Gry

Kupiłem Nintendo Switch Lite - to była nie lada niespodzianka. Co warto wiedzieć?

Konrad Kozłowski

Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...

27

Od kilku miesięcy posiadam konsolę Nintendo Switch Lite, nad której zakupem zastanawiałem się od dnia jej premiery. Jakiego rodzaju gracze powinni się nią zainteresować i dlaczego warto ją kupić?

W co gra sie na Switchu? Wstęp o konsoli Nintendo Switch dla początkujących (jak ja)

Nintendo Switch Lite to oczywiście mobilny wariant konsoli, która w podstawowej wersji oferuje możliwość dockowania i grania na większym ekranie. Jako, że to właśnie przenośna strona Switcha interesowała mnie najbardziej, od samego początku brałem pod uwagę jedynie model Lite. Nie natrafiłem na tak dużo gier na wyłączność dla Switcha, które przekonałyby mnie do pełnej, droższej wersji, a do dyspozycji mam też inne konsole, które na stałe podpięte są do telewizora.

Nintendo Switch recenzja po trzech latach

Przed zakupem warto rozważyć ten aspekt, ponieważ niektórzy dość szybko zorientowali się, że stosunkowo niewielki ekran Switcha Lite okazał się niewystarczający i woleliby od czasu do czasu móc podłączyć go do smart TV. W takiej sytuacji niektóre gry mogą też dawać więcej frajdy, a mowa tu przede wszystkim o lokalnym multiplayerze dzięki joy-conom. Ta cecha konsoli Nintendo też nie wydawała mi się niezbędna, dlatego postawiłem na Lite'a.

Gry na Switcha? Do wyboru, do koloru

Kwestia gier na Nintendo Switch to sprawa dość skomplikowana i przed zakupem nie zdawałem sobie z tego sprawy. Oczywiście przez cały czas od premiery śledziłem, mniej lub bardziej uważnie nowe tytuły, wśród których największą uwagę przykuwały porty większych gier na niedużą, mobilną konsolę. Dostrzegałem w tym sporą zaletę systemu, bo oprócz dedykowanych Switchowi gier, których jest od groma (a do tego tematu wrócimy), liczyłem że w ruchu będę mógł wrócić lub nadrobić pewne zaległości.

Perspektywa się trochę zmieniła, gdy od marca 2020 roku jesteśmy nieco bardziej uziemieni i tak naprawdę granie w innej pozycji niż siedzenie przy PC przy biurku lub na kanapie przed telewizorem oznacza leżenie na tej samej kanapie ze Switchem Lite w dłoniach. W takich okolicznościach większe gry wolę uruchomić na Xboksie czy PC, by móc się nimi nacieszyć.

Konsola Nintendo Switch - wszystko, co musisz wiedzieć

Nie oznacza to, że nie kupiłem i nie grałem w żadne porty, bo starsze tytuły, jak "Star Wars Episode I: Racer" czy obydwie części Jedi Knights dają sporo frajdy. Podejrzewam, że gdybym chciał w nie ponownie zagrać na PC dość szybko odrzuciłaby mnie oprawa graficzna, a tak na mniejszym ekranie nie ma to tak dużego znaczenia. Dodatkowo, po wzięciu Switcha Lite do ręki można przyjąć niemalże dowolną komfortową pozycję i po prostu grać. Tak, to ma duże znaczenie, podobnie jak funkcja szybkiego wznawiania rozgrywki, bo po zablokowaniu ekranu w konsoli gra czeka w tle na nasz powrót.

Gier na Switcha jest bardzo dużo. Można by powiedzieć, że nawet za dużo

Ale przecież nie po to kupuje się Switcha, by nadrabiać lub powtarzać gry z innych systemów. Na konsolę Nintendo trafia mnóstwo dedykowanych Switchowi gier, dla których zdecydowanie warto posiadać ten sprzęt, ale... odnalezienie się w tym wszystkim może być dla niektórych dość kłopotliwe. Przeglądanie samego sklepu z grami to nie lada wyzwanie i podobnie sprawa wygląda w kontekście promocji. Tych co nie miara, dość regularnie można powiększać kolekcję gier o nowe tytuły za niewielkie pieniądze, ale nawet używając zewnętrznych narzędzi i stron (polecam DekuDeals) nie jest łatwo znaleźć coś naprawdę dobrego.

Mam dość obecnego Switcha. Oby mocniejsza wersja konsoli szybko trafiła do sklepów 

W Nintendo Shop nie brakuje tanich i/lub słabych gier, a oprawa graficzna pozycji w sklepie (okładka, zrzut ekranu i wideo) zazwyczaj wyglądają bardzo zachęcająco. Piszę to oczywiście jako gracz, który do tej pory nie buszował po platformach Nintendo i nie śledził wnikliwie sceny gier niezależnych, które to wiodą prym w ofercie sklepu.

Przygotujcie sobie listę stron, blogów, profili i korzystajcie z narzędzi do śledzenia promocji

Weryfikowanie każdego tytułu z osobna i doczytywanie o jego plusach oraz minusach zajmuje sporo czasu, dlatego warto zbudować sobie listę obserwowanych na Twitterze profili czy blogów (na pewno warto zaobserwować PanNindyk) , które wyciągają z katalogu perełki warte naszej uwagi i pieniędzy. Jeżeli nie będziecie mieli na to czasu (ani nerwów), to kilka ciekawych tytułów może Wam umknąć, co nie jest powodem do zadowolenia. Sam sobie zdaję sprawę, że wśród dziesiątek czy setek gier (nie tylko z przecen) przegapiłem coś, co mogło być w sam raz dla mnie, bo nie poświęciłem większej ilości czasu na (ogólnie mówiąc) research.

Na Nintendo Switch dotarł nawet (lubiany przeze mnie) streaming gier z chmury

Zahaczając ponownie o temat dużych gier na pewno należy też wspomnieć o tak wersjach cloud, których może w przyszłości przybywać. Do tej pory do sklepu trafiły m. in. "Control" i "Hitman III", których nie portowano z myślą o mniej wydajnym sprzęcie, lecz umożliwiono zagranie w nie dzięki streamingowi (na tej samej zasadzie co Stadia czy Gry w chmurze Xbox).

To, co mi się spodobało, to podejście firmy do klientów, bo niemożliwe jest wykupienie całej gry bez uprzedniego zagrania w nią przez minimum 10 minut. W ten sposób Nintendo chce uświadomić gracza, czym jest wersja cloud gry i pokazać mu, co dokładnie kupuje. Gry te są jeszcze rzadkością, nie zawsze działają idealnie, wiec prokonsumenckie nastawienie bardzo przypadło mi do gustu. Czy warto się nimi zainteresować? Moim zdaniem tylko wtedy, gdy nie mamy sposobności zagrać lokalnie w te gry na jakiejkolwiek innej platformie.

Czy warto kupić Ninendo Switch Lite?

Czy i dla jakich gier warto kupić Nintendo Switch (Lite)? Jeżeli nie jesteście wciągnięci w to środowisko, to czeka Was nie lada przygoda, ponieważ wybór jest przeogromny niemalże w każdej kategorii gier, co było dla mnie sporą niespodzianką. Napisałbym, że zakup Switcha w ciemno bez upatrzonych tytułów też jest dobrym pomysłem, ale przejrzenie i wydobycie czegoś dla siebie może być wyzwaniem, więc należy mieć to na uwadze. Dlatego Switcha uważam za konsolę dla każdego, kto nie należy do grona fanów PC-master-race ani nie jest przywiązany do dużego ekranu telewizora.

Nintendo Switch 4K w 2021 roku

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu