macbook na stole
86

Macbook Air czy Pro, który wybrać?

Zakup nowego komputera to nie tylko rzecz kosztowna. Dla wielu jego użytkowników to także zobowiązanie na lata. Jeżeli zastanawiacie się który model Macbooka wybrać — Air, Pro, czy jeszcze inny — to kilka rzeczy, które powinniście wiedzieć na ich temat, zanim udacie się do sklepu!

Macbook — który wybrać?

Portale aukcyjne pełne są używanych komputerów Macbook z różnych części świata. I jak wiadomo, produkt Apple — jak wszystkie technologie — zmieniał się na przestrzeni lat. Aby nie utrudniać za bardzo sprawy, skupię się wyłącznie na Macbookach, które wciąż widnieją w ofercie Apple. Nowym Macbook Pro, nowym Macbook Air, a także ich mniejszym bracie, który nazywa się po prostu Macbook.

Macbook Pro – prezentacja laptopa od Apple

Macbook Pro od Apple - wygląd laptopa

Zacznijmy od najsilniejszego i najdroższego modelu komputera — Macbooka Pro. Najnowsza wersja komputera dostępna jest w dwóch wielkościach: z trzynasto- oraz piętnastocalowym ekranem. Aby jeszcze bardziej sprawę zagmatwać dodam, że tylko edycja 13″ dostępna jest bez dotykowego paska — touchbara. Z założenia są to komputery przeznaczone do mocniejszej pracy — stąd wydajne procesory, a w wersji 15″ także dedykowana karta graficzna. W kwestii rozmiaru dysku SSD czy pamięci ram — możemy je skonfigurować według własnego widzimisię. Decydując się jednak na ich zakup musimy mieć na uwadze, że najnowsze komputery Macbook Pro posiadają wyłącznie wejścia USB C. Co to oznacza dla nas, użytkowników? Bez dodatkowych akcesoriów możemy zapomnieć o podłączaniu do nich wszelkich akcesoriów z klasycznymi USB — w tym choćby pendrive’ów.  Komputery wyposażone są w wysokiej rozdzielczości ekrany Retina (dużym współczynnik PPI), zaś wbudowana bateria pozwala na pracę sprzętu przez nawet 10 godzin. Po więcej informacji i wrażeń z użytkowania tego modelu Macbooka zapraszam do recenzji Macbook Pro 2016.

Waga: 1,3 kg
Czas pracy na baterii: do 10 godzin
Matryca: 13″ lub 15″ Retina
Dodatkowy atut: pasek Touchbar ułatwiający pracę
Skierowany do: osób poszukujących wydajnych rozwiązań z najwyższej półki. Szybki, cienki, lekki — ale nie bez wad. Na ten moment dużym „ale” jest brak gniazd i portów, z których wielu profesjonalistów korzysta na co dzień — stąd komputer ten jest mało „Pro”.

Macbook Air – prezentacja laptopa

Macbook Air - laptop od Apple

Kiedy pierwszy raz Apple przedstawiło światu Macbooka Air, komputer robił ogromne wrażenie. Wagą, wydajnością, rozmiarem i — przede wszystkim — czasem pracy na baterii. Firma co jakiś czas odświeża tę linię komputerów o nowe procesory — przez co dla ludzi który potrzebują lekkich i niezawodnych sprzętów, może to być strzał w dziesiątkę. Należy jednak pamiętać, że z porównaniem do Macbooka Pro — tutaj nie możemy liczyć na równie wysoką wydajność, zresztą samych opcji konfiguracji jest dużo mniej. Komputer nie posiada też matrycy Retina — tym samym oferowana przez niego jakość może dla bardziej wymagających użytkowników okazać się niewystarczająca. W konstrukcji tej znalazło się jednak miejsce dla klasycznego portu USB. Nie da się także ukryć, że cena Macbooka Air może okazać się silną kartą przetargową dla tych, którzy nie planują na swoim komputerze wykonywać żadnych bardziej wymagających zadań typu grafika 3D czy montaż wideo. Obecnie model dostępny jest wyłącznie w 13″ wariancie.

Waga: 1,3 kg
Czas pracy na baterii: do 12 godzin
Matryca: 13″
Skierowany do: osób które nie szukają komputera do zadań specjalnych. 13″ Macbook Air to lekki komputer, który spokojnie poradzi sobie z pracami, które nie wymagają dużej mocy. 13″ to ekran który zapewni komfortową pracę, a 12 godzin na baterii sprawi, że nie trzeba będzie przejmować się wypinaniem ładowarki przed wyjściem z domu na cały dzień!

Macbook

Macbook 12" - najmniejszy sprzęt Apple

12-calowy Macbook to najmniejszy z rodziny przenośnych komputerów Apple sprzęt. Laptopy dostępne są w wariantach z procesorem Intel Core m3, Intel Core i5 oraz Intel Core i7 — każdorazowo wyposażone w szybkie dyski SSD. Podobnie jak najnowsze Macbooki Pro, również wyposażone zostały wyłącznie w gniazdo USB C. Tutaj: wyłącznie jedno. Nie zabrakło w nich także ekranu wysokiej rozdzielczości, wbudowana bateria zaś wystarczy nawet na 10h pracy.

Waga: 0,9 kg
Czas pracy na baterii: do 10 godzin
Matryca: 12″ Retina
Skierowany do: ludzi, którzy potrzebują małego komputera pozwalającego wygodnie surfować w sieci, tworzyć i edytować treści — a przy okazji poszukują kompaktowego urządzenia z naprawdę dobrym ekranem.

Którego Macbooka wybrać: Air, Pro czy 12″?

Na to pytanie nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi — bowiem… takiej po prostu nie ma. Każdy użytkownik będzie oczekiwał czegoś innego od swojego komputera. Podsumowując jednak: każdy model przenośnego komputera Apple oferuje długi czas pracy na baterii — najlepiej pod tym względem wypada Macbook Air, którego akumulator potrafi zapewnić nawet 12 godzin pracy przy podłączeniu do sieci Wifi. To także najtańsza opcja, ale wiąże się z nią najmniejsza wydajność i brak ekranu wysokiej rozdzielczości. 12″ model charakteryzuje klawiatura o bardzo małym spadzie, która jest niezwykle specyficzna i absolutnie nie każdemu przypadnie do gustu. Najmocniejszy wariant, Macbook Pro, również oferuje nieco inną klawiaturę niż klasyczna z MB Air. To jednak najbogatsza wersja komputera, którą charakteryzuje dużo większa wydajność. Jednocześnie jednak trzeba się liczyć z dużo wyższą ceną i zestawem niedogodności, dopóki nie upowszechni się standard USB C.