Filmy

Jak oglądać filmy Marvela? Kolejność ma kluczowe znaczenie

Kamil Świtalski
3

Marvel Cinematic Universe rozrasta się z każdym kwartałem. Regularnie pada pytanie o kolejność filmów Marvela. Połapać jest się w tym coraz trudniej — i prawdą jest, że z każdym rokiem sprawy będą się coraz bardziej komplikować. I jeżeli nie wiecie jak oglądać filmy Marvela i szukacie odpowiedniego schematu według którego powinniście się za nie zabrać, to przygotowaliśmy dla was gotową ściągawkę, która pozwoli bez stresu obejrzeć filmy w odpowiedniej kolejności. 

Uniwersum Marvela, czyli...

Marvel po kilku dekadach sukcesów w świecie komiksów, postanowił pójść o krok dalej i przestawić światu swoich superbohaterów w nowym wcieleniu. Stopniowo zaczęto dawać bohaterom nowe życie. Już w latach 60. ubiegłego stulecia pojawiały się pierwsze animacje — w 1966 roku zadebiutowało The Marvel Super Heroes, rok później — Fantastyczna Czwórka i Spider-Man. Im dalej w las tym mediów zaczęło przybywać: były nie tylko seriale, ale także gry wideo oraz filmy. Historia filmów aktorskich także jest znacznie dłuższa niż wielu mogłoby się wydawać, bo wbrew temu w co wielu wierzy — nie wystartowały one wraz z szalenie popularnym Marvel Cinematic Universe, a już w 1944 roku — za sprawą 15-rozdziałowego filmu odcinkowego o Kapitanie Ameryce. Później w 1986 roku był jeszcze Kaczor Howard, a rok później — The Punisher.

MCU wystartowało w 2008 roku Iron-Manem — i z miejsca skradło serca widzów na całym świecie. Wszystkie produkcje zaliczające się do tej kolekcji są tworzone niezależnie przez Marvela Studios i opierają się na historiach bohaterów znanych z komiksów Marvel Comics. Warto wiedzieć, że produkcje Marvel Cinematic Universe podzielone są na kilka faz (rozdziałów) — i warto oglądać wszystko w odpowiedniej kolejności, by miało więcej sensu... i się w tym wszystkim nie pogubić.

Jak oglądać filmy z Uniwersum Marvela?

Marvel tworząc swoje kinowe uniwersum lubi bawić się konwencją i w kolejnych filmach mrugać oczkiem do widzów, zapewniać odwiedziny bohaterów w innych tytułach, a także zajawiać co nas czeka w dodatkowych scenach, które są po napisach. Warto więc trzymać się planu który przewidzieli dla nas producenci. Niżej też zamieszczam listę chronologiczną, jeżeli zamiast zaplanowanej przez twórców kolejności — wolelibyście zapoznać się z nimi tak, jak umiejscowione są w tamtejszych liniach czasu.

Od razu też wspomnę, że równolegle z tym jak pojawiają się seriale z uniwersum Marvela, w amerykańskiej telewizji emitowane są seriale które też przynależą do uniwersum (m.in. Agentka Carter, Agenci Tarczy, Daredevil) . Losy ich bohaterów się przenikają — są też ciekawym uzupełnieniem. Tutaj jednak skupię się wyłącznie na kinowych produkcjach, które podzielono na kilka faz.

Polecamy: Recenzja filmu Batman vs Superman: Świt Sprawiedliwości

Marvel Cinematic Universe: faza pierwsza

 1. Iron Man
 2. Incredible Hulk
 3. Iron Man 2
 4. Thor
 5. Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie (część scen dzieje się w przeszłości, przed Iron Manem)
 6. Avengers.
iron man

Marvel Cinematic Universe: faza druga

 1. Iron Man 3
 2. Thor: Mroczny świat
 3. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 4. Strażnicy Galaktyki
 5. Avengers: Czas Ultrona
 6. Ant-Man.
thor

Zobacz też: najlepsze filmy na Netflix

Marvel Cinematic Universe: faza trzecia

 1. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 2. Doktor Strange
 3. Strażnicy Galaktyki vol. 2
 4. Spider-Man: Homecoming
 5. Thor: Ragnarok
 6. Czarna Pantera
 7. Avengers: Wojna bez granic
 8. Ant-Man i Osa
 9. Kapitan Marvel
 10. Avengers: Endgame
 11. Spider-man: Daleko od domu.

Marvel Cinematic Universe: faza czwarta

Faza czwarta wystartowała kilka tygodni temu - i już teraz zapowiedzi z nią związanych nie brakuje. Pierwsze filmy za nami, kolejne dopiero nadchodzą - ale trzeba przyznać, że całość prezentuje się bardzo interesująco!

 1. Czarna Wdowa
 2. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
 3. Eternals
 4. Spider-Man 3
 5. Doctor Strange and the Multiverse of Madness
 6. Thor: Love and Thunder
 7. Czarna Pantera
 8. Kapitan Marvel 2
 9. Strażnicy Galaktyki vol. 3

Zobacz też: Recenzja Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Tak fantastycznej bitwy w filmach jeszcze nie było

Filmy Marvela chronologicznie: jak oglądać

 1. Kapitan Ameryka: pierwsze starcie
 2. Kapitan Marvel
 3. Iron Man
 4. Iron Man 2
 5. Incredible Hulk
 6. Thor
 7. Avengers
 8. Iron Man 3
 9. Thor: Mroczny Świat
 10. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 11. Strażnicy Galaktyki
 12. Strażnicy Galaktyki 2
 13. Avengers: Czas Ultrona
 14. Ant-Man
 15. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 16. Czarna Pantera
 17. Doctor Strange
 18. Spider-Man: Homecoming
 19. Thor: Ragnarok
 20. Ant-Man i Osa
 21. Avengers: Wojna bez granic
 22. Avengers: Koniec gry
 23. Spider-man: Daleko od domu
 24. Czarna Wdowa.

Zobacz też: Recenzja filmu Avengers: Wojna bez granic. Nieziemskie, fantastyczne widowisko

Marvel One-Shots: uzupełnienie, które warto znać

Mówiąc o Marvel Cinematic Universe, warto też pamietać o serii krótkometrażowych filmów które osadzone są w tym samym uniwersum i stanowią fajny dodatek i uzupełnienie materiałów, które znamy z filmów. Te były dodatkiem do wydań Blu-Ray — i trwają od kilku, do kilkunastu minut. Jeżeli więc chcecie zobaczyć wszystko "jak należy", to poniżej lista tych filmów — w nawiasie zaś film, do którego zostały dołączone. Oznacza to, że po nich warto zapoznać się z krótkometrażówką:

 1. Konsultant (Thor)
 2. Ciekawa rzecz spotkała nas przy młocie Thora (Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie)
 3. Przedmiot 47 (Avengers)
 4. Agentka Carter (Iron Man 3)
 5. Niech żyje król. (Thor: Mroczny świat).

peter parker spider-man

Kluczowe postaci z Uniwersum Marvela

Bohaterowie przenoszeni z kart komiksów Marvela to ulubieńcy, którzy od lat rozpalają wyobraźnię czytelników oraz widzów, a by śledzić ich losy przed sklepami ustawiają się od lat kolejki. Uniwersum Marvela jest na tyle rozbudowane, że każdy może znaleźć tam swoich ulubieńców, a nawet postaci z którymi może się utożsamiać. Pochodzą z różnych rodzin, mają różne kolory skóry, doświadczenia, a nie brakuje tam również postaci zmagających się z rozmaitymi chorobami.

Dobrzy bohaterowie Uniwersum Marvela

 • Czarna Pantera
 • Czarna Wdowa
 • Daredevil
 • Deadpool
 • Hulk
 • Iron Man
 • Kapitan Ameryka
 • Kapitan Marvel
 • Spider-Man
 • Thor
 • Wolverine.

Źli bohaterowie Uniwersum Marvela

 • Alexander Pierce
 • Ego
 • Killmonger
 • Loki
 • Magneto
 • Mysterio
 • Ronan
 • Thanos
 • Ultron
 • Zimowy Żołnierz.

marvel studios eternals logo

Jak rysuje się przyszłość MCU?

Marvel Cinematic Universe okazało się być strzałem w dziesiątkę. Każdy z filmów bije rekordy popularności — a hype na kolejne kinowe przygody superbohaterów jeszcze nigdy nie był tak wielki. Prawdopodobnie spora w tym zasługa jakości filmów, w które pompowane są grube miliony dolarów. Twórcy mogą sobie pozwolić na efekty specjalne z najwyższej półki, angażowanie najlepszych twórców oraz uwielbianych aktorów. Koronawirus pokrzyżował co prawda plany związane z premierami czwartej fazy MCU, ale nie została ona odwołana, a o przesunięta. Czarna Wdowa zaliczyła bardzo dobre otwarcie - fani byli zadowoleni. Kolejne filmy jeszcze tej jesieni - a pierwsze słowa krytyków związane z Shang-Chi i legendą dziesięciu pierścieni wyglądają bardzo obiecująco.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu