Moje przemyślenia

HP Touch Smart - komputer dla juniora i seniora

Grzegorz Marczak
HP Touch Smart - komputer dla juniora i seniora
10

Autorką tego gościnnego wpisu jest Marta Smyrska Decyzja o zakupie PC dla naszych przedszkolaków (6 i 4 lata) zapadła dość jednomyślnie. Chcieliśmy kupić im komputer, zanim stanie się obiektem fascynacji. Szukaliśmy jednak maszyny, która będzie służyć jako domowe PC, stanie się centrum dowodzeni...

Autorką tego gościnnego wpisu jest Marta Smyrska

Decyzja o zakupie PC dla naszych przedszkolaków (6 i 4 lata) zapadła dość jednomyślnie. Chcieliśmy kupić im komputer, zanim stanie się obiektem fascynacji. Szukaliśmy jednak maszyny, która będzie służyć jako domowe PC, stanie się centrum dowodzenia dla pozostałych urządzeń oraz centralnym dyskiem, gromadzącym rodzinne zasoby. Wybraliśmy HP, bo w tamtym momencie nie miał godnych przeciwników.

Nasze wymagania: „wszystko w jednym”, technologia dotykowa i porządny wygląd sprawiły, że poszukiwania idealnego sprzętu szybko sfokusowały się na nowym (wtedy) modelu HP Touch Smart 610. Cena: 5 tys. złotych była wysoka, ale byliśmy przekonani, że wystarczy na wiele lat. Po prawie rocznym użytkowaniu możemy z czystym sumieniem to potwierdzić.

Dotykowy all-in-one to idealne rozwiązanie jeśli rozważasz zakup pierwszego komputera dla swoich dzieci albo szukasz sprzętu dla seniora rodziny. Kompaktowy, ergonomiczny i estetyczny, HP Touch Smart to zintegrowany ekran dotykowy full HD o przekątnej 23 cali, telewizor z pilotem, odtwarzacz BlueRay, kamera web, szybka sieć bezprzewodowa i duży dysk 1,5TB na multimedia. Elegancka klawiatura i mysz do kompletu. Komputer zajmuje niewiele miejsca. Dodatkowe przyciski usypiania i regulacji głośnosci oraz dodatkowe wejcia USB i HDMI intuicyjnie rozmieszczono po bokach ekranu. Urządzenie jest praktycznie bezkablowe, wyłączywszy jeden kabel od zasilania i ewentualnie drugi od anteny TV.

Jeśli chodzi o wydajność, HP zaproponował tutaj przedostatnią generacją procesora Intel naprawdę niewiele ustępujący najnowszym. Mamy więc do dyspozycji Core i5-650 (3,2 GHz), 6 GB pamięci RAM i zupełnie przyswoitą kartę graficzną Radeon HD 5570. Dzięki technologii Beats Audio, HP zadziwia jakością brzmienia dźwięku.Komuter można odchylać od pionu o 5 stopni w przód i aż o 60 stopni w tył. Obraz na monitorze jest bardzo jasny i doskonale widoczny pod każdym kątem. System Windows 7 Home Premium, po kilku zabiegach: powiekszania czcionki i ikon oraz dopasowania działania dotyku i gestów, staje się bardzo przyjaznym dotykowo systemem – głównie dzięki sporym rozmiarom ekranu TouchSmarta.

Windows 7 przekształcił komputer w centrum sieci domowej, z pomocą którego żonglujemy naszymi zasobami: czy chcemy pokazać gościom na tablecie zdjęcia z ostatnich wakacji, czy na projektorze w salonie wyświetlić film z BlueRay’a lub nagrany z tunera. Aplikacja Media Center pokazuje program TV na cały tydzień i pozwala zaprogramować nagrania. Wybrany program nagra się nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony, albo ktoś go używa. Dostęp do zgromadzonych multimediów mamy z laptopów przez „sieć domową” Windows 7 (uwaga – router musi obsługiwać IPv6) lub z dowolnych urządzeń wykorzystujących technologię DLNA (np. z nowoczesnego telewizora). Aplikacja LinkUp pozwala pracować wygodnie na dużym ekranie TouchSmarta na dokumentach z laptopów, bez kopiowania z nich plików, poprzez przejęcie ekranu i klawiatury.

Komputer stanął w pokoju dzieci na niskim (!) stoliku. Klawiatura i myszka wylądowały na szafie. Czekają tam, dopóki użytkownicy nie nauczą się lepiej pisać. Dzieci chętnie rysują w prostych programach graficznych (na odchylonym maksymalnie do tyłu ekranie), słuchają bajek, grają w proste, preinstalowane gry. Z poważniejszych fascyncji, starszak odkrył na nim „chromowe” Angry Birds, przeszedł wszystkie poziomy i... stracił zainteresowanie grami. Poza tym dzieci nagrywają swoje „artystyczne” występy wbudowaną kamerką, prowadzą wideo rozmowy przez Skype’a z kuzynkami z Paryża, przeglądają (z naszą pomocą) „dzieciowe” strony web, puszczają filmy i muzykę z domowej płytoteki (cierpliwi rodzice mogą pokusić się o przeniesienie jej na wewnętrzny dysk twardy).

HP Touch Smart zintegrował się z ich życiem, ale go nie zdominował. Musi - jak inne zabawki - poczekać, aż się nim zainteresują. Dostarcza rozrywki, edukacji oraz… uczy sztuki kompromisu. Czasem, wieczorem, po lekturze papierowej książki, odbywają się negocjacje na temat tego, jakiego audiobooka posłuchają jeszcze na dobranoc. Raz, podczas przepychanki między zwolenniczką przygód Pana Kuleczki, a wielbicielem „Opowieści ze starego strychu”, HP zleciał ze stolika. I przetrwał. Komputer jest naprawdę dziecioodporny! Przeżył już takie ataki jak włożenie dwóch płyt CD na raz oraz silne uderzenie w ekran. Do atutów, poza ergonomią, dodajemy duży plus za solidność i drugi za bezobsługowość (ze strony rodziców ;-), ale – dla starszaków - radzimy zainstalować aplikację-filtr cenzurującą internet.

Wszystkie zalety, opisane powyżej, będą też bardzo użyteczne dla seniorów, którzy docenią łatwość obsługi technologią dotykową, wygodę korzystania z internetu, wideo-rozmowy z bliskimi i znajomymi, zintegrowany odtwarzacz pyt CD, DVD i BD oraz telewizor z systemem DVBT (nowa telewizja cyfrowa), z możliwością pauzowania, nagrywania i odtwarzania filmów z telewizji – wszystko jednym pilotem. To komputer naprawdę dla każdego! W swojej opinii nie jestem odosobniona. Francuski serwis alaTest.fr zebrał i przeanalizował 152 opinie na temat HP Touch Smart 610 z prasy i internetu i porównał z 112 tysiącami innych opinii o komputerach stacjonarnych. W tym porównaniu HP TS 610 osiągnął wynik 9,9 na 10. Komputery tego typu to urządzenie jutra dostępne dziś;).

Autorka jest PR-owcem, prowadzi własną firmę oraz – wraz z innymi mamami - bloga o polskich książkach, muzyce i sztuce dla dzieci: www.wielokropek.com.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

windows 7