Laptop

Polecane laptopy – listopad 2017. Jaki komputer za dwa, trzy, cztery tysiące i więcej złotych?

Mateusz Stach
Polecane laptopy – listopad 2017. Jaki komputer za dwa, trzy, cztery tysiące i więcej złotych?
Reklama

Mamy już poradnik pomagający wybrać zestaw komputerowy. Naturalnym uzupełnieniem wydaje się więc próba pomocy w wyborze laptopa.

W przypadku notebooków zadanie jest jednak nieco bardziej skomplikowane. Po pierwsze, mamy tu do czynienia nie z klockami, które możemy dosyć dowolnie dobierać, a z gotową całością poddającą się modyfikacjom w ograniczonym zakresie i nie zawsze.

Reklama

Po drugie, przed podjęciem decyzji zakupowej musimy określić nie jedno kryterium, a dwa. Oprócz wybrania zakresu cenowego trzeba bowiem pomyśleć nad tym, jak bardzo mobilnego sprzętu potrzebujemy. A co za tym idzie, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. W laptopach dołożenie pieniędzy nie przekłada się automatycznie na wzrost wydajności. Daje nam za to większy wybór modeli o np. rozbudowanej funkcjonalności czy też wyższej jakości wykonania. Zasadniczo najłatwiej jest podzielić laptopy na dwie kategorie – do grania i nie do grania.

Wybierając mobilny komputer będziemy zmuszenia do trudnej sztuki kompromisu i balansowania pomiędzy jakością poszczególnych komponentów. Nie zawsze (a wręcz rzadko) będziemy mieli komfort wyboru braku systemu operacyjnego Microsoft, gdyż wielu producentów oferuje sprzęt „gotowy do pracy”. Zresztą porównując oferty różnych firm nie raz dojdziemy do wniosku, że nie jest to koniecznie kryterium istotnie wpływające na finalną cenę produktu.

Moje założenie jest takie, by spróbować skoncentrować się na modelach jak najnowszych, a więc z procesorami Intel 7. lub 8. generacji. Istotne jest też pochodzących z polskiej dystrybucji. Sklepy i portale aukcyjne pełne są bowiem notebooków z procesorami 5. czy 6. generacji, które odleżały swoje na półkach magazynowych oraz maszyn sprowadzonych z outletów i gablot wystawowych całego świata. Zdarzają się nawet kilkuletnie maszyny poleasingowe, sprzedawane jako nowe „refurbished”. Z takich źródeł można czasem zdobyć świetny komputer za ułamek jego ceny, jest jednak duże ryzyko wpakowania się na minę, a dokonanie dobrego wyboru wymaga wiedzy i szczęścia . Tak naprawdę jest to temat na osobny artykuł. Poprzestańmy więc na tym, że rynek naprawdę nowych laptopów jest bardzo zróżnicowany.

Zobacz nasz ranking laptopów z 2018 roku

Po tym wstępie spróbujmy wybrać po kilka modeli w kilku przedziałach cenowych, pokrótce uzasadniając dlaczego akurat one znalazły się w zestawieniu. Z pewnością nie sposób wymienić wszystkie interesujące propozycje. Będę się starał, by były to zróżnicowane maszyny, bo przecież jak już wspomniałem, nie każdy „gra w gry”. Nie będę tu podawać dokładnych cen, gdyż te zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Laptop za 2000 PLN

Laptop za 3000 PLN

Laptop za 4000 PLN

Laptop za 5000 PLN

Reklama

Laptop za 7000 PLN

Laptop za ponad 7000 PLN

Reklama

Do 2000 PLN

Taki budżet nie pozwala nam poszaleć, więc skupmy się na modelach w najpopularniejszym formacie 15,6 cala. W pierwszej kolejności staramy się uniknąć laptopów z procesorami, które mają N w oznaczeniu. Takie Celerony i Pentiumy to krewniacy Atomów z tabletów, a nie procesorów Core. Dla uproszczenia najłatwiej jest poszukać czegoś przynajmniej Core i3.

Lenovo IdeaPad 320-15 80XL03JJPB z Core i3-7100U nie ma Windows, ale wyróżnia go matryca Full HD. Do tego 4 GB RAM i HDD 1 TB – to wszystko już za 1849 zł. Za nieco ponad 2000 jest też wersja 80XL03JGPB z GeForce 940MX. Chyba najtańszy laptop multimedialny, na którym nawet można w coś zagrać.

ASUS R541UA-DM1287D – bezpośredni rywal IdeaPada w takiej samej konfiguracji, tańszy o pięć dych, a do tego dostępny w różnych kolorach. Oba laptopy można też znaleźć w nieco droższych wersjach z dyskiem SSD lub systemem Windows 10.

Lenovo V110-15 80SY03RBPB lub 80TL00BGPB – to prosty model z procesorem Core i3-6006U. Nie polecałem 6. generacji, ale w tym segmencie robię wyjątek. Wymienione modele różnią się wersją systemu operacyjnego Home lub Pro. Laptop słabszy na papierze od powyższych, ale należy do rodziny biznesowej. Ma to swoje zalety, ale to też temat na osobny artykuł. Jego bezpośrednim konkurentem jest HP 250 G6 w wersji z takim samym procesorem.

Reklama

2000-3000 PLN

Tu już mamy większe możliwości. Pewną opcją jest wybranie laptopa z tańszego przedziału w wersji z mocniejszym procesorem i5 (w Lenovo 320 nawet ósmej generacji z grafiką MX150), dyskiem SSD i systemem Windows.

Dell Inspiron 5378 i Lenovo Yoga 520-14 to odpowiednio 13-calowy i 14-calowy laptop. Oba bardzo poręczne i przede wszystkim wyróżniające się możliwością konwertowania czyli obrócenia dotykowego ekranu o kąt 360 stopni.

Asus Zenbook UX410UA to stylowy i smukły ultrabook w metalowej obudowie. Podstawowa wersja ma dysk HDD, ale za to całkiem niezłą matrycę.

Jest tu też miejsce na biznesowe modele Lenovo ThinkPad E470 i L470. Oba 14-calowe, z charakterystycznym trackpointem. E470 w tej cenie dostaniemy z lepszym wyposażeniem, ale L470 to solidniejszy, bardziej profesjonalny model. Pozwala on m.in. na zainstalowanie wbudowanego modemu LTE.

3000-4000 PLN

W tym przedziale nie musimy już iść na takie kompromisy. Zaczyna się prawdziwe grani na kartach Geforce GTX 1050 i 1050Ti. Trzeba tylko pamiętać, by wybrać model z czterordzeniowym procesorem HQ. Wymagający użytkownicy powinni pomyśleć o Core i7.

Lenovo Legion Y520-15 to najtańszy tego typu laptop. Tak jak w wielu modelach dla graczy, nie obyło się bez czerwonych akcentów w wyglądzie.

Hyperbook N85 ma podobne podzespoły, ale to konstrukcja dla tych, którzy lubią grzebać w swoim komputerze, zarówno w podzespołach jak i ustawieniach oprogramowania.

Apple MacBook Air – dla tych co ni grają, chcą coś lekkiego i przede wszystkim chcieli by poznać macOS.

Lenovo ThinkPad 13 G2 20J1003TPB – dla tych, co też chcą lekkiego sprzętu, ale zamiast macOS wolą dobry ekran IPS Full HD i świetną klawiaturę.

HP ProBook 440 G5 2RS41EA – dobrze wykonany i wyposażony laptop biznesowy. Ciekawy też ze względu na czterordzeniowy procesor 8. generacji. 14 cali i 1,6 kg wagi.

4000-5000 PLN

Tu możemy naprawdę powybrzydzać. Gracze powinni rzucić się na coś z GTX 1060. jest też parę nietuzinkowych rozwiązań.

Lenovo Legion Y720-15 - po raz kolejny najtaniej wypada oferta Lenovo. Warto wiedzieć, że to już kawał solidnego komputera o wadze ponad 3 kg, co pozwala też zmieścić w środku niezły układ chłodzenia.

Dell Inspiron 7577 - nieco lżejsza propozycja od Della. Zastosowano tu jednak grafikę w wersji Max-Q.

Huawei MateBook X - chiński MacBook? Do pewnego stopnia. Na pewno kusi nie tylko wyglądem i wykonaniem, ale również np. pasywnym, bezgłośnym układem chłodzenia.

Lenovo IdeaPad Yoga 720-15 - oryginalne połączenie dużej, 15-calowej konwertowalnej konstrukcji z dosyć mocną grafiką (GTX 1050) i procesorem (HQ).

Lenovo ThinkPad X270 - jeszcze raz biznesowa klasyka, tym razem w wydaniu 12,5 cala.

Microsoft Surface Pro - co by nie mówić, świetny tablet, a gdy mamy do niego dopinaną klawiaturę, urządzenie typu 2-w-1.

 

5000-7000 PLN

Przede wszystkim większy wybór laptopów z GTX 1060. Ale powinno się już znaleźć coś z GTX 1070. I naprawdę dobre ultrabooki.

MSI GT62VR Dominator lub Asus ROG Strix GL502VM - możesz zdecydować, czy GTX 1060 opakowany jest w w potężną obudowę z bajerami, czy może jednak coś skromniejszego i lżejszego. Recenzja Asus ROG Strix GL502VS.

Hyperbook SL950VR - z GTX1070 i do tego dosyć smukły, przez co potrafi być głośny i ciepły.

MacBook Pro 13 - bez touchbara, ale za to z matrycą Retina, której brak w Air.

Dell XPS 13 9360 - pierwszy ultrabook z bezramkowym ekranem o całkiem niezłej wydajności. Obecnie dostępny z procesorami 7. i 8. generacji. Recenzja XPS 13 9350.


7000+ PLN

Tutaj naprawdę przyda się już indywidualny doradca, ale spróbujmy wskazać kierunki.

Dell XPS 15 9560 - większy "bezramkowiec" Della, wydajniejszy, a wciąż bardzo poręczny.

HP ZBook 17 G4 - przedstawiciel najwydajniejszych mobilnych stacji roboczych. Na pokładzie mogą się znaleźć: Xeon, grafika Quadro, ekran UHD DreamColor, cztery dyski i do 64 GB RAM. Uzupełnione o mnóstwo typowo biznesowego oprzyrządowania.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon - jeden z najbardziej znanych ultrabooków. Smukły, lekki jak piórko i świetnie się prezentuje. Ma też niezłą wydajność i może posiadać wbudowany modem LTE. Jego konwertowalny brat - X1 Yoga - jest dostępny z matrycą OLED.

MSI GT75VR - przykład na to, że gracze mogą sobie sprawić laptopa z mechaniczną klawiaturą, GTX 1080 i paroma innymi bajerami.

Podsumowanie

Jak widać, wymiana dysku i dołożenie pamięci może być równoznaczne z przeskoczeniem przez jednego laptopa kilku kategorii wagowych. Generalnie w pewnym momencie, już od 5000, jeżeli szukacie czegoś innego niż jak najmocniejsza maszyna do gier, wybór godny polecenia bardzo mocno się poszerza. Wybór kilku z nich wydawałby mi się niesprawiedliwym względem pozostałych. Ten zaczątek poradnika z każdą kolejną edycją chciałbym czynić lepszym. Dajcie więc znać w komentarzach, jakie macie propozycje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama