Media

Norwegia wyłączyła radio FM, kilkanaście milionów odbiorników do kosza

Grzegorz Ułan
86

Norwegia nacisnęła przycisk OFF, odnośnie do ogólnokrajowych stacji FM w swoim kraju. Mimo, że decyzja o tym została podjęta dwa lata temu, Norwegowie nie byli na to przygotowani.

O tej decyzji pisaliśmy w 2015 roku, kiedy to Norwegia postanowiła  wyłączyć sygnał FM w swoim kraju. Rok później wróciliśmy do tematu, wtedy jeszcze aż 2/3 Norwegów było przeciwnym wyłączeniu pasma FM, a tylko 17% chciało korzystać z rozwiązania cyfrowego DAB+.

Co mamy dzisiaj? W ubiegłą środę krajowe stacje radiowe wyłączyły pasmo FM i zaczęły nadawać tylko w DAB+, ale okazuje się, że według szacunkowych danych w Norwegii w użytku jest nadal od 10 do 15 milionów odbiorników radiowych przystosowanych tylko do odbioru radia FM. A to nie wszystko, jedną z najpopularniejszych form słuchania radia jest słuchanie go w samochodzie, a tu okazuje się, że tylko 49% kierowców może słuchać radia DAB+, czyli połowa posiadaczy samochodów w Norwegii nagle, no nie nagle, ale jednak, utraciła możliwość słuchania ogólnokrajowych rozgłośni radiowych.

Tylko jeden z nadawców nie ugiął się przed tą decyzją i nadal nadaje w FM, grozi mu za to kara 15 tys. dolarów za każdy dzień nadawania. Niemniej dowodzi to, że jest sprzeciw w narodzie, i że Norwegia nie przygotowała się do końca do tej decyzji.

Jak sytuacja z DAB+ wygląda w Polsce? U nas jest zdecydowany opór rozgłośni komercyjnych, które obawiają się kosztów wdrożenia technologi cyfrowych, a jedynymi stacjami, które nadają w DAB+ w Polsce pozostają publiczne stacje radiowe Polskie Radia, zarówno ogólnopolskie jak i regionalne.

Polacy też niechętnie zaopatrują się w nowe odbiorniki przystosowane do odbioru DAB+, w ubiegłym roku w okresie od stycznia do września zakupiono ich w liczbie 15,1 tysięcy sztuk. Mimo, że to dwukrotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, to i tak nie napawa to optymizmem. Mam nadzieję, że u nas rządzący nie zastosują tu rozwiązań siłowych. Najwyraźniej niewielu osobom zależy na tym, skoro działa radio FM i z takich odbiorników korzystają, które też nie wymagają tak częstej wymiany jak odbiorników TV.

W Polsce udało się dosyć sprawnie przeprowadzić cyfryzację telewizji, z radiem najwyraźniej nie będzie tak łatwo.

Photo: tsidvintsev/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot