Felietony

Wiemy czy jesteś zalogowany do mediów społecznościowych. Prywatność naruszona?

Marcin Kamiński
Wiemy czy jesteś zalogowany do mediów społecznościowych. Prywatność naruszona?
17

Korzystając z oficjalnego API Facebooka praktycznie każda witryna internetowa może sprawdzić, czy jesteś obecnie zalogowany do: Facebooka, Twittera, Google oraz Google+. Możemy bez problemu zatem dojść, czy w momencie odwiedzania Antyweb masz aktywne konto w którymś z najpopularniejszych mediów społ...

Korzystając z oficjalnego API Facebooka praktycznie każda witryna internetowa może sprawdzić, czy jesteś obecnie zalogowany do: Facebooka, Twittera, Google oraz Google+. Możemy bez problemu zatem dojść, czy w momencie odwiedzania Antyweb masz aktywne konto w którymś z najpopularniejszych mediów społecznościowych. Może to także zrobić każdy posiadacz witryny internetowej - w tym Twój pracodawca. Czyżby nasza prywatność została naruszona?

Odkrywcą prostego sposobu na podejrzenie statusu zalogowania do mediów społecznościowych jest interesujący się tematyką SEO Tom Anthony. Wykorzystał on udostępnione przez Facebooka API i tak skonstruował kod, aby działał pod wszystkimi przeglądarkami internetowymi oraz z innymi serwisami społecznościowymi. Wybór padł na Twittera, Google+ oraz "tradycyjne" konto Google, do którego logujemy się choćby w celu sprawdzenia poczty GMail. Okazało się, że ten prosty sposób działa. Sprawdzić to możecie samodzielnie, odwiedzając specjalnie przygotowaną stronę demo.

Autor skryptu do podglądania statusu zalogowania do najpopularniejszych serwisów internetowych dostarczył przy okazji rozwiązanie problemu dla posiadaczy przeglądarek Chrome i Firefox. Aby zablokować działanie skryptu, należy zainstalować odpowiednie wtyczki. Niestety podobnej "ochrony" nie ma obecnie pod Internet Explorera. Nie jest jednak wykluczone, że cały skrypt niebawem przestanie działać - istnieje bowiem szansa, że odpowiednie poprawki wprowadzą "podglądane" serwisy społecznościowe.

Zdziwieni możliwością sprawdzenia czy zalogowaliście się do Facebooka czy Twittera? Przecież podglądani jesteśmy nieustannie, aplikacje na naszych telefonach podkradają dane, a popularne usługi typu Dropbox mają problemy z bezpieczeństwem. Prywatność to coraz cenniejszy i trudniej dostępny przywilej...

Czy skrypt wykrywa u Was poprawnie do których serwisów jesteście zalogowani? W naszym przypadku zadziałało. Czekamy na Wasze komentarze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu