Polska

Jest jeszcze szansa na dopisanie się dzisiaj przez internet do spisu wyborców

Grzegorz Ułan
Jest jeszcze szansa na dopisanie się dzisiaj przez internet do spisu wyborców
9

Znikoma, bo znikoma, ale jest - warto spróbować, by nie pozbywać się głupio prawa głosu w tych ważnych wyborach, które odbędą się już 13 października. Jeśli posiadacie Profil Zaufany, możecie jeszcze do północy próbować dopisać się do spisu wyborców poza miejscem zameldowania, na stronie rządowego portalu GOV.PL.

Urzędy już skończyły dzisiaj swoją pracę, ale są pośród nich takie, które uwzględnią jeszcze wnioski złożone dziś do północy.

Z usługi elektronicznego dopisania do spisu wyborców będzie można skorzystać do 8 października (wtorek) do północy. Ale uwaga, niektóre urzędy, bazując na stanowisku Państwowej Komisji Wyborczej, mogą rozpatrywać tylko te wnioski, które wpłyną do nich w godzinach pracy! Dlatego też wszystkie osoby, które wyślą elektroniczne wnioski już po godzinach pracy urzędu, a przed północą, powinny się upewnić, czy ich wniosek został przyjęty do rozpatrzenia. Najlepiej więc zadzwonić i zapytać.

Tak więc wszyscy spóźnialscy, którzy mieszkają aktualnie poza miejscem swojego zameldowania, bądź na czas wyborów będą przebywać w innej miejscowości, mogą spróbować jeszcze teraz przez internet dopisać się do spisu wyborców w swojej lokalizacji - https://obywatel.gov.pl/spis-wyborcow/usluga-online/engine/ng/index (wymagany Profil Zaufany lub e-dowód z czytnikiem).

Jednak jutro koniecznie sprawdźcie telefonicznie, czy takie wniosek został poprawnie złożony i przyjęty. Jeśli nie, to stracicie możliwość zagłosowania w nadchodzących wyborach parlamentarnych poza miejscem swojego zameldowania. Nie będzie można już tego zrobić nawet osobiście w Urzędzie Gminy w danej lokalizacji.

Koniecznie sprawdź przed wyborami, czy dopisano cię do spisu wyborców. Wniosek zawiera prośbę o powiadomieniu cię na twój adres e-mail o dopisaniu do spisu wyborców. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w ciągu 3 dni, skontaktuj się z urzędem – na przykład telefonicznie, osobiście lub za pomocą pisma ogólnego.

Ostatnią możliwością zagłosowania poza miejscem zameldowania, będzie pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania, ale otrzymamy je tylko w gminie właściwej dla naszego miejsca zameldowania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu