Ustawa o zakazie handlu w niedziele przysporzyła nam sporo nowych placówek pocztowych. Najpierw z niektórych jej zapisów skorzystała sieć sklepów Żabka, teraz dołącza do nich największa sieć sklepów spożywczych w Polsce - abc.
Przybędzie nam 8600 nowych placówek pocztowych w Polsce. Po Żabce czas na sieć sklepów abc
Żabka od samego początku mocno zaznaczała, że umowy z Pocztą Polską zaczęły obowiązywać przed wejściem w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę, ale dopiero kilka miesięcy po pierwszej niedzieli wolnej od handlu na drzwiach sklepów Żabka zawisła tabliczka - Placówka pocztowa.
Biuro prasowe sieci sklepów Żabka:
Informujemy, że w większości sklepów Żabka status placówek pocztowych obowiązuje od 2012 roku. Sugestie, że został on przyjęty w związku ze zmianami legislacyjnymi są niezgodne z faktami. Podkreślamy, że firma Żabka Polska nie podejmowała w ostatnich miesiącach żadnych działań zmierzających do zmiany statusu sklepów, a umowy zawierane z partnerami dotyczyły rozszerzenia zakresu usług już wcześniej dostępnych w ramach sieci.
Mimo, że status ten miały już od dawna, właściciele sieci chcieli to mocniej podkreślić i zachęcić franczyzobiorców do otwierania swoich sklepów w niedziele wolne od handlu zwłaszcza, że zapisy ustawy zezwalały w takich placówkach na to, aby za ladą mogli stawać też szeregowi pracownicy, nie tylko właściciele czy ktoś z rodziny.
Teraz na podobny krok decyduje się Grupa Eurocash, która we współpracy z DHL Parcel, Pointpack i Polskimi ePłatnościami umożliwi swoim franczyzobiorcom w sklepach abc obsługę nadawania i odbioru przesyłek kurierskich.
Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash:
Pierwsze sklepy abc będą mogły uruchomić usługę jeszcze w listopadzie. Mamy nadzieję, że już niedługo właściciele sklepów i ich klienci odczują pierwsze korzyści z jej wdrożenia. Okres przedświąteczny to najważniejszy czas dla branży e-commerce, w którym sprzedaż online jest najwyższa w całym roku.
Reklama
Łącznie w całym kraju sieć sklepów abc liczy około 8600 placówek, rozlokowanych głównie w mniejszych miejscowościach, tak więc to dobra wiadomość dla ich mieszkańców, którzy nie mają tak dużo możliwości odbioru czy nadania paczki jak w większych miastach.
Przedstawiciele Grupy Eurocash zdają sobie sprawę, że ruch ten będzie odbierany przez pryzmat ustawy o zakazie handlu w niedziele, ale zaznaczają jednocześnie, że przecież takie były jej założenia, aby zyskały na niej właśnie mniejsze sklepy.
Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash:
Zdecydowaliśmy się na udostępnienie usługi kurierskiej sieci sklepów abc, ponieważ takie rozwiązanie pozwoli naszym klientom – właścicielom sklepów – budować ich konkurencyjność na polskim rynku detalicznym. Możliwe, że część osób stwierdzi, że to odpowiedź na niedziele niehandlowe, jednak sklepy abc są prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców i w większości decydowali się oni na otwieranie swoich sklepów w niedziele. Wielokrotnie to podkreślaliśmy, że małe niezależne sklepy są beneficjentem wprowadzonych zmian legislacyjnych.
Jednak w dalszej treści komunikatu wskazują na szereg innych korzyści dla przedsiębiorców płynących z uruchomienia usług kurierskich. Przede wszystkim mają to być większe zyski (marża za obsługę przesyłek) jak i większa liczba klientów, a co za tym idzie i sprzedaż. Powołują się tu na wyniki badań, które wskazują, że 3 na 10 klientów, którzy nadają lub odbierają przesyłkę w takich punktach, robią w nich przy okazji zakupy.
Reasumując, wydaje się, że to dobra wiadomość, zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju e-commerce w Polsce. To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy uzyskają tym samym dostęp do dużo większej niż do tej pory bazy placówek pocztowych.
Z chwilą udostępnienia usług kurierskich we wszystkich sklepach abc, w całej Polsce będziemy mieli już 26600 takich punktów - 12 tysięcy Punktów Odbioru (razem z placówkami Poczty Polskiej), 6 tysięcy Paczkomatów InPostu i 8600 sklepów abc.
Źródło: Grupa Eurocash.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu