W App Store i Google Play pojawiła się nowa aktualizacja mObywatela. Choć nie wprowadza nowych dokumentów, czy usług, rozprawia się z dość irytującymi problemami i rozszerza możliwości niektórych rozwiązań.
mObywatel rozwija się w bardzo szybkim tempie, a w aplikacji pojawia się coraz więcej dokumentów i funkcji, z których na co dzień korzystają obywatele. mObywatel ma też szansę stać się akceptowany w całej Unii Europejskiej – choć przed Ministerstwem Cyfryzacji i programistami z Centralnego Ośrodka Informatyki daleka droga. Zanim jednak do tego dojdzie, użytkownicy aplikacji otrzymywać będą szereg usprawnień – i to nie tylko w postaci nowych dokumentów, czy usług skrócających czas potrzebny na załatwienie spraw urzędowych. mObywatel nie jest idealny, ale ekipa pracująca nad jego rozwojem stara się rozwiązywać błędy i wprowadzać poprawki, które przekładają się na wygodniejsze korzystanie z tego narzędzia.
Tak też jest w przypadku najnowszej aktualizacji, która trafiła właśnie do App Store i Google Play. Choć nie znajdziemy w niej nowości pokroju "Zastrzeż PESEL", czy "Bezpiecznie w sieci", warto ją pobrać. Twórcy informują o wprowadzeniu kilku drobnych poprawek i usprawnień w aplikacji. To między innymi nowy wygląd onboardingu, który jest swoistym wprowadzeniem do korzystania z mObywatela. Pojawiła się też możliwość oznaczania powiadomień push jako przeczytane i nieprzeczytane.
mObywatel w nowej wersji już dostępny. Kilka poprawek i usprawnień, o których warto wiedzieć
Łatwiejsze zarządzanie powiadomieniami to nie wszystko, co pojawiło się w nowej wersji aplikacji na iOS i Androida. Twórcy informują, że rozszerzyli możliwości usługi "Moje Pojazdy". W jej ramach, właściciele i współwłaściciele pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów mogą sprawdzić m.in. dane techniczne pojazdu, stan licznika, czy informacje o polisie OC. Teraz w zakładce pojawiło się dodatkowo miejsce na datę badania technicznego oraz pole na powód wydania wtórnika dokumentu.
Pamiętać należy jednak, że usługa "Moje Pojazdy" dostępna w aplikacji mobilnej nie jest elektroniczną wersją dowodu rejestracyjnego. Dlatego też fizyczny dokument wciąż będzie potrzebny w wielu sytuacjach, przykładowo:
- przy załatwianiu formalności w wydziale komunikacji,
- przeprowadzenie przeglądu (badanie techniczne) w stacji kontroli pojazdów,
- przy zawieraniu umowy ubezpieczenia pojazdu,
- przy okazji odebrania odholowanego pojazdu z parkingu,
- przy sprzedaży pojazdu,
- w momencie wyjazdu za granicę.
mObywatel czeka ciekawa przyszłość. Co nowego pojawi się w aplikacji?
Przy okazji warto przypomnieć, nad czym obecnie pracują ekipy z Ministerstwa Cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki zajmujące się rozbudową mObywatela i wprowadzaniem nowych funkcji. To między innymi:
- Rozwój ePłatności
- Legitymacja osoby niepełnosprawnej
- Legitymacja nauczyciela
- Wniosek o dowód osobisty (swój i dziecka)
- e-Doręczenia
- Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem
- Dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych
- Twoje sprawy: statusy wniosków (o dowód, paszport i inne) obywatela
- mStłuczka
- Rozwój usługi Bezpiecznie w sieci (rozbudowa możliwości zgłaszania incydentów)
- Chatbot – wirtualny asystent informujący o usługach państwowych
- Rozwój usługi Firma (zakładanie jednoosobowych działalności gospodarczych)
Choć ram czasowych na ich wprowadzenie nie ma, warto wyczekiwać oficjalnych komunikatów ze strony twórców mObywatel. Gdy tylko pojawią się kolejne nowości w aplikacji, z pewnością będziemy was o tym informować. W międzyczasie już teraz możecie korzystać z bogatego katalogu usług i dokumentów, po które można sięgnąć i skorzystać w wielu przypadkach – i to bez konieczności wizyty w urzędzie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu