jest zdecydowanie wygodniejsza, a nakładka na Linuksa sprawdza się idealnie — nie mamy więc takich problemów, jak w przypadku ASUS ROG Ally.

Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy. Ze względu na SteamOS, Steam Deck jest w stanie uruchomić gry wyłącznie ze Steama. Oczywiście, są sposoby na obejście tej sytuacji — i niektórzy pobierają specjalne launchery do włączania gier z Xbox Game Pass czy Epic Games, a nawet do emulowania gier z Nintendo Switch czy starych konsol. Wymaga to jednak pewnych kombinacji i w niektórych przypadkach jest nielegalne.

Steam Deck jest więc narzędziem stworzonym przede wszystkim do grania. Patrząc na rozwiązania przewidziane przez Valve, nie ma tutaj mowy o Windowsie, aplikacjach zewnętrznych i innych tego typu rozwiązaniach. To nie komputer na Windowsie w obudowie handhelda, jak ASUS ROG Ally.

Reklama

Porównanie wydajności i baterii handheldów

Zarówno grając na Steam Decku, jak i na ASUS ROG Ally, mamy możliwość dostosowania wydajności przy użyciu różnych trybów i skalowania rozdzielczości. W przypadku wydajności maksymalnej, ASUS ROG Ally zostawia propozycje Valve zdecydowanie w tyle. Możemy kontrolować działanie APU od 7W do 30W, kiedy Steam Deck działa tylko w przedziale od 5W do 15W.

Wszystko ma jednak swoje wady i zalety. Tryb Turbo w ROG Ally nie jest praktyczny w podróży, ponieważ szybko rozładuje baterię — handheld działa wtedy maksymalnie godzinę, co jest wręcz żenującym wynikiem. Jeśli chodzi o żywotność baterii, zarówno Steam Deck, jak i ASUS ROG Ally osiągają podobne wyniki. Przy domyślnym trybie Performance w ASUS ROG Ally i maksymalnym obciążeniu w przypadku Steam Deck, możemy oczekiwać około dwóch godzin gry w tytuły AAA.

Reklama

Nie ma jednak wątpliwości, że ASUS ROG Ally jest dużo potężniejszym sprzętem. Gry działają tutaj zdecydowanie płynniej i nawet w trybie Performance (pośrednim trybie) ROG Ally działa o od 10 do 30 procent lepiej, niż Steam Deck. Kiedy zdecydujemy się na tryb Turbo, nie ma zwyczajnie porównania — największe tytuły, takie jak Diablo IV, Star Wars Jedi: Survivor, Cyberpunk 2077 czy Grand Theft Auto V działają w około 60 klatkach na sekundę. Jeśli zależy Wam na jak największej mocy, powinniście skusić się na ROG Ally.

Wygoda i kultura pracy

Jeśli chodzi o ekran, to w przypadku Steam Decka mamy 7-calowy wyświetlacz LCD o jasności 400 nitów i odświeżaniu 60 Hz. ASUS ROG Ally oferuje za to 7-calowy Full HD Display o jasności 500 nitów i odświeżaniu 120 Hz ze wsparciem technologii VRR i LFC, co już wskazuje na to, kto jest zwycięzcą. Do tego na ROG Ally uwagę zwracają dużo jaśniejsze kolory.

Jeśli chodzi o to, jak konsola trzyma się w dłoniach, to obydwa sprzęty są podobnie lekkie i przyjemne. ASUS ROG Ally ma rozłożenie analogów takie jak na padzie od Xboksa, które nie jest moim ulubionym rozwiązaniem, a brak paneli emitujących touchpada (jak w przypadku Steam Decka) przez Windows 11 jest bardzo odczuwalny. Czasem wciskanie jednocześnie triggera i bumpera z tej samej strony sprawiało nieco problemów, lecz w ogólnym rozrachunku było w porządku. Trzyma się w rękach dużo lepiej niż Nintendo Switch, lecz w moim odczuciu nieco gorzej od propozycji Valve.

Steam Deck jest nieco szerszy, lecz ma rozkład analogów jak na PlayStation, a do tego wspierają je dwa dotykowe panele. Steam Deck ma dodatkowo z tyłu więcej miejsca na palce, dzięki czemu gra się nieco bardziej komfortowo. Nie ma również tak zaokrąglonych boków, jak ASUS, co w moim odczuciu jest sporym plusem.

Porównanie ASUS ROG Ally i Steam Deck — ceny i podsumowanie

Jeśli chodzi o ceny: Steam Decka jesteście w stanie kupić już za 1899 PLN. To połowa ceny ASUS ROG Ally, który został wyceniony na 3799 PLN. Czy warto dopłacać drugie tyle? Zależy, czego oczekujecie.

Reklama

Jeśli jesteście konsolowcami i oczekujecie przenośnego sprzętu, na którym pogracie we względnie dobrej jakości w nowe gry na wyjeździe przez dłużej niż godzinę i który możecie włączyć i od razu cieszyć się grą to bez dwóch zdań powinniście wybrać Steam Decka. To sprzęt prostszy w obsłudze i przyjemniejszy do samego grania. Jeśli nie macie ochoty przebijać się przez system i bawić się różnymi trickami, to jest najlepsze rozwiązanie.

Jeśli jednak kochacie grzebać w Windowsie, jara Was ogrom możliwości, chcecie cieszyć się najlepszą możliwą jakością gier przenośnie i nie przeszkadza Wam doładowywanie konsoli co godzinę — będziecie zachwyceni z Asusa. ASUS ROG Ally to niezwykle potężny sprzęt i bez dwóch zdań najpotężniejszy handheld na rynku. Jeśli chodzi o moc, ASUS wygrywa bezkonkurencyjnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama