Felietony

Natemat.pl - projekt Tomasza Lisa już online!

Grzegorz Marczak
Natemat.pl -  projekt Tomasza Lisa już online!
58

Zgodnie z zapowiedzią dziś po konferencji prasowej ruszył serwis natemat.pl. Przypomnę, że jest to inicjatywa w którą zaangażowany jest między innymi Tomasz Lis i Tomasza Machala. Głównym celem projektu jest stworzenie portalu z opiniami i dobrymi dziennikarskimi materiałami. W chwili obecnej przy p...

Zgodnie z zapowiedzią dziś po konferencji prasowej ruszył serwis natemat.pl. Przypomnę, że jest to inicjatywa w którą zaangażowany jest między innymi Tomasz Lis i Tomasza Machala. Głównym celem projektu jest stworzenie portalu z opiniami i dobrymi dziennikarskimi materiałami. W chwili obecnej przy projekcie zatrudnione jest ponad 20 osób, dodatkowo z natemat mają współpracować też celebryci, politycy, sportowcy którzy w ramach portalu będą prowadzić własne blogi.

Z dyskusji z Tomaszem Lisem pamiętam, że wspominał o tym iż pieniędzy na utrzymanie się wystarczy im na ok 1,5 roku - tak wiec od początku muszą mocno skoncentrować się na stronie przychodowej przedsięwzięcia. Może to być jednak wyzwanie jeśli wziąć pod uwagę brak klasycznych miejsc reklamowych do których przyzwyczajeni są duzi klienci.

No dobra - tyle słowem wstępu a teraz przyjrzyjmy się bliżej natemat.pl. Strona główna nie wiele różni się od mojego amatorskiego projektu, na którym próbowałem pokazać wam (jeszcze przed premierą) układ treści w serwisie.

Mamy więc na górze listę współpracujących blogerów w gronie których znajdziemy takie nazwiska jak Justyna Kowalczyk, Leszek Miller, Nergal itp. Całkiem zacne grono - jedyne moje obawy budzi ich aktywność bo na początku z pewnością wykażą duże zaangażowanie. Sztuką natomiast będzie je utrzymać dłużej.

Pasek nawigacyjny pod listą z współpracującym blogerami pokazuje nam natomiast główne kategorie tematyczne jakie znajdziemy na natemat.pl czyli blogi, wydarzenia, finanse, sport, kulturę itp. Tak jak wcześniej wspominałem brakuje tam natomiast kategorii związanej z technologiami (nie wiem jak można)

Na głównej stronie dzisiejszego wydania (nie pisałem o tym wcześniej ale od strony redakcyjnej natemat.pl jest wydawane - to znaczy, że ramówka programu na następny dzień jest przygotowywana niemal jak w prawdziwej gazecie) mamy duży news o śmierci Laureata World Press Photo i dziennikarki. Poniżej przywitanie i krótką notkę Tomasza Lisa, tekst Olszewskiego (!) oraz wypowiedź Prezydenta Kwaśniewskiego.

Dalej znajduje się dość duża reklama Play (miało nie być miejsce reklamowych?) a później stream z kolejnym artykułami i newsami.

Uwagę w portalu zwraca wygląd artykułów. Niema ascetyczny, pozbawiony wszelkich rozpraszających dodatków. Komentarze zgodnie z zapowiedzią to tylko Facebook. Natomiast ciekawych chwytem jest pokazanie długiego streamu z zajawkami pod artykułem. Można je delikatnie personalizować dostosowując do własnych zainteresowań.

NaTemat miało jednak opierać swoją siłę na treściach dlatego zamiast skupiać się na ocenie wizualnej i architekturze informacji (moim zdaniem wyszło ciekawie) idę trochę poczytać aby wrócić z opinią na temat treści w serwisie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu