Pierwsze egzemplarze Microsoft Surface Book 2 już trafiły do redakcji i użytkowników. Niedługo powinien być on dostępny również u nas. Jego pojawienie się na naszym rynku jest tym bardziej oczekiwane, albowiem Microsoft nie zdecydował się na oferowanie poprzedniej generacji w Polsce.
Zanim złożycie zamówienie na to z pewnością wyjątkowe urządzenie, warto wiedzieć o kilku jego cechach. Zacznijmy od informacji, że serwis ifixit rozebrał Surface Booka 2 do ostatniej śrubki. I podobnie jak w przypadku innych maszyn z rodziny Surface, ocena możliwości rozbudowy czy naprawy jest bardzo niska. Tu akurat 1 na 10 i nie jest dużym pocieszeniem to, że Surface Laptop wypadł jeszcze gorzej. Podczas składania obudowy użyto dużych ilości kleju zamiast śrubek. A gdy już dostaniemy się do wnętrza, kolejne warstwy kleju, dziesiątki śrubek i kabelków też nie nastrajają optymistycznie. Widać jak na dłoni, że chociaż w teorii istnieje możliwość wymiany dysku SSD, jest to bardzo trudne zadanie. Poza tym z udostępnionych opisów można wywnioskować, że jeżeli rozłożenie Surface Booka 2 jest wykonalne, to złożenie tego wszystkiego z powrotem do kupy jest arcytrudnym wyzwaniem.
Ifixit rozebrało najprostszy wariant Surface Booka 2 bez dodatkowej grafiki NVIDIA oraz z dwurdzeniowym procesorem Core i5 7. generacji. W kilku redakcjach, np. notebookcheck, pojawiły się wersje z czterordzeniowymi jednostkami 8. generacji oraz GeForce GTX w stacji dokującej. Hybryda Microsoftu chwalona jest za świetną jakość obrazu i długi czas działania na baterii, ale charakterystyka pracy CPU i GPU przynosi już mieszane opinie. Zmieszczenie bardzo wydajnych podzespołów w niezwykle kompaktowym ciele Surface Booka 2 budzi niekłamany podziw. Tak jak się spodziewano, odprowadzenie z nich ciepła i dostarczenie odpowiedniej dawki energii, to nie lada wyzwanie. W niektórych scenariuszach pojawia się więc spadek wydajności (throttling) oraz bardzo wysoka temperatura. Chociaż Intel i NVIDIA przeszły długą drogę w udoskonalaniu energooszczędności swoich produktów, nadal nie udało im się nagiąć praw fizyki.
Jest wspaniały, ale...
Tak więc, jeżeli nadal planujesz zamówić tego niesamowitego Surface Booka 2, pamiętaj o przynajmniej dwóch rzeczach. Przy właściwie braku możliwości ingerencji w konfigurację po zakupie, dobrze przemyśl swoje potrzeby odnośnie pojemności pamięci operacyjnej i dysku twardego. Jeżeli okaże się, że wybranemu modelowi którejś z nich zabraknie, jedynym rozwiązaniem będzie zakup nowego komputera. Poza tym, musisz mieć świadomość, że chociaż inżynierowie Microsoftu bardzo się starali, to wykorzystanie pełnej mocy obliczeniowej czterordzeniowego procesora i karty graficznej z rodziny GTX prędzej czy później zaowocuje wysoką temperaturą, szybko kręcącymi się wentylatorami, a być może również okresowymi spadkami wydajności.
W Polsce dostępne są cztery warianty Surface Booka 2 z ekranem 13,5 cala. Wspomniany najsłabszy z dwurdzeniowym Core i5, zintegrowaną grafiką, dyskiem 256 GB i 8 GB RAM oraz trzy wersje z GeForce GTX 1050 – w najmocniejszej z 16 GB RAM i dyskiem SSD 1 TB. Ceny w oficjalnym sklepie Microsoft zaczynają się od 7599 zł, a kończą na 14999. Na pytanie, czy warto wydać aż tyle, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Źródło: ifixit, notebookcheck
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu