Wszystko co musisz wiedzieć o Spider-Manie. Bohaterze z niezwykłymi mocami, które wykorzystywał tak dobrze, jak tylko potrafił.
Pisanie o bohaterach kultowych nie jest wcale proste. Z jednej strony: wszyscy doskonale wiedzą kim jest Spider-Man. Istnieje też ogromne prawdopodobieństwo, że nawet jeżeli nie mieli w dłoniach zeszytów z jego komiksowymi przygodami, to spotkali się z nim w innych dziełach popkultury. W końcu Spider-Man zdążył już na stałe odcisnąć w niej swoje piętno. Gry Spider-Man? Tych nie brakuje. Spider-Man i filmy? Nie ma problemu. Ponadto dochodzi cały zestaw kreskówek, no i tysiące gadżetów z jego wizerunkiem, które pozwoliły rozsławić słynną postać.
Spider-Man: komiksowy debiut. Co wyróżnia Spider-Mana?
Spider-Man pojawił się pierwszy raz w piętnastym numerze komiksu Amazon Fantasy vol 1 — i miało to miejsce w roku 1962. Stworzony przez niesamowite trio w postaci Stana Lee (scenarzysty), Steve'a Ditko (rysownika) oraz redaktora Jacka Kirby'ego; inspirowany postacią z Archie Comics. Jego twórcy chcieli, by czytelnicy na kartach komiksów otrzymali postać, z którą będą się mogli utożsamiać. Stąd Spider-Man nie jest niesamowitą postacią której jedynym zajęciem jest walka ze złoczyńcami nawiedzającego jego świat. Ugryziony przez pająka Peter Parker to zwykły nastolatek, z całym pakietem "zwykłych" problemów z jakimi na co dzień zmagają się ludzie w jego wieku. Poza opieką nad ukochaną ciocią, próbuje zarobić kilka dolarów by podreperować budżet, nie ma czasu na sen i nie jest niezniszczalny. Choruje, jak wszyscy, zaś po walkach potrafi tygodniami dochodzić do siebie czekając aż zrosną mu się żebra i będzie w stanie podnieść się z łóżka.
Spider-Man: historia
Peter Parker który przez lata wcielał się w rolę skaczącego po nowojorskich wieżowcach Spider-Mana, podczas pokazu naukowego został ugryziony przez napromieniowanego pająka. To właśnie wtedy zyskał on niesamowite zdolności, które pozwoliły mu "przyklejać" się do ścian, przewidywać zagrożenie, a także dały mu nadludzką siłę i zręczność. Początkowo Peter swoje nowe umiejętności wykorzystuje wyłącznie do zarabiania pieniędzy dzięki walkom na scenie. Pewnego dnia dał jednak uciec rabusiowi, który postrzelił zastępującego mu ojca Wujka Bena. Po tym wydarzeniu wziął się w garść i postanowił walczyć ze złem.
Historię Petera Parkera jako Spider-Mana możemy śledzić w setkach komiksowych zeszytach na przestrzeni lat. Został on zabity w opowieści Ostatnie Życzenie (Amazing Spider-Man vol. 1 #698-700), powrócił jednak na łamy komiksów w Amazing Spider-Man vol. 3 #1. Warto mieć także na uwadze, że fani doczekali się też nowego Spider-Mana, którym jest Miles Morales. Jego historię historię możemy śledzić w serii Ultimate Spider-Man.
Spider-Man i gry wideo. Wszystkie gry ze Spider-Manem
Bohater taki jak Spider-Man doczekał się na przestrzeni lat dziesiątek gier wideo na rozmaite platformy. Trudno powiedzieć, by wszystkie były dobre — albo przynajmniej dobre uwagi, ale prawdą jest, że gry Spider-Man mają do zaoferowania sporo dobrego. To jeden z tych komiksowych bohaterów, który pod tym względem został wyjątkowo rozpieszczony. I choć pierwsza gra Spider-Man trafiła na Atari 2600 już w 1982 roku, to po dziś dzień postać zdążyła wskoczyć i rozhuśtać się na pajęczynach po całym zestawie domowych konsol i komputerów. I oprócz gier, gdzie Spider-Man odgrywał główną rolę — jest także cały zestaw tych, w których mógł on liczyć na autorskie występy (jak chociażby seria Marvel vs. Capcom, gdzie dla wielu był jednym z ulubionych wojowników czy... Tony Hawk's Pro Skater 2, gdzie był easter eggiem). Gry o Spider-Manie pojawiały się zarówno na urządzeniach stacjonarnych jak i przenośnych. I choć obecnie najważniejszą z nich pozostaje wydana w 2018 roku na PlayStation 4 gra Spider-Man (prościej z tytułem się nie dało, prawda?) — to zdecydowanie na niej ten świat się jeszcze nie kończy.
Lista wszystkich gier Spider-Man:
- Spider-Man (1982)
- Questprobe: Spider-Man (1984)
- The Amazing Spider-Man and Captain America in Dr. Doom's Revenge! (1989)
- The Amazing Spider-Man (1990)
- The Amazing Spider-Man vs. The Kingpin (1990)
- The Punisher: The Ultimate Payback! (1991)
- Spider-Man: The Video Game (1991)
- The Amazing Spider-Man 2 (1992)
- Spider-Man: Return of the Sinister Six (1992)
- Spider-Man and the X-Men in Arcade's Revenge (1992)
- The Amazing Spider-Man 3: Invasion of the Spider-Slayers (1993)
- Spider-Man and Venom: Maximum Carnage (1994)
- Spider-Man (1995)
- Venom/Spider-Man: Separation Anxiety (1995)
- The Amazing Spider-Man: Web of Fire (1996)
- Spider-Man (2000)
- Spider-Man 2: The Sinister Six (2001)
- Spider-Man 2: Enter Electro (2001)
- Spider-Man: Mysterio's Menace (2001)
- Spider-Man (2002)
- Spider-Man 2 (2004)
- Ultimate Spider-Man (2005)
- Spider-Man: Battle for New York (2006)
- Spider-Man 3 (2007)
- Spider-Man: Friend or Foe (2007)
- Spider-Man: Web of Shadows (2008)
- Spider-Man: Toxic City (2009)
- Spider-Man: Shattered Dimensions (2010)
- Spider-Man: Edge of Time (2011)
- The Amazing Spider-Man (2012)
- Ultimate Spider-Man: Total Mayhem (2013)
- Spider-Man Unlimited (2013)
- The Amazing Spider-Man 2 (2014)
- Spider-Man (2018)
Filmy o Spider-Manie. To one pozwoliły mu trafić do mainstreamu
Mimo że Spider-Man debiutował w komiksach już w latach 60. ubiegłego stulecia i dość szybko zaskarbił sobie sympatię i rozpoznawalność, to poza geekami i fascynatami tematu przez wiele lat był on co najwyżej symbolem bohaterów dla nerdów. Jego filmowe wcielenie pozwoliło trafić do szerszej grupy odbiorców, która zainteresowała się tematem i zaczęła bardziej interesować się nie tylko genezą, ale także pozostałymi przygodami bohatera. Na tę chwilę doczekaliśmy się sześciu aktorskich filmów Spider-Man, które podzielone zostały na trzy serie.
Filmy Spider-Man: pełna lista
- Trylogia Spider-Man
- Spider-Man (2002)
- Spider-Man 2 (2004)
- Spider-Man 3 (2007)
- Niesamowity Spider-Man
- Niesamowity Spider-Man (2012)
- Niesamowity Spider-Man 2 (2014)
- Marvel Cinematic Universe (MCU)
- Spider-Man: Homecoming (2017)
- Spider-Man: Daleko od domu (2019)
Tego lata w kinach ma pojawić się nowy film opowiadający o przygodach Spider-Mana — Spider-Man: Daleko od domu. To drugi z filmów należący do Marvel Cinematic Universe, którego akcja toczyć się będzie tuż po wydarzeniach z Avengers: Koniec gry.
Bajki Spider-Man — kreskówek z bohaterem też nie brakowało!
Komiksów Spider-Man było wiele, gier o Spider-Manie nie brakuje, filmy pozwoliły mu trafić do mainstreamu, ale nie można też zapominać o seriach animowanych, które pozwoliły rozsławić bohatera. Polscy widzowie prawdopodobnie najlepiej pamiętają kultowego animowanego Spider-Mana (ang. Spider-Man The Animated Series), który emitowany był lokalnie na stacjach Canal+, TVP2, Fox Kids/Jetix/Disney XD, Polsat oraz TV 4. Fantastyczny polski dubbing i kilkadziesiąt odcinków dobrze poprowadzonych przygód skutecznie przykuwały do telewizorów zarówno młodszych, jak i starszych miłośników superbohaterskich przygód. Jedna to nie była jedyna bajka Spider-Man, ba, nie była ani pierwszą, ani ostatnią z nich!
Bajki Spider-Man: pełna lista
- Spider-Man (1967) — 52 odcinki;
- Spider-Man (1981) — 26 odcinków;
- Spider-Man and His Amazing Friends (1981) — 24 odcinki;
- Spider-Man: The Animated Series (1994) — 65 odcinków;
- Spider-Man: Unlimited (1991) — 13 odcinków;
- The Spectacular Spider-Man (2008) — 26 odcinków;
- Ultimate Spider-Man (2012) 104 odcinki;
- Marvel's Spider-Man (2017) 38 odcinków.
Grafika: Artur Andrzej, Mike Navolta.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu