Polska

6 tysięcy kobiet w jednym miejscu. Wszystkie pracują lub chcą pracować w technologiach

Redakcja Antyweb
6 tysięcy kobiet w jednym miejscu. Wszystkie pracują lub chcą pracować w technologiach
11

Druga edycja Women in Tech Summit to zawrotna liczba 6000 uczestniczek z dziedzin IT, inżynierii, nauki i innowacji z 52 krajów. Za nami wspaniałe wystąpienia 25 keynote speakerów zarządzających najważniejszymi instytucjami badawczymi i firmami technologicznymi na świecie, ważne dyskusje poruszające aktualne wyzwania jakie stoją przed naszą cywilizacją, ponad 80 specjalistycznych warsztatów z zakresu technologii, kompetencji miękkich, czy budowania ścieżki kariery, a także 150 indywidualnych sesji mentoringowych z najlepszymi praktykami w branży.

Autorem artykułu jest Joanna Miśtak

Świat czekał na takie wydarzenie jak to. Jesteśmy! Tworzymy największy event dla kobiet w technologiach w tej części świata i wierzę, że razem możemy rozwiązać wiele problemów

– mówiła na ceremonii otwarcia Bianka Siwińska, organizatorka konferencji i zarazem dyrektor Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”

Najważniejszymi tematami tegorocznej konferencji było cyberbezpieczeństwo, równość płci w branży technologicznej, a także zmieniające się wymagania w stosunku do liderów i sposobu zarządzania.

CZAS KOBIET W TECHNOLOGIACH

Nigdy nie było lepszego czasu żeby zostać kobietą w technologiach. Nie mogę się doczekać jak nasze córki czy siostrzenice będą podejmować decyzje dotyczące kariery zupełnie niezależnie od przestarzałych stereotypów i podziałów

- mówiła Sabrina Gonzales Pasterski, nazywana współczesnym Einsteinem, obecnie pracująca jako fizyk na Harvardzie

Podkreśliła, że chce, byśmy byli cenieni za osiągnięcia, a nie za płeć, i przestali wierzyć, że są zajęcia przypisane wyłącznie chłopcom lub dziewczynkom. Dodała też, że ma dla wszystkich kobiet trzy życzenia: żeby nie przejmowały się hejtem, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał by w siebie zwątpiły, nie ulegały presji ze strony osób, które chcą za nie planować ich życie a także nie bały się zmian ścieżki kariery. Każda nauka to inwestycja w siebie i nigdy nie jest straconym czasem, nawet jeśli za jakiś czas zmienimy kierunek.

Według niej ważne jest, żeby mieć swoją własną drogę, dążyć do wyznaczonego celu, uczyć się na błędach i nie bać się prosić o pomoc. Zachęcała do otaczania się inspirującymi, doświadczonymi ludźmi i zaakceptowania zmiany jako czegoś naturalnego w życiu.

W OBLICZU WYZWAŃ

Bianka Siwińska podkreślała, że potrzebujemy mądrych i odpowiedzialnych ludzi do podejmowania mądrych i odpowiedzialnych decyzji. Żyjemy w świecie ciągłych zmian, stoimy w obliczu wielu wyzwań związanych z globalizacją, zmianami klimatycznymi, robotyzacją, starzeniem się społeczeństw, czy wreszcie cyberbezpieczeństwem, które w dzisiejszych czasach jest nieodłączną częścią każdej strategii biznesowej i politycznej i wymaga dużo większego zaangażowania niż kiedykolwiek wcześniej. Według niej pierwszy raz w historii kobiety mogą naprawdę robić co chcą i prawdziwie realizować swój potencjał.

Dzięki pięknym umysłom, otwartości, wrażliwości i empatii, świat ma szansę na nowy rozdział w historii

– dodaje organizatorka.

RÓWNOŚĆ PŁCI W BRANŻY

Bardzo ważnym aspektem konferencji był temat równości płci w technologiach. Liczby są drastyczne, okazuje się bowiem, że w Polsce jedynie 6% kobiet piastuje kierownicze stanowiska w firmach, dla porównania globalnie jest to 17%, co wciąż jest niezwykle marnym wynikiem. Rozmowy toczące się wokół tematu parytetów niosły za sobą wiele wątpliwości, między innymi to, czy ich wprowadzenie rozwiąże problem nierównego traktowania. Kobiety chcą być zatrudniane i szanowane dzięki temu, że są specjalistkami w swojej dziedzinie, a nie ze względu na narzucone prawnie limity.

Kobiety w IT bardzo często borykają się z syndromem oszusta, czyli zjawiskiem powodującym brak wiary we własne kompetencje i przekonanie, że nie zasługuje się na sukces, który się osiągnęło. Wciąż w dużej mierze twierdzi się, że sukces w naukach ścisłych wymaga silnych wrodzonych zdolności, których więcej mają mężczyźni, przez co kobiety rzadziej rozważają karierę w tej dziedzinie. Co więcej wierzymy, że bycie liderem przypisane jest cechom męskim, a w rzeczywistości potrzebujemy w tym aspekcie coraz więcej cech kobiecych jak empatia, rozbudowana inteligencja emocjonalna czy umiejętności komunikacyjne.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce - Georgette Mosbacher - podkreślała, że równość płci nie powinna być celem samym w sobie. To będzie według niej ciężka przeprawa, ale kobiety powinny przede wszystkim inwestować w siebie i nie marnować energii na nic, co nie sprawia, że ich kariera się rozwija. Podkreśla, że jeśli same w siebie nie uwierzymy, nikt inny tym bardziej w nas nie uwierzy.

Z kolei na debacie poświęconej wymaganiom w stosunku do współczesnych liderów zachęcano firmy, aby wspierały kobiety w ich rozwoju poprzez ciągłe podnoszenie ich kwalifikacji, szkolenia, równe warunki i płace, zwłaszcza, że pełnią one również inne role społeczne jak macierzyństwo przez co często są narażone na trudny powrót do obowiązków zawodowych. Przede wszystkim jednak za wszystkimi zmianami musi iść zmiana świadomości ludzi.

ODWAGA KLUCZEM DO SUKCESU

Według Georgette Mosbacher najważniejsza rzecz w karierze to gotowość na podejmowanie ryzyka.

To nie łatwe, bo prędzej czy później poniesiesz porażkę, ale jeśli nie podejmiesz tego ryzyka, nigdy się nie rozwiniesz. Jestem ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce nie przez przypadek. Jestem tutaj dlatego, że postawiłam sobie jasny cel i dążyłam do niego. Robiłam krok naprzód bardzo często stąpając w ciemności, nie mając pewności gdzie stanę, ale wiedziałam, że muszę podjąć ryzyko, że nawet jeśli upadnę, nie ma innej drogi by iść do przodu.

Jeśli nie podejmiesz ryzyka, zawsze będziesz pracować dla kogoś kto to zrobił. To cytat, który niezwykle do mnie trafia. To niezgodne z naszą naturą, bo chcemy być bezpieczni, lubimy przewidywalność, to dla nas komfortowe, ale jeśli chcemy iść do przodu, pogódźmy się z tym, że nie będzie komfortowo, będziemy odczuwać strach, niepewność, ale pamiętajmy, że to my dla siebie musimy być największym wsparciem, mentorem i przyjacielem, słuchajmy swojego instynktu i nie otaczajmy się ludźmi, którzy mówią nam, że czegoś nie możemy zrobić.

– kontynuowała Pani Ambasador.

BUDOWANIE WSPARCIA

Osobny panel poświęcony był także mentoringowi. Podkreślano, że dobry mentor to nie ktoś, kto idzie przed Tobą żebyś naśladował jego kroki, ale ktoś kto idzie obok Ciebie, pokazuje nową perspektywę i podpowiada jak możesz się rozwinąć. Najważniejsze jest jednak zaangażowanie obu stron i jasne określenie celów spotkań.

W trakcie trwania konferencji uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w indywidualnych sesjach mentoringowych z najlepszymi praktykami branży technologicznej w specjalnie wyznaczonej do tego strefie.

Budowanie społeczności i wsparcie ze strony innych osób jest niezwykle ważne w procesie budowania kariery. W dziedzinie IT ludzie otwarcie dzielą się wiedzą, istnieje wiele inicjatyw, które wspierają kobiety w rozwoju. Wiele z nich organizuje i wspiera organizator konferencji Fundacja Perspektywy, to między innymi program mentoringowy IT for She, kilkudniowe obozy IT – Women in Tech Camp, czy też program wolontariacki, którego celem jest rozbudzenie zainteresowania nowymi technologiami wśród dzieci i młodzieży w szkołach.

Mówiąc o edukacji dzieci już od najmłodszych lat, na konferencji nie zabrakło także specjalnie wyznaczonej strefy dla dzieci, które mogły zasmakować w praktyce czym jest programowanie i uczyć się przez zabawę.

OGROM INSPIRACJI

Women in Tech Summit to niewątpliwie ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Tak duża ilość uczestniczek sprawiła, że niestety tylko część z nich mogła w pełni skorzystać z wydarzenia i wziąć udział w warsztatach, czy sesjach mentoringowych, które miały ograniczoną liczbę miejsc.

Jedno jest pewne, Women in Tech Summit to dwa dni przepełnione pozytywną energią, inspiracją, ale też siłą, która płynie z jedności kobiet i wspólnego celu, który sobie wyznaczyły – zostać kobietą w technologiach, która będzie miała realny wpływ na świat w którym żyjemy i będzie kreować naszą wspólną przyszłość. Z tego, jako kobieta, jestem bardzo dumna i wierzę, że każda z nas może znaleźć w sobie siłę i odwagę do kroczenia własną ścieżką.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu