Media

20 lat temu Fakty TVN rozpoczęły rewolucję telewizyjnych wiadomości

GM
Grzegorz Marczak
112

Dokładnie 3 października 1997 roku nadano pierwsze wydanie Faktów TVN. Wydanie, które moim zdaniem rozpoczęło rewolucję, jeśli chodzi o programy informacyjne nadawane w telewizji w Polsce.

Obejrzenie dzisiaj ponownie pierwszego wydania faktów jest jak powrót do przeszłości. Pierwsze wpadki, tremę reporterów i awarię podczas nadawania live pamiętam do dzisiaj. W tamtych czasach TVN był powiewem świeżości i takiego amerykańskiego stylu, jeśli chodzi o programy informacyjne. Szybko, dynamicznie, z dobrym własnym stylem charakterystycznym dla stacji newsowej.

Na początku program trwał ok. 15 minut, ale z czasem był wydłużany aby od ok. 2004 roku osiągnąć długość 27 minut. Zmieniła się też godzina emisji Faktów - przypomnę, że początkowo zaczynali o godzinie 19:30, aby ostatecznie przesunąć start na 19:00 i być przed Wiadomościami, nadawanymi przez TVP (tak to pamiętam). Pierwszym prowadzącym był Tomasz Lis i nie żyjący już Grzegorz Miecugow. Warto zresztą prześledzić całą historię zmian Faktów, na Wikipedii ładnie opisane są kolejne kluczowe momenty programu.

Fakty zapoczątkowały moim zdaniem przemiany w stylu i realizacji programów informacyjnych. Popularność tego formatu i stylu była podwaliną do powstania 24 godzinnej telewizji informacyjnej TVN24. Z tego, co pamiętam to była pierwsza tego typu stacja w Polsce - nadawanie 24h godziny na dobę było w tamtych czasach czymś unikalnym i szczerze przyznam pamiętam, że zastanawiałem się czy to ma sens.

Przełom i chyba ostateczne przekonanie do tego formatu nastąpiło wraz z zamachem terrorystycznym w USA 11 września 2001 roku. Młoda stacja, bo powstała 9 września 2001 roku prowadziła całodobową relację z wydarzeń w USA, zapraszając do stacji ekspertów i specjalistów, mieszając materiał z relacjami na żywo itp. Pamiętam, że jak na 2001 rok była to faktycznie rewolucja informacyjna, a TVN24 udźwignął temat i powagę sytuacji. Myślę też, że to był moment, który otworzył oczy innym nadawcom na tego typu 24 godzinne wydania.

Fakty były też programem charakteryzującym się bardzo charyzmatycznymi prowadzącymi. Niezależnie jakie są nasze poglądy czy sympatie, trzeba przyznać, że zarówno Tomasz Lis jak i Kamil Durczok cechowali się charyzmą i nie uciekali od mocnej opinii prezentowanej w imieniu stacji. To był bardzo charakterystyczny element całego TVN. Każdy program czy audycja miała swoją "twarz", która była rozpoznawalna, z mocnym charakterem i opiniami. TVN w swoich faktach stawiał mocno na dziennikarstwo, w tym również te śledcze. Dziennikarze TVN otrzymali 16 nagród Grand Press, sześciu dziennikarzy zostało Dziennikarzami Roku: Tomasz Lis, Bogdan Rymanowski, Justyna Pochanke, Marcin Pawłowski, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski.

Kolejnym ciekawym pomysłem, z tego co pamiętam zapoczątkowanym przez Fakty, były "fakty po faktach". Czyli kontynuacja tematów z głównego wydania w rozmowie z zaproszonymi gośćmi.

Wszyscy pamiętamy też wpadki prowadzących :)
https://www.youtube.com/watch?v=XEWd38_HBjQ
https://www.youtube.com/watch?v=KynKIdUIfQM

Dziś kanały telewizyjne mają wszystkie bardzo podobny styl, stylistykę, format i nawet styl prowadzenia relacji, zarówno z studia jak i z terenu. Mamy stacje 24-godzinne, programy specjalne, wydania specjalne, relacje na żywo. Większość z tych formatów miało początek właśnie dzięki Faktom.
Cokolwiek dziś nie myślimy o jakości telewizji, jakiekolwiek mamy sympatie polityczne czy osobiste to trzeba przyznać, że pojawienie się Faktów było rewolucją.

Ps. Specjalnie skupiłem się w tekście na samych Faktach, ponieważ media informacyjne są o wiele bliższym mi tematem niż TVN jako telewizja. Warto jednak pamiętać, że premiera Faktów była też premierą stacji TVN. Z okazji 20-lecia, TVN przygotował specjalny serwis z ciekawostkami na temat historii stacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot