Spotify

Nie wszystkim spodoba się fascynacja Spotify tymi nowymi treściami

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

14

Spotify ma w swojej historii kilka momentów, w których serwis był mocno nakręcony na pewną nowość. Czasem były to funkcje w aplikacji, innym razem konkretny rodzaj treści, jak chociażby wszelakie multimedia z seriali, programó tv i tak dalej. Teraz Spotify znalazło nowy obiekt uwielbienia i nie każdemu będzie to odpowiadać, choć ja jestem zachwycony.

Mowa oczywiście o podcastach, które cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, na Spotify w innych lokalizacjach. Takie audycje internetowe w odcinkach dają ogromne możliwości, a ich tematyka może dotyczyć wszystkiego. Ilu prowadzących, ile pomysłów - tyle podcastów. Każdy może zacząć swój własny podcast, jeśli uważa, że ma coś ciekaweg do powiedzenia - dzisiejsze możliwości dystrybucji takich treści są nieporównywalnie większe, aniżeli te kilka lat temu. Różnica jest nawet zauważalna, jeśli zestawimy okres sprzed kilkunastu miesięcy - podcasty rzeczywiście zaczynają podbijać uszy słuchaczy.

Wszystko, co musisz wiedzieć o podcastach w Spotify

Zdaje sobie z tego sprawę także Spotify, które kilka dni temu według jednego z badań zostało uznane za platformę nr 1 w Polsce w kontekście podcastów. Takie wieści mnie kompletnie nie dziwią, ponieważ żadna inna aplikacja czy usługa nie jest tak wszechstronna, uniwersalna i popularna. Największa baza podcastów w sieci, czyli Podcasty Apple (w iTunes) nie istnieje praktycznie na Androidzie, a na komputerze wymagana jest instalacja jednego z najmniej lubianych i poważanych programów na świecie. Alternatytwy, których nie brakuje, trafiają tylko do wybranych użytkowników, którzy świadomie będą poszukiwać nie tylko treści, ale i najlepszych metod do słuchania podcastów. W efekcie, decyzja Spotify była jak trafienie w dziesiątkę, a teraz platforma idzie za ciosem.

Źródło: The Verge

Podcasty w Spotify pojawiły się najpierw na zagranicznych rynkach, dopiero niedawno zawitały do polskiej wersji usługi. Co więcej, Spotify bardzo ostrożnie wdrażało tę nowość do swoich aplikacji, krok po kroku dodając kolejne skróty, funkcje i tak dalej. Obecnie jest już obecny skrót w głównym menu, który zaprowadzi nas do sekcji z podcastami, ale ktoś w Spotify najwyraźniej stwierdził, że to nie wystarczy, dlatego podcasty stają się niemal równie ważne, co muzyka. Zgadza się, podcasty zaczynają istnieć obok muzyki w Spotify na niemal równych zasadach.

Na początku maja dowiedzieliśmy się, że Spotify zacznie mieszać w playlistach muzykę z podcastami - te poranne, wieczorne lub powstające na różne inne okazje listy będą coraz bardziej zróżnicowane, ponieważ obok utworów pojawiać się będą odcinki podcastów. Zadowoleni? A jeśli jeszcze dodam, że aplikacja mobilna zyskała wyraźny podział na kategorie z muzyką i podcastami? Jego przegapienie jest niemożliwe, ponieważ obydwie zakładki znajdują się na górze ekranu i są wypisane ogromną wręcz czcionką.

Podcasty? Spotify nr 1 w Polsce 

Fani podcastów (na Spotify) będą wniebowzięci, bo jest łatwiej i przejrzyściej, pozostali mogą po prostu do nowej kategorii nie zaglądać, ale nie zmienia to faktu, że aplikacja delikatnie się rozdrabnia. Jestem ciekaw, jak użytkownicy zareagują na tę zmianę, o ile trafi ona do wszystkich słuchaczy - teraz jest jedynie testowana u wybranych osób, a Spotify odmawia komentarza, czy i kiedy nowość trafi do wszystkich.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu