Netflix

Nawet nie zauważyliście, że Netflix w Polsce zmienił ofertę

Konrad Kozłowski
1

Najczęściej poruszanymi przez nas i użytkowników tematami są ewentualne podwyżki cen abonamentu Netflix oraz wprowadzenie blokady współdzielenia kont. Ale w międzyczasie Netflix zmienił w Polsce ofertę i nikt tego nie zauważył.

Częste eksperymenty i testy Netfliksa powodują, że o niektórych nowościach dowiadujemy się wcześniej, niż firma by sobie życzyła, dlatego można opacznie odebrać jej zamiary. Dość często w odpowiedziach na pytania mediów znajdziemy sporo wyjaśnień, ale nie zawsze, a wycofanie się z niektórych pomysłów bywa sporym zaskoczeniem. Wszyscy pamiętamy przecież różne cenniki prezentowane użytkownikom podczas rejestracji i rozpoczynania subskrypcji - żadne z innych wariantów, niż te co obowiązują od wielu miesięcy, nie zostały wprowadzone, a odpowiedź Netfliksa była zawsze taka sama: nie mamy w tej chwili nic do ogłoszenia, a prowadzone testy mogą, ale nie muszą oznaczać wprowadzenia zmian w ofercie/działaniu serwisu.

Te klasyki trzeba zobaczyć! Znamy część nowości na Netflix w kwietniu

Tańsze mobilne plany Netfliksa są już w Polsce niedostępne

Podobnie Netflix komentował wdrażane głównie w krajach azjatyckich, choć nie tylko, pakiety mobilne, które ograniczają dostęp do usługi z urządzeń mobilnych. Po pewnym czasie z pojedynczej oferty tego rodzaju zrodziły się dwa pakiety: Mobile i Mobile+ różniące się jakością oferowanego streama oraz liczba i rodzajem wspieranych urządzeń. Pakiet z plusem oferował rozdzielczość HD, a nie tylko SD, a wspierane były nie tylko smartfony, ale także komputery i tablety. Pierwszy z nich kosztował 24 zł, co dla pojedynczego klienta jest kwotą znośną, zaś drugi wyceniono na 38 zł.

Podejrzewam, że to właśnie dość wysoka była powodem wycofania pakietów mobilnych z Polski - zgadza się, nie są już w ogóle dostępne dla użytkowników i nie wiemy nawet, kiedy dokładnie się ich pozbyto. Nie odwiedzam codziennie strony z ofertą Netfliksa, tym bardziej na urządzeniu mobilnym, gdzie można było włączyć takowe pakiety, ale po dość wnikliwym przejrzeniu sieci nie odnotowałem komentarzy lub materiałów mogących wskazać, w którym dokładnie momencie wycofano ofertę mobilną.

Dlaczego Netflix wycofał z Polski plany mobilne?

Na moje zapytanie biuro prasowe Netfliksa jeszcze nie odpowiedziało, więc prawdę mówiąc nie spodziewałbym się żadnej konkretnej wiadomości, która mogłaby wskazać termin i powody. Sytuacja wydaje się jednak na tyle jasna, że na drugie z pytań możemy sami sobie odpowiedzieć: plany mobilne nie okazały się na tyle atrakcyjne, by przyciągnąć użytkowników przez (prawdopodobnie) kilka miesięcy, dlatego serwis nie chciał dłużej utrzymywać bardziej skomplikowanej oferty z dwoma dodatkowymi pakietami i powrócił do pierwotnej propozycji z zaledwie trzema opcjami do wyboru.

Tańsze HBO Max z reklamami i bez hitów w dniu premiery

Brak zainteresowania wśród klientów mógł wynikać przede wszystkim ze zbyt małej różnicy w cenie w stosunku do podstawowych pakietów, które zapewniają dostęp też na większych ekranach telewizorów. Poza tym, dzięki współdzieleniu kont, koszt comiesięcznej subskrypcji Netfliksa to dla wielu wydatek na poziomie kilkunastu złotych, więc zmiana na indywidualny plan mobilny o mniejszych możliwościach a wyższej cenie byłaby pozbawiona sensu.

Nowe plany nie sprawdziły się też najwyraźniej jako wabiki dla zupełnie nowych klientów, którzy do tej pory konta nie posiadali i mogli je szybko założyć na smartfonie wybierając tańszy pakiet, by móc przekonać się, czy Netflix jest w ogóle dla nich. Nie brakuje osób, które nie posiadają telewizora i komunikują się oraz oglądają treści wideo na smartfonach, tabletach oraz laptopach, dlatego w założeniu nowe plany Netfliksa były dobrym pomysłem. Sprawa rozbiła się o cenę i... konkurencję w postaci współdzielenia kont.

Netflix może zablokować dzielenie kont. Niektórzy dostają ostrzeżenia

A ostatnie doniesienia o przymiarkach Netfliksa do ukrócenia tego procederu sprawiają, że za tańszą mobilną opcją w Polsce możemy zatęsknić. Szkoda tylko, że Netflix już takich wariantów się pozbył.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu