Uniwersum Marvela, czyli…
Marvel po kilku dekadach sukcesów w świecie komiksów, postanowił pójść o krok dalej i przestawić światu swoich superbohaterów w nowym wcieleniu. Stopniowo zaczęto dawać bohaterom nowe życie. Już w latach 60. ubiegłego stulecia pojawiały się pierwsze animacje — w 1966 roku zadebiutowało The Marvel Super Heroes, rok później — Fantastyczna Czwórka i Spider-Man. Im dalej w las tym mediów zaczęło przybywać: były nie tylko seriale, ale także gry wideo oraz filmy. Historia filmów aktorskich także jest znacznie dłuższa niż wielu mogłoby się wydawać, bo wbrew temu w co wielu wierzy — nie wystartowały one wraz z szalenie popularnym Marvel Cinematic Universe, a już w 1944 roku — za sprawą 15-rozdziałowego filmu odcinkowego o Kapitanie Ameryce. Później w 1986 roku był jeszcze Kaczor Howard, a rok później — The Punisher.
MCU wystartowało w 2008 roku Iron-Manem — i z miejsca skradło serca widzów na całym świecie. Wszystkie produkcje zaliczające się do tej kolekcji są tworzone niezależnie przez Marvela Studios i opierają się na historiach bohaterów znanych z komiksów Marvel Comics. Warto wiedzieć, że produkcje Marvel Cinematic Universe podzielone są na kilka faz (rozdziałów) — i warto oglądać wszystko w odpowiedniej kolejności, by miało więcej sensu… i się w tym wszystkim nie pogubić.
Jak oglądać filmy z Uniwersum Marvela?
Marvel tworząc swoje kinowe uniwersum lubi bawić się konwencją i w kolejnych filmach mrugać oczkiem do widzów, zapewniać odwiedziny bohaterów w innych tytułach, a także zajawiać co nas czeka w dodatkowych scenach, które są po napisach. Warto więc trzymać się planu który przewidzieli dla nas producenci. Niżej też zamieszczam listę chronologiczną, jeżeli zamiast zaplanowanej przez twórców kolejności — wolelibyście zapoznać się z nimi tak, jak umiejscowione są w tamtejszych liniach czasu.
Od razu też wspomnę, że równolegle z tym jak pojawiają się seriale z uniwersum Marvela, w amerykańskiej telewizji emitowane są seriale które też przynależą do uniwersum (m.in. Agentka Carter, Agenci Tarczy, Daredevil) . Losy ich bohaterów się przenikają — są też ciekawym uzupełnieniem. Tutaj jednak skupię się wyłącznie na kinowych produkcjach, które podzielono na kilka faz.
Polecamy: Recenzja filmu Batman vs Superman: Świt Sprawiedliwości
Marvel Cinematic Universe: faza pierwsza
- Iron Man
- Incredible Hulk
- Iron Man 2
- Thor
- Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie (część scen dzieje się w przeszłości, przed Iron Manem)
- Avengers.

Marvel Cinematic Universe: faza druga
- Iron Man 3
- Thor: Mroczny świat
- Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
- Strażnicy Galaktyki
- Avengers: Czas Ultrona
- Ant-Man.

Zobacz też: najlepsze filmy na Netflix
Marvel Cinematic Universe: faza trzecia
- Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
- Doktor Strange
- Strażnicy Galaktyki vol. 2
- Spider-Man: Homecoming
- Thor: Ragnarok
- Czarna Pantera
- Avengers: Wojna bez granic
- Ant-Man i Osa
- Kapitan Marvel
- Avengers: Endgame
- Spider-man: Daleko od domu.
Marvel Cinematic Universe: faza czwarta
Faza czwarta jest wciąż w przygotowaniu — premiera filmu Czarna Wdowa została przesunięta, także wciąż czekamy na jej oficjalny start i kolejne zapowiedzi. Na tę chwilę faza czwarta MCU prezentuje się następująco:
- Czarna Wdowa
- The Eternals
- Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
- Doctor Strange and the Multiverse of Madness
- Spider-Man 3
- Thor: Love and Thunder
Zobacz też: Recenzja Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Tak fantastycznej bitwy w filmach jeszcze nie było
Filmy Marvela chronologicznie: jak oglądać
- Kapitan Ameryka: pierwsze starcie
- Kapitan Marvel
- Iron Man
- Iron Man 2
- Incredible Hulk
- Thor
- Avengers
- Iron Man 3
- Thor: Mroczny Świat
- Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
- Strażnicy Galaktyki
- Strażnicy Galaktyki 2
- Avengers: Czas Ultrona
- Ant-Man
- Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
- Czarna Pantera
- Doctor Strange
- Spider-Man: Homecoming
- Thor: Ragnarok
- Ant-Man i Osa
- Avengers: Wojna bez granic
- Avengers: Koniec gry
- Spider-man: Daleko od domu.
Zobacz też: Recenzja filmu Avengers: Wojna bez granic. Nieziemskie, fantastyczne widowisko
Marvel One-Shots: uzupełnienie, które warto znać
Mówiąc o Marvel Cinematic Universe, warto też pamietać o serii krótkometrażowych filmów które osadzone są w tym samym uniwersum i stanowią fajny dodatek i uzupełnienie materiałów, które znamy z filmów. Te były dodatkiem do wydań Blu-Ray — i trwają od kilku, do kilkunastu minut. Jeżeli więc chcecie zobaczyć wszystko „jak należy”, to poniżej lista tych filmów — w nawiasie zaś film, do którego zostały dołączone. Oznacza to, że po nich warto zapoznać się z krótkometrażówką:
- Konsultant (Thor)
- Ciekawa rzecz spotkała nas przy młocie Thora (Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie)
- Przedmiot 47 (Avengers)
- Agentka Carter (Iron Man 3)
- Niech żyje król. (Thor: Mroczny świat).
Kluczowe postaci z Uniwersum Marvela
Bohaterowie przenoszeni z kart komiksów Marvela to ulubieńcy, którzy od lat rozpalają wyobraźnię czytelników oraz widzów, a by śledzić ich losy przed sklepami ustawiają się od lat kolejki. Uniwersum Marvela jest na tyle rozbudowane, że każdy może znaleźć tam swoich ulubieńców, a nawet postaci z którymi może się utożsamiać. Pochodzą z różnych rodzin, mają różne kolory skóry, doświadczenia, a nie brakuje tam również postaci zmagających się z rozmaitymi chorobami.
Dobrzy bohaterowie Uniwersum Marvela
- Czarna Pantera
- Czarna Wdowa
- Daredevil
- Deadpool
- Hulk
- Iron Man
- Kapitan Ameryka
- Kapitan Marvel
- Spider-Man
- Thor
- Wolverine.
Źli bohaterowie Uniwersum Marvela
- Alexander Pierce
- Ego
- Killmonger
- Loki
- Magneto
- Mysterio
- Ronan
- Thanos
- Ultron
- Zimowy Żołnierz.
Jak rysuje się przyszłość MCU?
Marvel Cinematic Universe okazało się być strzałem w dziesiątkę. Każdy z filmów bije rekordy popularności — a hype na kolejne kinowe przygody superbohaterów jeszcze nigdy nie był tak wielki. Prawdopodobnie spora w tym zasługa jakości filmów, w które pompowane są grube miliony dolarów. Twórcy mogą sobie pozwolić na efekty specjalne z najwyższej półki, angażowanie najlepszych twórców oraz uwielbianych aktorów. Koronawirus pokrzyżował co prawda plany związane z premierami czwartej fazy MCU, ale nie została ona odwołana, a o przesunięta. Czarna Wdowa która będzie otwierać czwartą fazę MCU miała trafić do kin w maju — z wiadomych przyczyn tak się nie stało. Obecnie oczekujemy wielkiego startu czwartej fazy MCU jesienią — premiera filmu zaplanowana została na listopad. A obok zestawu ogłoszonych już filmów, Marvel Studios nieustannie pracuje nad serialami, które będą uzupełniać historie kolejnych bohaterów.
Więcej z kategorii Filmy:
- Na te hity jeszcze zaczekamy - lista opóźnionych filmów
- Komediowy chaos tylko dla zdesperowanych. Thunder Force - recenzja
- Oto zwiastun "Kosmiczny Mecz: Nowa era"! Oj chyba nie na to liczyliście
- Najlepsze horrory o duchach - te filmy zdecydowanie warto zobaczyć
- Na taki pojedynek gigantów liczyliśmy! Godzilla vs. Kong tylko rozbudza apetyt na więcej!