Płatności i bankowość

To się musiało w końcu wydarzyć. Płatności bezgotówkowe w pierwszej parafii w Polsce

Grzegorz Ułan
To się musiało w końcu wydarzyć. Płatności bezgotówkowe w pierwszej parafii w Polsce
27

Polacy coraz chętniej odchodzą od gotówki, a wszechobecne terminale i płatności bezgotówkowe z czasem powinny trafić i do polskich kościołów. Tak się właśnie stało w parafii w Jastrzębiej Górze.

Od tygodnia wierni mogą składać datki i regulować różnego rodzaju kościelne opłaty za pomocą kart płatniczych. Jak czytamy na profilu na Facebooku tej parafii, płatności kartami można dokonywać w zakrystii, kancelarii parafialnej i w kancelarii cmentarza.

Kochani. Na usilne prośby naszych Parafian i może nawet bardziej naszych Gości: Turystów i Wczasowiczów - nasza Parafia przystąpiła do programu POLSKA BEZGOTÓWKOWA. Od dziś można składać ofiary oraz dokonywać płatności w Zakrystii, Kancelarii Parafialnej i w Kancelarii Cmentarza przy pomocy Kart Płatniczych. Parafia serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w tym zaangażowaniu.

Tak więc na razie nie uświadczymy widoku z księdza, który zamiast z koszyczkiem, lawiruje pomiędzy ławkami kościoła z terminalem płatniczym, zbierając na tacę w niedzielne msze, ale może za 10 lat... Potwierdza to zresztą proboszcz, o. Andrzej Batorski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl:

Na razie nie używamy tej formy składania ofiar podczas niedzielnej tacy, ale chętnych wiernych zapraszamy do zakrystii czy do kancelarii parafialnej po mszach świętych i tam na spokojnie można złożyć ofiarę w formie elektronicznej – wyjaśnia proboszcz w Jastrzębiej Górze. - Będziemy się przyglądać jak taka forma zbierania datków się przyjmie. Może za 10 lat nikogo już nie zdziwi ksiądz nie z koszyczkiem, ale z terminalem płatniczym.

To też niewątpliwy sukces fundacji Polski Bezgotówkowej, która od kilku miesięcy namawia przedsiębiorców w Polsce do instalowania terminali płatniczych w swoich punktach handlowo-usługowych, bez opłat i prowizji przez pierwszy rok. Jak widać udało się i przekonać parafię w Jastrzębiej Górze, a być może inne parafie w Polsce widząc to, również się na taki krok zdecydują.

Źródło: Wirtualnemedia.pl.
Photo: Vadymvdrobot/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu