Filmy

Nie tylko Marvel - uniwersum DC również posiada kilka naprawdę udanych filmów

Paweł Winiarski
4

Jeśli zapytać kogoś, filmy którego potentata komiksowego są popularniejsze - bez wątpienia zostałby wskazany Marvel. Firma wręcz zdalała kina swoimi produkcjami i każdego roku możemy oglądać świetnie zrealizowane nowości. Ale gdzieś tam co jakiś czas pojawia się też coś od DC, które wydaje się powoli rozpędzać na wielkim ekranie.

DC Comics zostało założone w 1934, początkowo funkcjonowało jednak pod nazwą National Allied Publications. DC to skrót i nie pojawił się przypadkiem - pochodzi od popularnej swego czasu serii Detective Comics. W swoich szeregach posiada takich bohaterów i antagonistów, jak Superman, Batman, Wonder Woman. Green Lantern, Flash, Aquaman czy Green Arrow, Joker, Lex Luthor, Riddler, Catwoman i Braniac. Z DC wywodzą się też popularne drużyny bohaterów, takie jak Liga Sprawiedliwości i Teen Titans. Część bohaterów doczekała się własnych filmów kinowych i podpowiem Wam na jakie obrazy warto zwrócić uwagę.

Najlepsze filmy z uniwersum DC Comics

Wonder Woman

W 2017 na ekrany kin trafiło Wonder Woman, czyli film traktujący o najpopularniejszej bohaterce ze stajni DC. W tytułowej roli została obsadzona zjawiskowa Gal Gadot, która świetnie wywiązała się ze swojej roli budując mocną, zapadającą w pamięć bohaterkę. A i sam film wypadł naprawdę dobrze, prezentując genezę Wonder Woman, skupiając się również na wielu aspektach związanych z człowieczeństwem.

Człowiek ze Stali

Trochę niedoceniony, ale na pewno najbardziej dojrzały z filmów o Supermanie. Na kinowych ekranach pojawił się w 2013 roku obsadzając w kostiumie bohatera Henry'ego Cavilla. Ponury, skupiający się na wewnętrznych rozterkach bohatera - jednocześnie świetnie zrealizowany jeśli chodzi o sceny walk i efekty specjalne. Zdecydowanie warto obejrzeć Człowieka ze Stali.

Zobacz też: Wszyscy aktorzy, którzy wcielili się w Batmana

Aquaman

Moim zdaniem to jeden z najlepszych filmów z uniwersum DC. W rolę tytułowego Aquamana wcielił się świetnie pasujący do postaci Jason Mamoa i choć może efekty specjalne wywołają u niektórych szyderczy uśmiech na twarzy, to jest to wysokiej klasy widowisko, z którym warto się zapoznać.

Liga Sprawiedliwości

Mam pewien zgrzyt jeśli chodzi o nowe filmy DC, które usilnie chce nadgonić Marvela, niby robi wszystko w swoim własnym, dużo mroczniejszym stylu, ale jednak obrazom brakuje lekkości i finezji - jakby chciały pokazać za dużo. Takie jest trochę Justice League, choć jeśli chcieliście zobaczyć na wielkim ekranie bohaterów tej drużyny oraz rozmach, jaki może towarzyszyć pokazaniu starć z ich udziałem, to bez wątpienia warto zobaczyć ten film z 2017 roku.

Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości

Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości opowiada o starciu dwóch najpopularniejszych bohaterów ze świata DC - Batmana (Ben Affleck) i Supermana (Henry Cavill). Na szczególną uwagę zasługuje tu dopracowanie najdrobniejszych detali i świetnie zrealizowane efekty specjalne filmu.

Batman Mroczny Rycerz

Absolutna perełka jeśli chodzi o filmy o superbohaterach i najlepsza opowieść o Batmanie. W Mrocznym Rycerzu musi on stawić czoła Jokerowi, w którego rolę fenomenalnie wręcz wcielił się Heath Ledger, skradając Batmanowi cały film. Tę pozycję możecie jednak odnieść do całej nolanowskiej trylogii Batman - pozostałe części może nie są tak świetne jak Mroczny Rycerz, ale zdecydowanie wybijają się w zestawieniu najlepszych filmów DC.

Superman II

Nie mam zielonego pojęcia ile razy oglądałem Supermana II z 1980 roku, ale myślę, że kilkadziesiąt. Superman, w którego rolę wcielił się Christopher Reeve, musi tym razem stawić czoła trzem złoczyńcom pochodzącym z Kryptona i posiadającym te same moce co on. Mimo wieku i trochę śmiesznych dziś efektów specjalnych, film wciąż świetnie się ogląda.

Zobacz też: Wszystkie filmy o Supermanie, które pojawiły się na ekranach

Batman

Klasyczny Batman w reżyserii Tima Burtona z 1989 roku. Kostium herosa przywdział tu Michael Keaton, w Jokera wcielił się natomiast Jack Nicholson i trzeba przyznać, że ten duet wypadł wyśmienicie. Przez lata burtonowski Batman uznawany był za wzór jeśli chodzi o przeniesienie komiksu na wielki ekran.

V jak Vendetta

W filmie wskazywano na wiele nieścisłości względem komiksu, jednak biorąc pod uwagę wartką akcję, byliśmy to w stanie V jak Vendetta wybaczyć. Bardzo dobrze zrealizowane kino, gdzie ciągle coś się dzieje, obraz zachęca do przemyśleń, serwując jednocześnie wciągającą, intrygującą opowieść. Idealna wręcz opowieść o wyidealizowanym, romantycznym wręcz buntowniku.

LEGO Batman

Absolutna perełka jeśli chodzi o trójwymiarową animację, a jednocześnie jeden z najlepszych filmów o Batmanie. Osadzona w świecie kultowych już klocków opowieść o herosie z Gotham, który musi stawić czoła swojemu głównemu przeciwnikowi - Jokerowi, a jednocześnie nauczyć się współpracować z innymi i poradzić ze swoimi problemami. Kapitalny humor, świetne wykonanie - zdecydowanie warto.

Watchmen. Strażnicy

W 2009 roku Zack Snyder stworzył Strażników, bazujących na komiksie o tej samej nazwie. Ciekawa opowieść, bardzo dobra gra aktorska, niesamowity - komiksowy wręcz klimat - to główne rzeczy przemawiające za tym, by zapoznać się z filmem Watchmen.

Zobacz też: W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?

Constantine

Możliwe, że przez popularność herosów pokroju Supermana czy Batmana, kompletnie nie słyszeliście o kimś takim, jak Constantine, bohaterze komiksów z serii Hellblazer. Można się czepiać, że Keanu Reeves nie do końca pasował do roli, jednak Constantine z 2005 to dobry film opowiadający o dość ciekawym (jako postać) pogromcy piekielnych potworów. Zdecydowanie warto ten film zobaczyć.

A co Wy dodalibyście do tej listy?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu