Już od jutra na terenie całej Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy uszczelniające VAT w handlu internetowym, a w szczególności dotyczącym zakupów małych przesyłek spoza UE w postaci pakietu tzw. eCommerce VAT.
eCommerce VAT już od jutra. Wszystko co musisz wiedzieć o zakupach spoza UE
Pakiet eCommerce VAT - podstawowe informacje
Pakiet eCommerce VAT zmieni w zasadzie funkcjonowanie każdego ogniwa w tym łańcuchu zakupów poza UE, ale zacznijmy od jego końca, czyli od dostawy ich do klienta, czyli do nas.
Podstawowe informacje związane z pakietem eCommerce VAT są takie, iż dotyczy on zakupów o wartości do 150 euro, dla tych powyżej tej kwoty nic się nie zmienia, obowiązują dotychczasowe zasady podatkowo-celne. Ponadto od jutra zniesione zostanie zwolnienie z podatku VAT z tytułu importu towarów o wartości do 22 euro.
Co jeszcze będzie istotne dla kupujących w Polsce, na przykład w serwisie na AliExpress? Całość zmian będzie oparta na rozszerzonej procedurze Import One Stop Shop (IOSS). I tak, jeśli dany sprzedawca spoza UE, u którego dokonujemy zakupów w sieci zarejestruje się w nowym systemie VAT i skorzysta z punktu kompleksowej obsługi towarów importowanych (IOSS) w jednym z dowolnych krajów UE, będzie mógł co miesiąc rozliczać się z należnego podatku VAT w tymże wybranym kraju.
To oznacza dla kupujących, iż będą mieli pewność, że cena kupowanego towaru u takiego sprzedawcy jest ostateczna i zawiera już podatek. Co za tym idzie przy jego odbiorze nie spotkają nas już niespodzianki w postaci konieczności indywidualnego opłacenia podatku VAT i ewentualnych opłat celnych, które naliczane będą przez przewoźnika, który dostarcza nam towar zakupionego poza UE.
Myślę, że sprzedawcy spoza UE będą się tym chwalić na swoich stronach, gdzie sprzedają towary, to będzie stanowiło dla nich niejako przewagę konkurencyjną nad sprzedawcami, którzy nie zarejestrują się w nowym systemie.
No właśnie, co wtedy? Jeśli kupujemy towar u sprzedawcy, który nie rozlicza się z podatku w ramach (IOSS), pobór podatku VAT i należnych ceł spoczywać będzie na operatorze pocztowym (Poczta Polska) i firmach kurierskich, którzy to muszą je pobrać zanim dostarczą nam towar.
To będzie dla nich duże dodatkowe obciążenie, które według pomysłodawców zmian może zostać zrekompensowane faktem, iż przez cały miesiąc będą mogli obracać tymi pieniędzmi:
Operatorzy pocztowi i kurierzy będą pobierać podatek VAT od klienta i płacić go właściwym organom co miesiąc. Uproszczenie to zapewnia operatorom pocztowym i kurierom korzyści w zakresie przepływów pieniężnych, celem zrekompensowania dodatkowych czynności administracyjnych związanych z pobieraniem podatku VAT.
Pakiet eCommerce VAT a zakupy z Chin na Allegro
Teraz bardzo ważna rzecz dla kupujących na Allegro towary z wysyłką z Chin. Otóż nie tylko sklepy internetowe, ale i platformy sprzedażowe będą otrzymywać swój indywidualny numer VAT IOSS, który będzie weryfikowany przez urzędy celne podczas podczas deklarowania towarów przez operatorów pocztowych i firmy kurierskie w momencie importu.
IOSS ułatwia pobieranie, deklarację i opłacanie podatku VAT elektronicznym interfejsom, które sprzedają importowane towary na odległość nabywcom w UE. IOSS ułatwia również proces kupującemu, który ponosi opłatę tylko w momencie zakupu, a zatem nie zostaje obciążony żadnymi niespodziewanymi opłatami, kiedy towary zostają dostarczone. Jeśli interfejs elektroniczny nie jest zarejestrowany w IOSS, nabywca musi zapłacić podatek VAT i zazwyczaj opłatę celną naliczaną przez przewoźnika w momencie importu towarów do UE.
Okazuje się jednak, iż nasza największa platforma sprzedażowa Allegro nie zarejestrowała się w IOSS, co oznacza, że powyższe zasady nie będą obowiązywać i przy zakupach spoza UE towarów o wartości do 150 euro należny podatek i cła będą pobierane od kupujących przed dostarczeniem do nich zakupionych towarów.
Pakiet eCommerce VAT - zmiany dla sprzedawców
Nowy system poboru podatku VAT to również ułatwienie dla sprzedawców, przynajmniej dla tych, którzy dotychczas rozliczali się z należnych opłat. Teraz będą mogli zarejestrować się na portalu IOSS dowolnego, wybranego państwa członkowskiego UE, bez konieczność oddzielnego rejestrowania się na potrzeby rozliczenia VAT-u w każdym z krajów, do których wysyłają towary.
Od 1 kwietnia 2021 r. mogą Państwo zarejestrować swoją firmę na portalu IOSS dowolnego państwa członkowskiego UE. Jeśli Państwa firma nie ma siedziby w UE, zwykle będą Państwo musieli wyznaczyć pośrednika z siedzibą w UE, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań VAT wynikających z IOSS. Państwa rejestracja w IOSS jest ważna dla wszystkich sprzedaży na odległość importowanych towarów dokonywanych na rzecz nabywców w UE.
Prawidłowym rozdzieleniem należnych podatków zajmie się organ celny w wybranym kraju, który to już we własnym zakresie przekaże je do krajów, do których trafiają ich przesyłki.
Pakiet eCommerce VAT - podsumowanie
Reasumując, jeśli zamówicie od jutra towar o wartości do 150 euro u sprzedawcy spoza UE, który nie jest zarejestrowany w IOSS i nie rozlicza się w wybranym kraju UE z należnych opłat, będziecie musieli je ponieść sami przed otrzymaniem towaru.
Z kolei, przy zamówieniu towaru u sprzedawcy zarejestrowanego i rozliczającego się w nowym systemie, zapłacicie za niego cenę z już naliczonym podatkiem VAT (będzie on wyświetlany na stronie kupującym najpóźniej po zakończeniu procesu zamawiania).
Źródło: Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów.
Stock Image from Depositphotos.
Aktualizacja
Pojawiło się właśnie więcej informacji o nowych procedurach od Poczty Polskiej, zwłaszcza w kontekście "prezentów" wysyłanych z Chin - „Prezenty” wysyłane z Chin o wartości do 45 euro nadal zwolnione z podatku VAT!
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu