Microsoft

Office 2016 i Office for Windows 10 już za kilka miesięcy. Też za darmo

Tomasz Popielarczyk
Office 2016 i Office for Windows 10 już za kilka miesięcy. Też za darmo
37

Windows 10 nie będzie jedyną tegoroczną premierą Microsoftu, jeśli chodzi o oprogramowanie. Wczoraj na oficjalnym blogu Office'a pojawiła się zapowiedź debiutu pakietu w dwóch wersjach, z czego za jedną nie zapłacimy ani grosza. Kiedy możemy się ich spodziewać? Już za kilka miesięcy. Office for W...

Windows 10 nie będzie jedyną tegoroczną premierą Microsoftu, jeśli chodzi o oprogramowanie. Wczoraj na oficjalnym blogu Office'a pojawiła się zapowiedź debiutu pakietu w dwóch wersjach, z czego za jedną nie zapłacimy ani grosza. Kiedy możemy się ich spodziewać? Już za kilka miesięcy.

Office for Windows 10 ma być aplikacją Modern UI typu Universal App i będzie instalowany domyślnie na wszystkich smartfonach oraz tabletach z Windowsem 10. Posiadacze pozostałych urządzeń będą mogli go pobrać z Windows Store (prawdopodobnie również bezpłatnie). Już w ciągu kilku tygodni dostęp do pakietu otrzymają uczestnicy programu Windows Insider. Oficjalny debiut zaplanowano natomiast jeszcze na ten rok.

Office dla Windowsa 10 będzie się składał z pięciu zoptymalizowanych pod kątem obsługi dotykiem aplikacji: Worda, Excela, PowerPointa, OneNote'a i Outlooka. Interfejs ma być tak zaprojektowany, aby korzystanie z nich nie nastręczało problemów zarówno na małych ekranach smartfonów jak i na tabletach (co zresztą pokazywano na środowej konferencji, z której fragmenty możecie zobaczyć powyżej).

Jak widać na klipach oraz zrzutach ekranu, program będzie wykorzystywał dobrze już znany interfejs wstążki. Poza standardowymi narzędziami otrzymamy również mechanizm recenzowania oraz pracy w grupach. Funkcja Insights pozwoli nam natomiast bezpośrednio z poziomu programu przeszukiwać sieć z użyciem Binga i pobierać do naszego dokumentu tekst, zdjęcia oraz filmy. Szczególnie ciekawie zapowiada się Outlook, na który tak naprawdę będą składały się dwa programy: klient poczty e-mail oraz kalendarz. Jak zaprezentowano podczas konferencji, Microsoft ma tu zastosować rozwiązania znane z konkurencyjnych aplikacji, jak obsługa za pomocą gestów czy inteligentne filtry. Świetnym pomysłem jest integracja z innymi aplikacjami, dzięki czemu dokumenty z załączników będziemy mogli edytować bezpośrednio w Outlooku.

Równolegle Microsoft pracuje nad pakietem Office 2016, który będzie bezpośrednim następcą Office'a 2013 i prawdopodobnie trafi na rynek już w płatnej postaci (lub jako część Office'a 365, a więc jako subskrypcja). Wbrew nazwie on również zadebiutuje na rynku w tym roku (a konkretnie w drugiej połowie) i zaoferuje komplet funkcji typowych dla pakietu biurowego. Szczegółowe informacje na ten temat twórcy mają ujawniać stopniowo. Część z nich już wyciekła jakiś czas temu, ale trudno stwierdzić, czy są one ciągle aktualne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu