Polska

Nareszcie nie muszę słuchać podcastów tylko po angielsku. Polskie słuchowiska i podcasty coraz lepsze

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

Reklama

Nie przepadam za audiobookami, ale podcasty i słuchowiska po prostu uwielbiam. Do tej pory słuchałem ich przede wszystkim po angielsku, ale nareszcie i polscy słuchacze będą mieli powody do zadowolenia.

Znaczenie podcastów stale rośnie

O tym jak silny jest rynek amerykańskich podcastów świadczą co najmniej dwie rzeczy. Po pierwsze, twórcy seriali i filmów zaczęli korzystać z nich jako źródeł inspiracji lub nawet decydują się na ekranizację tychże audycji. Homecoming okazał się ogromnym sukcesem dla Amazonu, a za chwilę na Facebook Watch wyląduje serial Limetown, który powstał na podstawie jednego z najlepszych podcastów jakich słuchałem.

Reklama

Po drugie, zupełnie darmowe do tej pory audycje dostępne w Internecie, prawdopodobnie wkrótce staną się podobnym towarem jak seriale, filmy i muzyka trafiając za paywall. Podcasty Apple to jedna z najbardziej rozpoznawalnych platform, głównie ze względu na wieloletnią obecność na rynku oraz prawdopodobnie najobszerniejszy katalog, ale nikt do tej pory nie sądził, że pojawi się widmo płatności za takie treści. Tymczasem niektóre z doniesień wskazują, jakoby Apple planowało uruchomienie płatnej usługi z podcastami, gdzie pojawią się audycje premium finansowane przez firmę.

Jak to wygląda w Polsce?

U nas już do tego doszło, bo Storytel postanowił utworzyć własny dział z podcastami, do którego dostęp mają tylko subskrybenci usługi. Ale nie wszyscy poszli tą drogą, bo Onet stawiając na treści audio postanowił udostępniać je w formie podcastów zupełnie za darmo. Jak by nie patrzeć, rynek cały czas rośnie. A przecież za słuchowiska od wielu lat odpowiada nasza rodzima Audioteka, do której właśnie dołączył Empik, który udostępnił własny serial/słuchowisko 3D w ramach usługi Empik Go.

Empik stawia na jeszcze coś innego

Jestem na świeżo po odsłuchaniu nowego serialu audio (słuchowiska) Empiku pt. Chaos, który został stworzony w technice binauralnej. Tę można uznać za dźwięk 3D, bo nagranie oraz produkcja mają pozwolić osiągnąć efekt uprzestrzennienia dźwięku. Najlepsze wrażenia osiąga się oczywiście w słuchawkach, a oprócz względów technicznych na uwagę zasługuje obsada, bo przed mikrofonem udało się zebrać świetną obsadę: Piotra Adamczyka, Jacka Braciaka, Mariana Dziędziela, Łukasza Simlata i Krzysztofa Czeczota. 9 sierpnia 1963, godz. 19:50. Wrocław. W Państwowych Zakładach Lotniczych giną ludzie. Wybucha panika. Milicja Obywatelska musi zmierzyć się z dziwną plagą atakującą miasto. W serialu fakty przeplatają się z fikcją - brzmi początek opisu serialu, co powinno Wam wystarczyć, by wypróbować nowość w Empik Go, która może spowodować, że jeśli jeszcze nie przekonaliście się do tego rodzaju treści, to zdołacie zmienić zdanie.

Ja dosyć szybko zorientowałem się, że coraz częściej sięgam po audycje w polskim języku. Nie było to normą do tej pory, ponieważ albo ich w ogóle nie było, albo prezentowały znacznie niższy niż amerykańskie produkcje poziom. Tymczasem ostatnie miesiące to solidny rozkwit tej branży, w którym - dodam na marginesie - mamy pewien udział, bo przecież od dłuższego czasu nadajemy tworząc podcast Antyweb Po Godzinach.

Zmieniły się też sposoby tworzenia takich nagrań. Zamiast profesjonalnego studia, wystarczy czasem smartfon, jeśli ma się odpowiedni pomysł. Spotify, które stawia na podcasty od pewnego czasu, zakupiło i wspiera nawet aplikację Anchor, która pozwala w mgnieniu oka nagrać, zmontować i opublikować podcast. Co więcej, podcasty stały się równie istotne co muzyka w aplikacji Spotify, bo zyskały własną kategorię zaraz obok zakładki z muzyką i Spotify promuje wiele polskich podcastów.

 

 

Reklama

 

 

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama