Płatności i bankowość

Gdzie Polakom najbardziej brakuje płatności kartami

Grzegorz Ułan
Gdzie Polakom najbardziej brakuje płatności kartami
Reklama

Fundacja Polska Bezgotówkowa podzieliła się z nami wynikami krótkiego badania, które miało na celu sprawdzenie gdzie/w jakich miejscach Polacy narzekają jeszcze na mało dostępne płatności bezgotówkowe.

Płatności bezgotówkowe, czyli kartą płatniczą czy smartfonem to obecnie najwygodniejsza i najszybsza forma płacenia za towary czy usługi. W dużych i średnich miastach w zasadzie trudno spotkać się z odmową przyjęcia takiej formy płatności, co nie oznacza jednak, że takich miejsc już nie ma w ogóle.

Reklama

Wyniki tego badania pokazują, iż najbardziej brakuje nam płatności bezgotówkowych na bazarach - takich wskazań była blisko połowa, choć i tutaj zdarzają się wyjątki - 11% twierdzi, że w jego lokalizacji na pobliskich targowiskach można już płacić kartami. Na dalszych miejscach są publiczne toalety, w których zwykle musimy dysponować bilonem, by móc z nich skorzystać. Podium zamykają usługi krawcowej czy szewca ze wskazaniami 34% i 33% badanych, którzy woleliby płacić za ich usługi kartami.

Grażyna Ciurzyńska, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa:

Mówiąc o białych plamach w płatnościach bezgotówkowych zwykle mamy na myśli ujęcie geograficzne. Natomiast, białe plamy związane są też z poszczególnymi branżami czy usługami tradycyjnie kojarzonymi praktycznie wyłączenie z płatnością gotówką. Jako Fundacja podejmujemy różne inicjatywy, które doprowadzą do wyrównywania szans – tak, aby każdy mógł swobodnie wybierać taką formę płatności, która jest dla niego w danym momencie wygodna i korzystna.

Z kolei najmniejsze zapotrzebowanie na płatności bezgotówkowe mamy obecnie w pralniach - 61% badanych nie widzi takiej potrzeby by z nich korzystać w takim miejscu, siłowniach czy klubach fitness - 60% oraz w kościołach 59%, w których to płatności kartą zaczęły pojawiać się dopiero w 2018 roku.

--
Badanie zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez agencję Maison&Partners na panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 16-20 lipca 2021 roku.

Źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama