Google

To koniec Chromecasta? Google stawia na Android TV i szykuje następcę

Konrad Kozłowski
To koniec Chromecasta? Google stawia na Android TV i szykuje następcę
22

O planach Google związanych z premierą nowego Chromecasta wiemy od dłuższego czasu, ale dopiero teraz poznaliśmy je w pełnej krasie. Oto następca Chromecasta od Google.

Czy po 7 latach Chromecast zniknie z rynku?

Od 2013 roku na rynku dostępny jest Google Chromecast. Niewielkie urządzenie podłączane do telewizora lub innych ekranów ze złączem HDMI sprawia, że przekazanie treści wideo lub audio ze smartfona, tabletu czy komputera jest niezwykle łatwe. Nie wszystkie platformy VOD i serwisy audio na przestrzeni ostatnich lat wprowadziły obsługę Castowania do swoich usług, ale zdecydowana większość. Jeśli posiadacie starszy model telewizora, projektor lub po prostu lubicie zarządzanie kolejką odtwarzania z poziomu urządzenia mobilnego, to Chromecast wydaje się najlepszym i najtańszym wyjściem. W 2016 roku pokazano nawet Chromecasta Ultra wspierającego rozdzielczość 4K Ultra HD, a w 2018 roku po raz ostatni odświeżono podstawowy model obsługujący Full HD 1080p. Wielka szkoda, że Google porzuciło Chromecasta audio, ale najnowsze plany pokazują, że gigant będzie zmierzał w nowym kierunku ze swoimi urządzeniami.

Polecamy: Nowy Android TV i Chromecast nadchodzą. Czas najwyższy, bo zmiany są bardzo potrzebne

Następca Chromecast Ultra z Android TV i pilotem

Raport XDA Developers zdradził chyba wszystkie najważniejsze informacje o nadchodzącej premierze Google, którą będzie przystawka (niewielki dongiel) przypominający ostatnie modele Chromecasta, ale działający na zupełnie innych zasadach. Wszystko dlatego, że gadżet o nazwie kodowej Sabrina pracuje pod kontrolą Android TV, a w zestawie znajdować się będzie skromnych rozmiarów pilot. Warto też zaznaczyć, że całkiem możliwe jest, iż urządzenie pojawi się na rynku pod marką Nest, która ma kojarzyć się klientom z domowymi akcesoriami od Google.

Wspomniany pilot będzie najwyraźniej wpisywać w stylistykę akcesoriów z linii Nest poprzez zaokrąglone kształty i minimalistyczny wygląd. Na przedni panelu znajdziemy okrągły, czterokierunkowy d-pad z przyciskiem w środku, poniżej umiejscowione są przyciski "wstecz" oraz Asystent Google, ekran domowy, ulubione, odtwarzaj/pauza, wycisz. Dalszej części frontu pilota nie widzimy na grafikach opublikowanych przez XDA Developers, ale raczej mało prawdopodobne wydaje się, jakoby miałoby się tam znajdować jeszcze więcej przycisków. Sama nowa przystawka będzie sprzedawana w trzech wersjach kolorystycznych (widoczne na zdjęciach), ale nie wiadomo, czy kolor pilota będzie do nich dopasowany. Nie znamy też jeszcze oficjalnej nazwy urządzenia, za to mamy szansę ujrzeć nadchodzącą odsłonę Android TV, nad którą nadal pracuje Google.

Nowy Android TV. A może raczej Google TV?

Pomimo poprzednich aktualizacji platformy, Google wciąż pozostaje nieusatysfakcjonowane tym, jak wygląda i działa Android TV, dlatego spodziewamy się solidnej reorganizacji interfejsu od czasu do czasu słysząc o niej z przecieków. W nowej wersji nacisk ma być położony na treści, nie aplikacje, czego zalążek widoczny był już w ostatnio udostępnionej wersji, gdzie ekran główny składa się przede wszystkim z kanałów wypełnionych polecanymi treściami z wybranych aplikacji. Deweloperzy jednak niespecjalnie odpowiedzieli na taką możliwość, dlatego w dalszym ciągu spora część aplikacji to po prostu ikony ze skrótami do usług VOD i innych.

Zobacz też: Co się dzieje z jakością filmów i seriali na Netflix? Taka wybiórczość jest naprawdę dziwna

Na grafikach od XDA Developers mamy szansę ujrzeć nowy interfejs strony domowej, gdzie prym faktycznie wiodą popularne materiały i polecane treści ze wspieranych aplikacji. Możemy też przyjrzeć się wizualnej reprezentacji wyników wyszukiwania Asystenta Google, integracji YouTube TV z platformą, a także powiadomieniom wysyłanym przez urządzenia z rodziny smart home marki Nest. Notyfikacja o hałasie przy drzwiach wejściowych wyświetla się ponad innymi materiałami, co najwyraźniej ma nie pozwolić nam przegapić najważniejsze zdarzenia dotyczące (bezpieczeństwa) naszego domu nawet w trakcie seansu. Nie jest jeszcze jasne, czy Google zdecyduje się na rebranding Android TV i zmieni nazwę na Google TV.

Podejrzewam, że każdy w trakcie lektury tego tekstu zaczął też się zastanawiać, ile będzie kosztować nowy gadżet Google. W przypadku Chromecasta przywykliśmy do niższych kwot, co tak naprawdę uczyniło go tak popularnym urządzeniem. Chromecast Ultra kosztował 69 dolarów, natomiast nowa przystawka Google z Android TV ma być wyceniona około 80 dolarów (może nieco mniej). W takiej sytuacji byłaby to prawdziwa konkurencja dla największych rywali Google na tym rynku: Roku i Amazona, a wkrótce także Xiaomi.

Polecamy: Jest tylko jedno urządzenie, gdzie Android TV ma sens, ale zapewne i tak go nie kupicie

Źródło: XDA Developers

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu