E-commerce

Shopee miało konkurować z polskimi platformami e-commerce. Nie wyszło

Piotr Kurek
Shopee miało konkurować z polskimi platformami e-commerce. Nie wyszło
79

Shopee - azjatycki gigant e-commerce wkroczył do Polski w 2021 r. z nadzieją, że uda się przyciągnąć nowych klientów. Miał zagrozić Allegro i innym platformom sprzedażowym. Teraz firma wycofuje się z naszego kraju i robi to w błyskawicznym tempie.

Gdy 7 września 2021 r. pisałem o wejściu jednej z największych azjatyckich platform sprzedażowych do Polski nie spodziewałem się, że kilkanaście miesięcy później, napiszę, że Shopee znika z Polski i to z dnia na dzień. Ten moment nastał właśnie teraz. Sklep poinformował, że zamyka swój polski oddział i kończy działalność w naszym kraju. Ktoś jest zaskoczony, że nawet Sławomir nie pomógł?

Wejście Shopee do Polski wiązało się z mocną kampanią marketingową zachęcającą Polaków do zakupów. W pierwszych 6 miesiącach działalności sklepu każdy mógł skorzystać z darmowej dostawy. Bez względu na wartość zamówienia. Taka forma "promocji" miała przyciągnąć uwagę, tym bardziej, że rodzime platformy sprzedażowe warunkują darmową przesyłkę z odpowiednią kwotą zamówienia. Szybko jednak okazało się, że oferta Shopee nie jest wcale taka atrakcyjna - przyjrzał się jej Grzegorz, który porównał ceny popularnych w 2021 r. produktów. Dziś, zaledwie półtora roku po starcie, Shopee ogłasza koniec działalności w Polsce.

Półtora roku. Tyle wystarczyło, by Shopee zrezygnowało z działalności w Polsce

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie sklepu od 13 stycznia 2023 r. od godziny 23:59 możliwość składania nowych zamówień za pośrednictwem platformy sprzedażowej zostanie wstrzymana. Sklep zapewnia jednak, że wszystkie zamówienia złożone przed tą datą zostaną zrealizowane. Dodatkowo, Platforma uspokaja, że nie zamierza porzucić tych, którzy swoje zakupy już zrobili wcześniej. Wsparcie oraz obsługa zamówień pozostanie dostępna dla użytkowników - choć nie wiadomo na jak długo.

Nie udało się eBay, nie udało się Shopee. Wielu zagranicznych gigantów e-commerce chciało zaistnieć na naszym rynku. Widać jednak, że za głośnymi i znanymi na świecie firmami musi iść coś więcej, by zainteresować Polaków, którzy rozkochali się w Allegro oferującym wszystko, czego potrzebują.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news